Místem dočasného odpočinku vystavených těl na cestě po světě se stal velký sál pražské Lucerny. Podle organizátorů výstavy mohou návštěvníci vidět lidské tělo při různých úkonech a činnostech.

Mez nepřekračuje

Proti výstavě se postavil evangelický farář ve Svitavách Daniel Freitinger: „S takovouto prezentací vůbec nesouhlasím. Pořadatelé překročili hranici etiky a vkusu.“ Expozici se však chystá navštívit. „Nemohu ale kritizovat něco, co jsem neviděl. S takovýmto podáním jsem nespokojen,“ dodává farář Freitinger. Odborníci však tvrdí, že výstava žádné zákony ani hygienické normy nepřekročila. Někteří občané poukázali na to, zda nedošlo k porušení zákona o pohřebnictví. „O tom se dá spekulovat, ale podle mě k pochybení nedošlo,“ domnívá se vedoucí litomyšlské pohřební služby Martina Macháčková, která je zastánkyní výstavy.

Prezentace vypreparovaných lidských ostatků má velký význam pro studenty medicíny. Ti se tak mohou podrobně seznámit se stavbou svalů. „Myslím, že tato expozice je užitečná pro vědu a poučná pro mediky,“ je přesvědčený chirurg Lubomír Bláha ze svitavské nemocnice. Podobnému tématu se věnoval i renesanční malíř Leonardo da Vinci, který se zúčastňoval veřejných pitev, aby mohl vše detailně zakreslit. Byl však udán svými odpůrci a výzkum mu byl zakázán. Historie se tedy opakuje.

Kritici výstavy Bodies poukazují na to, zda lidé dali k vystavení svých těl po smrti vůbec souhlas. Také se vyskytují domněnky, že jde o umučené politické vězně z Číny. Toto nařčení však pořadatelé razantně odmítají.