Tento pátek skupina vystoupí jako hlavní host festivalu Kunčice Winter fest u Vrchlabí. Za loňským rokem se ohlíží a plány pro letošní léto přibližuje v rozhovoru pro Deník vůdčí osobnost skupiny, zpěvák Lou Fanánek Hagen.

V loňském roce oslavila kapela Tři sestry pětadvacet let. Jaké byly oslavy?
Oslavy byly důstojné. Byl koncert v pražské Tesla aréně s orchestrem Divadla v Karlíně, což je opravdu velký symfoňák. Hráli jsme padesát písní, což si myslím, že je na zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Bylo jich fakt opravdu hodně. Jinak vyšla kniha k 25 letům souboru, bylo standardní turné, uskutečnila se velká akce na Džbánu se všemi hosty. Takže je za námi ten mezník v dějinách souboru a nyní jsme v šestadvacáté sezoně.

Jaké předsevzetí si dala skupina do své druhé pětadvacetiletky své fungování?
Žádné. Hlavně vydržet dlouho jako Olympic. My si předsevzetí nedáváme, a tak s tím ani nebudeme začínat.

Z vašich stránek je patrno, že hodně koncertujete. A přece jen, léta běží… Nezmáhá vás trošku takový rušný život?
Mě osobně to zmáhá. A hlavně na jaře a na podzim, když se hraje v malých sokolovnách a kulturácích, kde je v šatně deset stupňů a na pódiu padesát. Pódium je malý, takže se tam blbě vejdem, občas se praštíme o něco… My tomu říkáme koncerty pokory. No, uvidíme, jak to přežijeme do budoucna. Pro nás je hlavní léto, letní koncerty. A myslím, kdyby nám ty síly došly, tak na to léto se zmůžeme.

Vzpomenete si ještě vůbec na váš první koncert? Kde to vlastně bylo?
Určitě to bylo na vysokoškolských kolejích na Strahově, protože jsme byli skupina zřizovaná buňkou Socialistického svazu mládeže u Elektrotechnické fakulty ČVUT, takže jsme měli i za povinnost tam hrát. A my jsme byli rádi, že tam na nás přijdou studenti, tedy jiný publikum než naši kamarádi. To bylo někdy v roce 1986.

V pátek osmého dubna vystoupíte jako hlavní kapela na akci Kunčice Winter fest nedaleko Vrchlabí. Kdy jste naposledy hráli v tomto cípu Česka?
Tak určitě na festivalech Keltská noc, které se konají už několik let v Harrachově. Takže tam minimálně jednou za rok v této oblasti hrajeme.

Akce se bude konat v prostorech, kde byl dříve kulturní dům Dr. Max, tedy dříve jedna z nejznámějších diskoték na východě Čech. Troufli byste si do budoucna někdy do svého repertoáru zařadit i čistě diskotékovou věc?

Dodnes hrajeme skladbu Dederon, což je diskotéková skladba od zpěvačky Nena. A potom jsme měli v repertoáru skladbu Disko in Moscau od Vibrators. Ale takovou tu diskotékovou jako dnešní doby bychom nedokázali. Na to nemáme tváře, oblečení a vůbec nežijeme tímto způsobem života. Já bych se držel spíš svého kopyta.

Jaké máte plány na letošní léto? Co letní festivaly?
Letošní léto bude ve znamení Gambrinus Tour Open Air. Na klasické festivaly tedy moc nezbude čas, ale určitě budeme na třech: Rock for People, Masters of rock a na naší oblíbené a zmíněné Keltské noci.

JIŘÍ ŠTEFEK