Ukázky historického šermu, scénická vystoupení, dobová hudba a kejklíři se představí na horním nádvoří hradu. Připraveny jsou i hry a soutěže pro děti a také pro dospělé.

„Vyvrcholením bude v sobotu i v neděli ve čtrnáct hodin příjezd družiny krále Vladislava II. Jagellonského na koních. Král navštíví hrad a prohlédne si jeho pozdně gotické úpravy. V rámci projektu Europa Jagellonica je na hradě instalována výstava o pozdně gotických památkách v regionu," uvedl kastelán Miloš Dempír.

Pochoutky
Tradiční součástí akcí na Svojanově jsou i gastronomické speciality. V rámci Královských slavností lidé ochutnají pečená masa, steaky, masa z grilu, domácí klobásy a maso z udírny, hradní česnečku nebo pečená jablka s medem a praženými ořechy.

Ke skutečnému vyvrcholení Královských slavností dojde v sobotu v devatenáct hodin, kdy na horním nádvoří začne koncert zpěvačky a kytaristky Lenky Filipové. „Na hradě Svojanov vystoupí s programem Concertino. Tento komorní pořad věnovaný klasické kytaře přinese výběr z klasických desek Concertino. Nabízí také úpravy lidových písní pro klasickou kytaru od Milana Tesaře a zpěv, keltské balady s irskou harfou se zpěvem a ukázky z Lenčiných šansonových písní," dodal Miloš Dempír.

V období letních prázdnin je hrad Svojanov otevřený denně včetně pondělků od devíti do osmnácti hodin.⋌(ik)