VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svitavský Iuventus slaví dvacáté narozeniny

Svitavy - Na počátku stála Věra Burešová, která před dvaceti lety založila ve Svitavách Dívčí komorní sbor. Po roce změnil název na Iuentus, což v latině znamená mladý.

16.11.2008
SDÍLEJ:

Koncert v kostele Navštívení Panny MarieFoto: Archiv Iuventusu

Zpočátku se sbor představoval zejména v domovském městě, nedalekém okolí a blízkém zahraničí, Rakousku, Německu a Nizozemí. Jméno Iuventus Svitavy začalo být známé nejen návštěvníkům koncertů, ale také účastníkům sborových festivalů. Netrvalo dlouho a zpěváci začali na prestižních sborových podnicích měřit síly s konkurenty z domova i ze zahraničí.

Prvním ostrým startem byla Mezinárodní sborová soutěž Bedřicha Smetany v Litomyšli, která se konala v roce 1994. Z ní si Iuventus přivezl stříbrné pásmo. V tomto roce začal také spolupracovat na pořádání Festivalu amatérských pěveckých sborů, který se koná každé dva roky ve Svitavách.

Repertoár sboru se rozšiřoval, a tak v roce 1996 pokřtili zpěváci první kompaktní disk. V témže roce došlo také k navázání kontaktu se sborem gymnázia v německém Egelnu. Část absolventů egelnského gymnázia založila v roce 1997 vlastní sbor Young Voices, který se s Iuventusem pravidelně setkává, ať už na Festivalu amatérských pěveckých sborů ve Svitavách, nebo na festivalu Sine musica nulla vita v Egelnu.

V letech 1997 a 1998 se Iuventus zaměřil na scénické provedení částí světově proslulých muzikálů Jesus Christ Superstar nebo Vlasy. Ve stejném období rovněž spolupracoval se spřátelenými ansámbly a výsledkem bylo opakované vystoupení s Mší Es dur Franze Schuberta v České republice a ve Francii, respektive vystoupení s Africkou mší Normana Luboffa v Liberci, Olomouci nebo ve Svitavách. Závěr první dekády své existence završil sbor slavnostním koncertem, jehož součástí bylo také společné zpívání bývalých i současných členů Iuventusu. Ovace vestoje představovaly opravdové vyznamenání pro všechny, kteří měli se sborem co dočinění.

Druhé desetiletí svého působení zahájil Iuventus velmi úspěšně, zúčastnil se mezinárodní soutěže Svátky písní v Olomouci. Svitavy reprezentoval v kategoriích mládežnické sbory a duchovní a církevní hudba, přičemž obě vyhrál a domů dovezl dvě zlaté medaile. V roce 1999 se na kontě sboru objevil také druhý kompaktní disk. Protože Iuventus patří mezi soutěživé sbory, jako vrchol roku 2000 si zvolil Sborovou olympiádu v rakouském Linci. Kromě skvělých zážitků z unikátní akce, na které byly zastoupeny soubory z celého světa, si členové sboru dovezli dva stříbrné diplomy a stříbrnou medaili z kategorie mládežnických sborů.

Úvod třetího tisíciletí byl opět ve znamení poměřování sil. V květnu 2001 se Iuventus stal vítězem festivalu Jaro se otvírá a obdržel Cenu poroty za celkově vynikající výkon a Cenu Zdeňka Lukáše, jejíž součástí byla skladba zmíněného autora Alleluia věnovaná speciálně sboru Věry Burešové. Jen o několik dní později zpíval Iuventus na jednom z nejprestižnějších festivalů pořádaných v Německu Cäcilia Chortage v Lindenholzhausenu. Přestože obě kategorie, mládežnické sbory a populární a jazzová hudba, ve kterých soutěžil, hostily několik medailistů rakouské olympiády, podařilo se Iuventusu vybojovat dva stříbrné diplomy.

