Kdy: od 12. dubna do 13. května
Kde: Městské muzeum a galerie Svitavy

Muzeum začalo vedle historie a řemesel návštěvníkům také přibližovat přírodu regionu. Nová výstava Ptáci návštěvníky zavede do pestrého a různorodého světa našich létajících sousedů. Část výstavy zapůjčilo občanské sdružení Soliton z Brna, které se věnuje popularizaci přírodních věd a techniky a vydalo například Obrazovo- zvukový atlas ptáků.

Součástí svitavské expozice je představení ornitologicky nejvýznamnějších lokalit Svitavska, ukázka nejběžnějších druhů v jejich skutečné velikosti a seznámení s novými poznatky z chování, evoluce a života ptáků. Těšit se tak můžete na plejádu fotek doplněnou o spoustu vycpanin. Chybět nebudou ani nahrávky hlasů našich pěvců, pohled na peří pod mikroskopem nebo video objasňující, kde vzal krutihlav své jméno. Nejen pro rodiče s dětmi bude připravena řada her, díky nimž si vyzkouší, jak složit ptačí budku, jaké nástroje si vyrábí vrány a zda dokáží správně poznat místní ptactvo.

V rámci doprovodných akcí se uskuteční v sobotu 13. dubna vycházka Za ptactvem jarní přírodou. Během ní projdou účastníci všechny místní biotopy a budou pozorovat i kroužkovat pro ně typické druhy. Sraz všech účastníků je v 9 hodin na hrázi Lánského rybníka. Další zajímavosti přinese přednáška Ptáci světa a Svitavska, která se koná 30. dubna přímo v muzeu.