Bývalá knihovna v Bystrém se proměnila v galerii. Své fotografie zde vystavuje slavný režisér a scénárista Vojtěch Jasný. Nejznámější české filmy Všichni dobří rodáci, Návrat ztraceného ráje a Česká rapsodie natočil právě v tomto městě uprostřed Vysočiny.

Prostory, kde ještě před časem sídlila knihovna, se v pátek zaplnily lidmi. Expozici vytvářejí fotografie ze života světově uznávaného režiséra Vojtěcha Jasného. Kromě filmování totiž také rád fotografuje. „Fotografií mám desetitisíce. Fotografoval jsem po celém světě. Vyrůstal jsem na nich už jako kluk. Pak jsem dělal amatérské filmy a teprve potom jsem studoval na FAMU u profesora Plicky," uvedl Vojtěch Jasný. O velkou část  negativů ale přišel, když  emigroval. „Co jsem nafotil za Československa, jsem měl na chalupě. Komunisté všechno zkonfiskovali a zničili. Když tam potom přišli moji studenti, už bylo pozdě," vzpomínal slavný režisér.

Poklady v krabicích

Osobní archív Vojtěcha Jasného je neobyčejně rozsáhlý, „Obsahuje řadu unikátních pokladů, jako jsou deníky, paměti, různé zápisníky. Mimo jiné jsme narazili právě na řadu krabic, ve kterých byly fotografie. Neměl jsem ani tušení, že obsahují tisíce snímků. Tehdy mě napadlo, představit Vojtěcha Jasného nejen jako filmaře, ale také jako fotografa. Fotografie jsou neobyčejně krásné," řekl Jiří Voráč, filmový historik z Ústavu filmu a audiovizuální kultury v Brně. Je jedním z těch, kteří se na přípravě výstavy podíleli.

Vojtěch Jasný na svých snímcích tedy později zachytil neobyčejné okamžiky. „Nejraději fotím momenty ze života, pěkné ženy, nebo bytosti, jako jsou stromy, které pro mě velice mnoho znamenají, jako je můj domov," vysvětlil Vojtěch Jasný.   Každou fotografii doplňuje popisek, aby všichni věděli, k jakému místu se vztahuje. Na většině snímků je manželka Vojtěcha Jasného. „Fotil jsem svoji Květušku, jak byla celý život krásná, milá, moje duše nejcennější. Bez ní bych nebyl to, co jsem. Měli jsme se vždycky rádi, byli jsme spolu přes padesát let až do konce. Poslední čtyři roky jak v Mnichově, tak tady jsme prožívali krásné a šťastné chvíle," poznamenal režisér.

Výstava přilákala spoustu lidí.  Bysterští se s Vojtěchem Jasným spřátelili. „Zajímá mě nejen jeho život, ale i jeho názory. Žije u nás v Bystrém. Jsme rádi, že ho tady máme," řekla Jitka Sejkorová.

Kniha o režisérovi

Bystré a Vojtěch Jasný jsou navždy spojení nejen filmy, ale tentokrát také knihou. Tu svoji na vernisáži představil Jaroslav Petr. „Celé loňské léto jsem procházel obrovský archív vážící téměř jeden kilogram. Získával jsem informace, které jsem potřeboval k napsání knihy o Vojtěchu Jasném. S Vojtíškem jsme po jeho návratu ze Spojených států amerických trávili  hezké večery. Umožnil mi hlouběji proniknout do umělecké tvorby," uvedl autor knihy „Vojtěch Jasný a město Bystré" Jaroslav Petr. Když se   zhruba před půl rokem obrátil na radní, jaký materiál dal dohromady, vyšli mu vstříc. „Jaroslav Petr přišel s nabídkou, že má připravenou knihu o Vojtěchu Jasném. Vážili jsme si jí a rozhodli se, tuto vzácnou publikaci vydat. Jde o dílo, ve kterém je zachycený život, přízeň a láska Vojtěcha Jasného k městu a jeho obyvatelům," uznal starosta Bystrého Miloslav Sejkora.

Všichni návštěvníci měli o knihu mimořádný zájem. Stáli v dlouhé frontě, aby se dočkali podpisu od autora i slavného režiséra. „Zajímají mě oba autoři, jak pan Petr, tak pan Jasný. Jsem knihovnice a v těchto prostorách jsem prožila část svého života. Nejsem sice bysterská rodačka, ale žiji tady řadu let. Těším se, až si knihu prolistuji a přečtu. Možná se dozvím i něco, co nevím," řekla Jaroslava Neudertová.

Fotografie a filmy

Režisér Vojtěch Jasný s prací rozhodně neskončil. „Mám ještě fůru dalších fotografií. Až je zpracuji, chtěl bych vydat knihu. Natočil jsem také čtyři celovečerní filmy o duchovnu ve světě, tvorbě a lásce. Musím je sestříhat," dodal Vojtěch Jasný.