Klání těch nejlepších se konalo v Pardubicích minulou středu. Až do pozdních odpoledních hodin obhajovali účastníci své práce. V soutěžní kategorii pedagogika, psychologie, sociologie a problematika výchovné činnosti zvítězila Klára Večeřová z litomyšlské pedagogické školy se svým psychologickým výkladem pohádek. Porotu zaujal zejména Klářin vlastní výklad pohádky Sedmero krkavců. „Celá pohádka na mě působí chmurně. Není příliš typická,“ hodnotí pohádku studentka. Dodává: „Tak silná a rozumná hlavní hrdinka se neobjevuje často. Myslím si, že tato pohádka je ovlivněna křesťanstvím. Jsou z ní trochu cítit křesťanské zásady. Celkově Sedmero krkavců ukazuje sílu odhodlání a sebeovládání.“

Studentky doprovázela Pavlína Nováková, učitelka hudební výchovy a speciální pedagogiky, která na verdikt poroty čekala neméně napjatě jako její svěřenkyně, neboť figurovala u některých prací jako vedoucí. Pyšná tak právem mohla být na 1. místo Kristýny Stříteské, studentky teprve 3.ročníku střední pedagogické školy, která v soutěžní kategorii zdravotnictví námětem Interrupce v České republice aneb Máme život ve svých rukou obhájila nejlépe. „Porota k této práci neměla jedinou připomínku,“ konstatuje Pavlína Nováková. „Pro studentku pedagogické školy se jednalo o neobvyklý obor, o to více je její první místo cenné. Navíc vzhledem k mládí Kristýny, studuje teprve třetím rokem, jí práce nesloužila jako ročníková a musela se tématu věnovat během roku ve svém volném čase,“ dodala. Sice bez postupu, ale na nádherném 2. a 3. místě se umístily Tereza Javorková a Aneta Částková v kategorii pedagogika, psychologie, sociologie a problematika výchovné činnosti a v kategorii zdravotnictví na třetím místě stanula Anna Kejvalová. Také její téma bylo aktuální a porotu zaujalo, Vliv internetu na rozvoj poruch příjmu potravy. „Porotu zaujalo téma, kde internet je prostředkem pro vyhledávání webových stránek, které se mohou negativně odrazit v chování dospívajících dívek. Prostřednictvím něj si vyměňují informace komunity, které na internetu propagují heslo nejíst a hubnout,“ komentuje Nováková.

Jak obstojí se svými pracemi Klára Večeřová a Kristýna Stříteská v republikové konkurenci bude jasné již v polovině června. Celostátní kolo SOŠ se uskuteční 11. – 13. června v Chrudimi.

(fru)