VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svitavský Iuventus slaví dvacáté narozeniny

Svitavy - Na počátku stála Věra Burešová, která před dvaceti lety založila ve Svitavách Dívčí komorní sbor. Po roce změnil název na Iuentus, což v latině znamená mladý.

16.11.2008
SDÍLEJ:

Koncert v kostele Navštívení Panny MarieFoto: Archiv Iuventusu

Zpočátku se sbor představoval zejména v domovském městě, nedalekém okolí a blízkém zahraničí, Rakousku, Německu a Nizozemí. Jméno Iuventus Svitavy začalo být známé nejen návštěvníkům koncertů, ale také účastníkům sborových festivalů. Netrvalo dlouho a zpěváci začali na prestižních sborových podnicích měřit síly s konkurenty z domova i ze zahraničí.

Prvním ostrým startem byla Mezinárodní sborová soutěž Bedřicha Smetany v Litomyšli, která se konala v roce 1994. Z ní si Iuventus přivezl stříbrné pásmo. V tomto roce začal také spolupracovat na pořádání Festivalu amatérských pěveckých sborů, který se koná každé dva roky ve Svitavách.

Repertoár sboru se rozšiřoval, a tak v roce 1996 pokřtili zpěváci první kompaktní disk. V témže roce došlo také k navázání kontaktu se sborem gymnázia v německém Egelnu. Část absolventů egelnského gymnázia založila v roce 1997 vlastní sbor Young Voices, který se s Iuventusem pravidelně setkává, ať už na Festivalu amatérských pěveckých sborů ve Svitavách, nebo na festivalu Sine musica nulla vita v Egelnu.

V letech 1997 a 1998 se Iuventus zaměřil na scénické provedení částí světově proslulých muzikálů Jesus Christ Superstar nebo Vlasy. Ve stejném období rovněž spolupracoval se spřátelenými ansámbly a výsledkem bylo opakované vystoupení s Mší Es dur Franze Schuberta v České republice a ve Francii, respektive vystoupení s Africkou mší Normana Luboffa v Liberci, Olomouci nebo ve Svitavách. Závěr první dekády své existence završil sbor slavnostním koncertem, jehož součástí bylo také společné zpívání bývalých i současných členů Iuventusu. Ovace vestoje představovaly opravdové vyznamenání pro všechny, kteří měli se sborem co dočinění.

Druhé desetiletí svého působení zahájil Iuventus velmi úspěšně, zúčastnil se mezinárodní soutěže Svátky písní v Olomouci. Svitavy reprezentoval v kategoriích mládežnické sbory a duchovní a církevní hudba, přičemž obě vyhrál a domů dovezl dvě zlaté medaile. V roce 1999 se na kontě sboru objevil také druhý kompaktní disk. Protože Iuventus patří mezi soutěživé sbory, jako vrchol roku 2000 si zvolil Sborovou olympiádu v rakouském Linci. Kromě skvělých zážitků z unikátní akce, na které byly zastoupeny soubory z celého světa, si členové sboru dovezli dva stříbrné diplomy a stříbrnou medaili z kategorie mládežnických sborů.

Úvod třetího tisíciletí byl opět ve znamení poměřování sil. V květnu 2001 se Iuventus stal vítězem festivalu Jaro se otvírá a obdržel Cenu poroty za celkově vynikající výkon a Cenu Zdeňka Lukáše, jejíž součástí byla skladba zmíněného autora Alleluia věnovaná speciálně sboru Věry Burešové. Jen o několik dní později zpíval Iuventus na jednom z nejprestižnějších festivalů pořádaných v Německu Cäcilia Chortage v Lindenholzhausenu. Přestože obě kategorie, mládežnické sbory a populární a jazzová hudba, ve kterých soutěžil, hostily několik medailistů rakouské olympiády, podařilo se Iuventusu vybojovat dva stříbrné diplomy.

