Kdo je Trio MartinůPočátky Tria Martinů sahají do roku 1990, v současném složení Petr Jiříkovský – klavír, Pavel Šafařík – housle a Jaroslav Matějka – violoncello Trio Martinů hraje až od roku 1993.

Uskupení si získalo několik ocenění například první a třetí cenu na mezinárodní soutěži komorních souborů v Heerlenu v Holandsku či Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii.

V roce 2005 v Japonsku prezentovalo Českou republiku na světové výstavě Expo.
Trio Martinů účinkovalo na mnoha významných hudebních akcích, vystupovalo na několika koncertech České filharmonie i na festivalech Pražské jaro.

Pondělní večer bude patřit Triu Martinů, které skladby předvede ve Smetanově domě.

Trio ve složení klavírista Petr Jiříkovský, houslista Pavel Šafařík a violoncellista Jaroslav Matějka zavítá do Smetanova rodiště mimo jiné i s Mistrovými skladbami. Připravovaný koncert připomene sto devadesáté výročí narození tohoto velikána české klasické hudby.

„Hrát Smetanu v Litomyšli, navíc v rok jeho významného výročí, bude, jak pevně věřím, skvělý zážitek. A myslím tím nejen pro posluchače a jeho příznivce, ale také pro nás jako hudebníky. Velice se na to s kolegy těšíme a rádi bychom i tentokrát přesvědčili publikum, že dobrá klasická hudba je něco, čemu se vyplatí věnovat svůj čas," přiblížil záměry uskupení Trio Martinů klavírista Petr Jiříkovský.

Trio v programu

Koncert by si neměli nechat ujít především příznivci Bohuslava Martinů, Bedřicha Smetany nebo Josepha Haydna.
Pořadatelé prozradili, že z bohatého repertoáru napsaného pro klavírní trio ve Smetanově domě zazní nejprve svěží a vtipné Trio C dur Josepha Haydna. Následovat ho bude poutavé Trio d moll Bohuslava Martinů a závěr koncertu obstará Trio g moll Bedřicha Smetany, které patří ke klenotům komorní hudby.

Trio na pódiu

Trojice hudebníků, kteří budou v pondělí vystupovat ve Smetanově domě, je známá svými hudebními počiny i mimo uskupení.
Petr Jiříkovský má mimo aktivit s Triem Martinů i sólové projekty. V posledních letech se věnuje také dráze dirigenta.

V repertoáru Jaroslava Matějky převažují díla z oblasti komorní hudby, které se intenzivně věnuje již od studií na konzervatoři.
Pavel Šafařík stejně tak jako předchozí umělec nahrává pro Český rozhlas a vystupuje nejen na domácí, ale i zahraniční hudební scéně.

SOUTĚŽTE S DENÍKEM O VSTUPENKY NA KONCERT