V průběhu své existence navázal sbor několik přátelství. Opravdu silné pouto vzniklo díky rakouské olympiádě se sborovým studiem Alye parusa, z nějž vyplynulo i pozvání na festival Vladislava Sokolova konaný v ruském Rybinsku v roce 2001.
Na podzim 2001 Iuventus opět soupeřil s konkurenty, tentokrát na Pražských dnech sborového zpěvu. Mezinárodní soutěže, jež se konala v Národním domě na Vinohradech, se zúčastnily celkem třicet dva sbory z Rakouska, Německa, Švýcarska, Francie, Slovinska, Izraele a České republiky. Svitavský sbor si za vítězství v kategorii vyspělých smíšených sborů dovezl zlatý pohár.

V roce 2002 zpíval poprvé v Itálii, kde se představil ve městě Azzano Decimo v soutěži Fiera della musica, vyhrál v kategorii smíšených sborů a stal se celkovým vítězem soutěže. Následujícího roku zamířil Iuventus ještě víc na jih, do katalánského města Cantonigrós. Také zde se stal důstojným reprezentantem České republiky, když získal jedno druhé a jedno třetí místo. I v roce 2004 figurují v historii Iuventusu soutěžní vystoupení. V první polovině roku se sbor blýsknul zlatým pásmem v kategorii velkých smíšených sborů v mezinárodní soutěži Young Prague. Na přelomu října a listopadu se sbor zúčastnil 17. ročníku mezinárodního festivalu v irském městě Sligo. Soutěžil ve třech sekcích, v kategoriích duchovní hudba a lidová píseň obsadil druhé místo a v kategorii populární hudba a jazz vyhrál. Cenou za vítězství byl putovní stříbrný pohár, který od té doby nese nápis Iuventus Svitavy, Czech Republic. V Londýně měli svitavští zpěváci možnost koncertovat s tamním sborem Chantage v kostele sv. Dunstona.

V roce 2005 vydal Iuventus třetí kompaktní disk nazvaný Cesty. Křest hudebního nosiče proběhl ve slavnostní atmosféře 26. března a kmotrami se staly Jana Musilová, herečka Městského divadla v Brně, a Alena Tichá, hlasová poradkyně sboru. Mimo domácích aktivit se Iuventus nominoval na festival Vivace do maďarského Veszprému, aby hájil barvy České republiky. Porotu nadchl svým repertoárem natolik, že mu udělila cenu za nejlepší provedení lidové písně.
V roce 2006 se uskutečnil dosud nejrozsáhlejší projekt v historii Iuventusu. Sbor absolvoval koncertní turné po Kolumbii, kam získal pozvání díky přátelství se sborem Ensamble Vocal de Medellin na festivalu Vivace. První mimoevropské turné sboru bylo naprosto výjimečným zážitkem, a to nejen proto, že sbor v krátké době celkem dvanáctkrát koncertoval.

Po zaoceánském vystupování se Iuventus představil opět na domácím soutěžním jevišti, když se v roce 2007 zúčastnil Svátků písní v Olomouci. Soutěžil v kategorii folklor a capella a církevní a duchovní hudba, z obou kategorií do Svitav přivezl zlaté medaile. Další významnou akcí, které se Iuventus v roce 2007 zúčastnil, byla prestižní soutěž pořádaná v rakouském městě Spittal an der Drau. Ve vybrané sborové společnosti, kam byl přizván z více než sedmi desítek přihlášených sborů, se Iuventus neztratil a velmi důstojně reprezentoval jako jediný český zástupce svoji vlast.

Tolik tedy nejvýznamnější události, které zdobí svitavský Iuventus. Mimo sbormistryně Věry Burešové se na činnosti sboru nemalou měrou podílí další dvě dámy, kterým patří velký dík. Od roku 1995 se sborem spolupracuje klavíristka Lenka Fikejzová, jeho hlasovou poradkyní je od roku 2001 Alena Tichá.

