Slavnostní vyhlášení výsledků a vernisáž výstavy nejlepších fotografií se uskuteční dnes. Výstava pak potrvá ve Společenském a kulturním středisku Fabrika až do 5. června. V letošním ročníku soutěžili přihlášení ve třech kategoriích. Dvě z nich, „přímá fotografie" a „manipulovaná fotografie – fikce", byly rozděleny podle stáří autorů – do 21 let a bez rozdílu věku.

Porota pod vedením fotografa a pedagoga Josefa Ptáčka vybírala z celkem 736 snímků od 107 autorů a 11 kolektivů, z toho ocenili 12 autorů a dva kolektivy. Dalších devět autorů získá ceny od spolupořadatelů. Na výstavě budou prezentovány fotografie od čtyřiceti autorů a čtyř kolektivů. Výstava národní soutěže se pak uskuteční ve všech podlažích Fabriky, doprovodné výstavy budou v kině Vesmír a třech městských kavárnách.

Letošní ročník s sebou přináší novinku, protože je rozložen do dvou dnů. V sobotu dojde k vyhlášení výsledků soutěže a zahájení výstavy, následovat bude diskuze a hodnocení fotografií členy poroty. Od dvou se lidé budou moci zúčastnit prohlídky Svitav spojené s fotografickým workshopem „Já a sobotní Svitavy", což je příležitost pro všechny vášnivé fotografy.

V neděli se program zaměří na praktické fotografické činnosti, půjde například o seminář „Jak vylepšit fotografii" s pracovníky Zoneru. Soutěž existuje bez přerušení desítky let a jejím posláním je konfrontace tvorby fotografů, kteří nejsou na své tvorbě existenčně závislí.

Akce se pořádá za finančního přispění Ministerstva kultury a pořádají ho Nipos, útvar Artama a Svaz českých fotografů. Na organizaci se podílely místní instituce, například středisko kulturních služeb společně s městským muzeem a galerií.