V průběhu své existence navázal sbor několik přátelství. Opravdu silné pouto vzniklo díky rakouské olympiádě se sborovým studiem Alye parusa, z nějž vyplynulo i pozvání na festival Vladislava Sokolova konaný v ruském Rybinsku v roce 2001.
Na podzim 2001 Iuventus opět soupeřil s konkurenty, tentokrát na Pražských dnech sborového zpěvu. Mezinárodní soutěže, jež se konala v Národním domě na Vinohradech, se zúčastnily celkem třicet dva sbory z Rakouska, Německa, Švýcarska, Francie, Slovinska, Izraele a České republiky. Svitavský sbor si za vítězství v kategorii vyspělých smíšených sborů dovezl zlatý pohár.

V roce 2002 zpíval poprvé v Itálii, kde se představil ve městě Azzano Decimo v soutěži Fiera della musica, vyhrál v kategorii smíšených sborů a stal se celkovým vítězem soutěže. Následujícího roku zamířil Iuventus ještě víc na jih, do katalánského města Cantonigrós. Také zde se stal důstojným reprezentantem České republiky, když získal jedno druhé a jedno třetí místo. I v roce 2004 figurují v historii Iuventusu soutěžní vystoupení. V první polovině roku se sbor blýsknul zlatým pásmem v kategorii velkých smíšených sborů v mezinárodní soutěži Young Prague. Na přelomu října a listopadu se sbor zúčastnil 17. ročníku mezinárodního festivalu v irském městě Sligo. Soutěžil ve třech sekcích, v kategoriích duchovní hudba a lidová píseň obsadil druhé místo a v kategorii populární hudba a jazz vyhrál. Cenou za vítězství byl putovní stříbrný pohár, který od té doby nese nápis Iuventus Svitavy, Czech Republic. V Londýně měli svitavští zpěváci možnost koncertovat s tamním sborem Chantage v kostele sv. Dunstona.

V roce 2005 vydal Iuventus třetí kompaktní disk nazvaný Cesty. Křest hudebního nosiče proběhl ve slavnostní atmosféře 26. března a kmotrami se staly Jana Musilová, herečka Městského divadla v Brně, a Alena Tichá, hlasová poradkyně sboru. Mimo domácích aktivit se Iuventus nominoval na festival Vivace do maďarského Veszprému, aby hájil barvy České republiky. Porotu nadchl svým repertoárem natolik, že mu udělila cenu za nejlepší provedení lidové písně.
V roce 2006 se uskutečnil dosud nejrozsáhlejší projekt v historii Iuventusu. Sbor absolvoval koncertní turné po Kolumbii, kam získal pozvání díky přátelství se sborem Ensamble Vocal de Medellin na festivalu Vivace. První mimoevropské turné sboru bylo naprosto výjimečným zážitkem, a to nejen proto, že sbor v krátké době celkem dvanáctkrát koncertoval.

Po zaoceánském vystupování se Iuventus představil opět na domácím soutěžním jevišti, když se v roce 2007 zúčastnil Svátků písní v Olomouci. Soutěžil v kategorii folklor a capella a církevní a duchovní hudba, z obou kategorií do Svitav přivezl zlaté medaile. Další významnou akcí, které se Iuventus v roce 2007 zúčastnil, byla prestižní soutěž pořádaná v rakouském městě Spittal an der Drau. Ve vybrané sborové společnosti, kam byl přizván z více než sedmi desítek přihlášených sborů, se Iuventus neztratil a velmi důstojně reprezentoval jako jediný český zástupce svoji vlast.

Tolik tedy nejvýznamnější události, které zdobí svitavský Iuventus. Mimo sbormistryně Věry Burešové se na činnosti sboru nemalou měrou podílí další dvě dámy, kterým patří velký dík. Od roku 1995 se sborem spolupracuje klavíristka Lenka Fikejzová, jeho hlasovou poradkyní je od roku 2001 Alena Tichá.

Dvacáté narozeniny se Iuventus rozhodl oslavit náležitým způsobem. V říjnu uspořádal v kostele Navštívení Panny Marie ve Svitavách koncert duchovní hudby, který nesl podtitul pocta Zdeňku Lukášovi. Iuventus tak vzdal hold významnému představiteli soudobé české hudby, který zemřel v loňském roce. Další akcí, která připomíná dvacetiny svitavského sboru, je výstava, kterou lze zhlédnout od 1. do 30. listopadu ve foyeru a ve třetím patře svitavské Fabriky Svitavy.

