„Letos se scházíme už po páté. Dvakrát jsme slavili v Třemošné, rodišti Vavřince Toulovce, u kapličky svatého Mikuláše v Sebranicích se scházíme od roku 2005,“ prozradila jedna z organizátorek Toulovcovy slavnosti Lenka Kmošková. Součástí letošní oslavy byl dopolední fotbalový turnaj s mezinárodní účastí. Zakopat si s kulatou „merunou“ přijely staré gardy ze St. Valentina v Rakousku, Dolní Baně na Slovensku a domácí celky ze Sebranic, Pomezí a Dolního a Horního Újezdu.

Do areálu u kapličky se lidé přesunuli po šestnácté hodině. Oslava začala ukázkou ze života Vavřince Toulovce z Třemošné. Spolek archaických nadšenců předvedl souboj o čest Toulovcova zázračného pramene. Jak se dalo očekávat, statečný Vavřinec opět zvítězil a svoji stavovskou čest obhájil. Léčivá voda tak může stále sloužit poutníkům.

Toulovec a kelti

Stejný spolek vzápětí předvedl také vlastní originální nastudování známé Cimrmanovy hry Blaník. Opět se ukázalo, že bájní rytíři hned tak svoji horu neopustí. Uvnitř Blaníku se sice všechno chvěje a kopec duní. To však jen rytíři si krátí čas hraním kuželek.

Následovaly irské tance, které přivezlo valašskomeziříčské uskupení říkající si Oileán. K poslechu i tanci pak až do večera hrála kapela z Litomyšle Věneband. Slibovaní Rančeři nakonec nepřijeli. Jeden z jejich hudebníků totiž úraz na kole utrpěl a namísto do Sebranic do nemocnice jel.

„Strávily jsme s dcerkou v Sebranicích příjemné odpoledne. Esterce se nejvíc líbilo, když mohla dovádět v keltském oděvu,“ prozradila Radmila Jandová, která na oslavu přijela z Nových Sídel u Litomyšle. Lidé si na slavnosti mohli vlastnoručně vyzkoušet výrobu keltské keramiky. Lektory jim byla parta mladých nadšenců keltské historie. „Podle archeologických nálezů vyrábíme dobové předměty. Letos také například postavíme pec na tavení rudy,“ prozradil vedoucí keltských keramiků Vojtěch Kmošek. Originální projekt mladých lidí je podporován Nadací rozvoje občanské společnosti.