Dvacáté narozeniny se Iuventus rozhodl oslavit náležitým způsobem. V říjnu uspořádal v kostele Navštívení Panny Marie ve Svitavách koncert duchovní hudby, který nesl podtitul pocta Zdeňku Lukášovi. Iuventus tak vzdal hold významnému představiteli soudobé české hudby, který zemřel v loňském roce. Další akcí, která připomíná dvacetiny svitavského sboru, je výstava, kterou lze zhlédnout od 1. do 30. listopadu ve foyeru a ve třetím patře svitavské Fabriky Svitavy.

Vyvrcholením oslav bude slavnostní koncert, který se uskuteční v sobotu 15. listopadu od 19.30 hodin ve velkém sále Fabriky. Hosty Iuventusu budou členové hudební skupiny Čechomor. U příležitosti svého významného jubilea vydává sbor publikaci nazvanou Iuventus 20, která mapuje dosavadní činnost pěveckého sboru.
Také pro první rok další dvacítky má Iuventus velké plány. V příštím srpnu se sbor chystá na festival ve městě San Juan v Argentině.

PŘEMYSL DVOŘÁK

16.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Řidič sk.B 21 000 Kč Přijmeme řidiče sk. B, vhodné i pro aktivní důchodce. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství Lesní 30 000 Kč Kvalifikovaní pracovníci v lesnictví a příbuzných oblastech Operátor lesní techniky - obsluha lesní povrchové frézy. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: POŽADAVKY: praxe min. 1 rok, KONTAKT: telefonicky (po - pá, 8-15h), e-mailem. Pracoviště: Českomoravská lesní, a.s., Vančurova, č.p. 1298, 568 02 Svitavy 2. Informace: Jiří Kulhavý, +420 773 144 441. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 500 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov stavební dělník-zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: fyzicky náročná práce, POŽADAVKY: nejméně 3 roky praxe v oboru, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Triera cz s.r.o., 569 53 Cerekvice nad Loučnou. Informace: Drač, +420 776 013 311. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 25 000 Kč Odborní pracovníci kalkulací, cen, nákladů a rozpočtů Rozpočtář/ka - přípravář/ka staveb. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: tvorba rozpočtů, zajištění podkladů pro realizaci stavby, komunikace s dodavatelskými firmami, POŽADAVKY: logické myšlení, znalost stavebních materiálů, technické myšlení, praxe v oboru vítána, NABÍZÍME: notebook, mobilní telefon, motivační finanční ohodnocení, KONTAKT: e-mailem. Pracoviště: Centrum chytrých fasád s.r.o. - litomyšl, T. G. Masaryka, č.p. 1009, 570 01 Litomyšl. Informace: Horák, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nymburk vs. Svitavy (85:77).

Škoda. Tenhle Nymburk k poražení byl

Fotbalová rozlučka Tomáše Rosického

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

Hornoújezdský závod korunoval neočekávané mistry

Horní Újezd – Finále sezony, jak má být. Mezinárodní mistrovství České republiky v sajdkárkrosu vyvrcholilo na trati v Horním Újezdu u Litomyšle a byl to „fičák“, na jaký se jen tak nezapomene.

Časné ranní nakupování překazil zásah policie

Svitavy – Dva zloděje chytili policisté s plnými košíky v ruce. Na nákup totiž vyrazili ve středu nezvykle brzy, a to už před čtvrtou hodinou ráno.

Reprezentace moc nepomohla, ale body jsou solidní, nejlepší byla Marie Hladká

Svitavy - Dopadlo to lépe, než se čekalo. Desáté pokračování podzimní tipovací soutěže Deníku mělo být prubířským kamenem, na tiketu byla celá řada duelů s poměrně nejasným výhledem, ovšem nakonec se nic moc převratného nestalo.

Spot Bílé pastelky vznikl v Litomyšli

Litomyšl – Ve středu 17. října se koná dobročinná sbírka pro nevidomé Bílá pastelka. Video k letošní celorepublikové akci Bílá pastelka se točilo v Litomyšli.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT