Umění bez hranic, je mezinárodní studentský umělecký projekt s tancem, hudbou a divadlem. Do rodného města Bedřicha Smetany se sjelo pět desítek studentů ze čtyř evropských univerzit. Spolu s patnácti pedagogy nacvičují společný program.

Nacvičují Schuberta

„Hudebníci z Německa, tanečnice z rakouského Salzburgu, herci z turecké Ankary a studenti brněnské Masarykovy univerzity se již od začátku tohoto měsíce připravují v Litomyšli. Tady nacvičují skladbu Franze Schuberta Smrt a dívka," popisuje jedna z organizátorek akce Alžběta Prudilová. V sestavě, jaká je v Litomyšli, se umělci setkávají už potřetí. „Masarykova univerzita je jeden ze spoluúčastníků tohoto projektu," vysvětluje koordinátorka Judita Kučerová. Studenti na svých domácích univerzitách studují hudbu, tanec, divadlo nebo jiné druhy umění. „Spolupráce není vždy jednoduchá. Jsme zástupci různých kultur, máme jiné představy o tom, jak by program měl vypadat," konstatuje koordinátorka Kučerová. Přiznává, že najít společnou řeč není mnohdy jednoduché.

Škola tolerance

Cenné na projektu ale je, že studenti se mohou seznámit s jinými poznatky, přístupy a je to pro ně opravdu velká škola tolerance.

Jedinečné představení třiapadesáti studentů ze čtyř evropských univerzit se koná v pátek na nádvoří litomyšlského zámku pod vedením německého dirigenta Helmuta Rocholla.