„Máme za sebou také vítězství na Portě, výjezdy do Německa či Nizozemska, kde máme dokonce své vlastní publikum. Jezdíme tam od roku 1991 a jeden čas jsme  měli více koncertů v Nizozemsku než doma," říká za pardubickou kapelu Trdlo Václav Trunec.

Zítřejší koncert bude jakýmsi průřezem všemi obdobími formace a celým jejím repertoárem. „Všichni, kdo kapelou prošli, měli nějakou zkušenost s folklorem.

Ten se dá dělat klasicky, ale také stylem, který je přece jen trochu jiný, folkovější či folkrockovější. My jsme ale nešli do nějakých velkých experimentů, zůstali jsme u tradičních nástrojů. Posluchači se tak zítra mohou těšit především na český a moravský folklor, ale také třeba rumunský či židovský," vypočítává Václav Trunec.

„Aranže vesměs lidových písní se pohybují od folkově žalmanovských až po ty, co se blíží spíše vážné muzice," přibližuje člen pardubické hudební formace Trdlo.

Spolu s Trdlem se divákům představí i další hudebníci. „Na oslavě budou zajímaví hosté. Vjačeslava Lohvinová je volyňská Češka, cimbálistka, která učí na pardubické základní umělecké škole. Zaranžovali jsme s ní několik skladeb. Vystoupí také pražská folková Devítka, se kterou máme osobní vztahy," zve kapela Trdlo na sobotní koncert, kde by se měli objevit jeho současní i bývalí členové.  (skr)