Zúčastní se jej několik desítek žáků, studentů a učitelů hudebních škol, které budou vzdělávat specialisté na hudbu Johanna Sebastiana Bacha. Určena je zvláště pro pedagogy, ale i všechny interprety, kteří se výukou mohou zabývat v budoucnu.

„Akademie je hlavně v první fázi zamýšlena pro zájemce o Bachovu interpretaci. Ani ne tak, jak jej hrát, ale jak s ním zacházet a jak jej pochopit, aby jej správně uměli vyučovat,“ uvedl lektor a iniciátor akce Petr Šefl. Výuka je zaměřena na klávesové nástroje. Akademie využije také expozici klávesových nástrojů na litomyšlském zámku. V budoucnu chtějí organizátoři rozšířit záběr i na flétnu a smyčcové nástroje. „Chceme, aby akademie postupně sloužila celé platformě evropských pedagogů, kteří by se zde seznamovali s tím, jak s Bachem pracovat a jak převést způsob výuky hudby na bachovský základ. Pak mohou dělat cokoliv, směřovat k jazzu, romantice, k Debussymu nebo k moderně,“ uvedl Šefl.

Součástí doprovodného programu jsou hudební vystoupení a přednášky pro veřejnost. Během zahajovacího koncertu vystoupil v expozice klávesových nástrojů na zámku německý klavírista Christopher Czaja Sager. Petr Šefl zvláště upozorňuje na koncert teprve šestnáctiletého polského pianisty Tomasze Rittera 18. srpna. „Je to výjimečný hudební talent, velký duch v ještě malém těle,“ míní Petr Šefl. Akademie končí 21. srpna.

(ik, čtk)