Vyvrcholením oslav bude slavnostní koncert, který se uskuteční v sobotu 15. listopadu od 19.30 hodin ve velkém sále Fabriky. Hosty Iuventusu budou členové hudební skupiny Čechomor. U příležitosti svého významného jubilea vydává sbor publikaci nazvanou Iuventus 20, která mapuje dosavadní činnost pěveckého sboru.
Také pro první rok další dvacítky má Iuventus velké plány. V příštím srpnu se sbor chystá na festival ve městě San Juan v Argentině.

PŘEMYSL DVOŘÁK

16.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Nákupčí 28 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje a nákupu produktů a služeb (kromě informačních a komunikačních technologií) manažer zahraničního obchodu. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracovní náplň: vyhledávání nových zákazníků a práce se stávajícími zákazníky, Požadujeme: VŠ vzdělání ekonomického směru, znalost práce na PC, ŘP B výhodou, výborná znalost AJ a RJ jazyka, komunikativnost a ochota, Nabízíme: perspektivní zaměstnání, dobré pracovní podmínky. Pracoviště: Orlimex cz, s.r.o., 569 67 Osík u Litomyšle. Informace: Lenka Drvoštěpová, +420 739 674 762.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pojišťovací poradce 10 000 Kč

Přepážkoví konzultanti v pojišťovnách přepážkový pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: maturita, znalost práce na PC, Místo je vhodné pro:, Osoby s částečným i plným invalidním důchodem. starobní důchodce, Nabízíme: základ až 10.000 Kč + odměny + provize. Pracoviště: Čsob pojišťovna, a. s., člen holdingu čsob - litomyšl, Toulovcovo nám., č.p. 1102, 570 01 Litomyšl. Informace: Pavel Stoupenec, +420 777 211 611.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 9 800 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Dělník v údržbě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9800 kč, mzda max. 10200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vyhrazeno pro zdravotně hendikepované /OZP/, , Jednosměnný provoz - 6ti hodinové směny, Drobné práce na údržbě, balení palet, vykládání a nakládání materiálu - požadujeme pečlivost, manuální zručnost, , Řidičský průkaz na el. vozíky výhodou. Pracoviště: K - consult plus, s.r.o. - svitavy, Říční, č.p. 1578, 568 02 Svitavy 2. Informace: Milada Dobřická, +420 775 234 197.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Seřizovač 13 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených dřevoobráběcích strojů na výrobu dřevěných výrobků Obsluha CNC a dřevoobráběcích strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Obsluha a seřizování dřevoobráběcích CNC strojů (olepovací stroj), znalost práce na CNC strojích, uživatelská obsluha PC, znalost cizích jazyků - preferujeme RJ.. Pracoviště: Dřevojas, výrobní družstvo, Pražská, č.p. 2060, 568 02 Svitavy 2. Informace: Jiří Balzer, +420 603 231 943.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čtenáři, hrajte o sud piva a televizor

Ilustrační fotografie.

Hasiči získali novou techniku

Nestárnoucí Bindač vzal vývoj zápasu do svých rukou

Borová – Potřetí v sezoně zavítala do zdejší sokolovny nejvyšší tuzemská soutěž stolních tenistů. Početní diváci byli zvědavi na přímý souboj o páté místo a těšili se současně na úspěch domácí sestavy, v tomto ohledu byli ale nakonec zklamaní.

Dejte si kávu, zaplaťte básní!

Svitavy, Litomyšl – Dát si v kavárně dobrou kávu, ale namísto peněz za ni zaplatit básní?

Výstava květin zaplní litomyšlský zámek

Litomyšl – V pátek začala na litomyšlském zámku květinová výstava, kterou si východočeská památka UNESCO připomene své čtyři sta padesáté narozeniny.

Věnná města si zvolí novou královnu

Polička – Královská věnná města, ke kterým patří rovněž východočeská Polička, si opět, tak jako již několikátý rok, volí svoji královnu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT