VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svitavský Iuventus slaví dvacáté narozeniny

Svitavy - Na počátku stála Věra Burešová, která před dvaceti lety založila ve Svitavách Dívčí komorní sbor. Po roce změnil název na Iuentus, což v latině znamená mladý.

16.11.2008
SDÍLEJ:

Koncert v kostele Navštívení Panny MarieFoto: Archiv Iuventusu

Zpočátku se sbor představoval zejména v domovském městě, nedalekém okolí a blízkém zahraničí, Rakousku, Německu a Nizozemí. Jméno Iuventus Svitavy začalo být známé nejen návštěvníkům koncertů, ale také účastníkům sborových festivalů. Netrvalo dlouho a zpěváci začali na prestižních sborových podnicích měřit síly s konkurenty z domova i ze zahraničí.

Prvním ostrým startem byla Mezinárodní sborová soutěž Bedřicha Smetany v Litomyšli, která se konala v roce 1994. Z ní si Iuventus přivezl stříbrné pásmo. V tomto roce začal také spolupracovat na pořádání Festivalu amatérských pěveckých sborů, který se koná každé dva roky ve Svitavách.

Repertoár sboru se rozšiřoval, a tak v roce 1996 pokřtili zpěváci první kompaktní disk. V témže roce došlo také k navázání kontaktu se sborem gymnázia v německém Egelnu. Část absolventů egelnského gymnázia založila v roce 1997 vlastní sbor Young Voices, který se s Iuventusem pravidelně setkává, ať už na Festivalu amatérských pěveckých sborů ve Svitavách, nebo na festivalu Sine musica nulla vita v Egelnu.

V letech 1997 a 1998 se Iuventus zaměřil na scénické provedení částí světově proslulých muzikálů Jesus Christ Superstar nebo Vlasy. Ve stejném období rovněž spolupracoval se spřátelenými ansámbly a výsledkem bylo opakované vystoupení s Mší Es dur Franze Schuberta v České republice a ve Francii, respektive vystoupení s Africkou mší Normana Luboffa v Liberci, Olomouci nebo ve Svitavách. Závěr první dekády své existence završil sbor slavnostním koncertem, jehož součástí bylo také společné zpívání bývalých i současných členů Iuventusu. Ovace vestoje představovaly opravdové vyznamenání pro všechny, kteří měli se sborem co dočinění.

Druhé desetiletí svého působení zahájil Iuventus velmi úspěšně, zúčastnil se mezinárodní soutěže Svátky písní v Olomouci. Svitavy reprezentoval v kategoriích mládežnické sbory a duchovní a církevní hudba, přičemž obě vyhrál a domů dovezl dvě zlaté medaile. V roce 1999 se na kontě sboru objevil také druhý kompaktní disk. Protože Iuventus patří mezi soutěživé sbory, jako vrchol roku 2000 si zvolil Sborovou olympiádu v rakouském Linci. Kromě skvělých zážitků z unikátní akce, na které byly zastoupeny soubory z celého světa, si členové sboru dovezli dva stříbrné diplomy a stříbrnou medaili z kategorie mládežnických sborů.

Úvod třetího tisíciletí byl opět ve znamení poměřování sil. V květnu 2001 se Iuventus stal vítězem festivalu Jaro se otvírá a obdržel Cenu poroty za celkově vynikající výkon a Cenu Zdeňka Lukáše, jejíž součástí byla skladba zmíněného autora Alleluia věnovaná speciálně sboru Věry Burešové. Jen o několik dní později zpíval Iuventus na jednom z nejprestižnějších festivalů pořádaných v Německu Cäcilia Chortage v Lindenholzhausenu. Přestože obě kategorie, mládežnické sbory a populární a jazzová hudba, ve kterých soutěžil, hostily několik medailistů rakouské olympiády, podařilo se Iuventusu vybojovat dva stříbrné diplomy.

V průběhu své existence navázal sbor několik přátelství. Opravdu silné pouto vzniklo díky rakouské olympiádě se sborovým studiem Alye parusa, z nějž vyplynulo i pozvání na festival Vladislava Sokolova konaný v ruském Rybinsku v roce 2001.
Na podzim 2001 Iuventus opět soupeřil s konkurenty, tentokrát na Pražských dnech sborového zpěvu. Mezinárodní soutěže, jež se konala v Národním domě na Vinohradech, se zúčastnily celkem třicet dva sbory z Rakouska, Německa, Švýcarska, Francie, Slovinska, Izraele a České republiky. Svitavský sbor si za vítězství v kategorii vyspělých smíšených sborů dovezl zlatý pohár.

V roce 2002 zpíval poprvé v Itálii, kde se představil ve městě Azzano Decimo v soutěži Fiera della musica, vyhrál v kategorii smíšených sborů a stal se celkovým vítězem soutěže. Následujícího roku zamířil Iuventus ještě víc na jih, do katalánského města Cantonigrós. Také zde se stal důstojným reprezentantem České republiky, když získal jedno druhé a jedno třetí místo. I v roce 2004 figurují v historii Iuventusu soutěžní vystoupení. V první polovině roku se sbor blýsknul zlatým pásmem v kategorii velkých smíšených sborů v mezinárodní soutěži Young Prague. Na přelomu října a listopadu se sbor zúčastnil 17. ročníku mezinárodního festivalu v irském městě Sligo. Soutěžil ve třech sekcích, v kategoriích duchovní hudba a lidová píseň obsadil druhé místo a v kategorii populární hudba a jazz vyhrál. Cenou za vítězství byl putovní stříbrný pohár, který od té doby nese nápis Iuventus Svitavy, Czech Republic. V Londýně měli svitavští zpěváci možnost koncertovat s tamním sborem Chantage v kostele sv. Dunstona.

V roce 2005 vydal Iuventus třetí kompaktní disk nazvaný Cesty. Křest hudebního nosiče proběhl ve slavnostní atmosféře 26. března a kmotrami se staly Jana Musilová, herečka Městského divadla v Brně, a Alena Tichá, hlasová poradkyně sboru. Mimo domácích aktivit se Iuventus nominoval na festival Vivace do maďarského Veszprému, aby hájil barvy České republiky. Porotu nadchl svým repertoárem natolik, že mu udělila cenu za nejlepší provedení lidové písně.
V roce 2006 se uskutečnil dosud nejrozsáhlejší projekt v historii Iuventusu. Sbor absolvoval koncertní turné po Kolumbii, kam získal pozvání díky přátelství se sborem Ensamble Vocal de Medellin na festivalu Vivace. První mimoevropské turné sboru bylo naprosto výjimečným zážitkem, a to nejen proto, že sbor v krátké době celkem dvanáctkrát koncertoval.

Po zaoceánském vystupování se Iuventus představil opět na domácím soutěžním jevišti, když se v roce 2007 zúčastnil Svátků písní v Olomouci. Soutěžil v kategorii folklor a capella a církevní a duchovní hudba, z obou kategorií do Svitav přivezl zlaté medaile. Další významnou akcí, které se Iuventus v roce 2007 zúčastnil, byla prestižní soutěž pořádaná v rakouském městě Spittal an der Drau. Ve vybrané sborové společnosti, kam byl přizván z více než sedmi desítek přihlášených sborů, se Iuventus neztratil a velmi důstojně reprezentoval jako jediný český zástupce svoji vlast.

Tolik tedy nejvýznamnější události, které zdobí svitavský Iuventus. Mimo sbormistryně Věry Burešové se na činnosti sboru nemalou měrou podílí další dvě dámy, kterým patří velký dík. Od roku 1995 se sborem spolupracuje klavíristka Lenka Fikejzová, jeho hlasovou poradkyní je od roku 2001 Alena Tichá.

Dvacáté narozeniny se Iuventus rozhodl oslavit náležitým způsobem. V říjnu uspořádal v kostele Navštívení Panny Marie ve Svitavách koncert duchovní hudby, který nesl podtitul pocta Zdeňku Lukášovi. Iuventus tak vzdal hold významnému představiteli soudobé české hudby, který zemřel v loňském roce. Další akcí, která připomíná dvacetiny svitavského sboru, je výstava, kterou lze zhlédnout od 1. do 30. listopadu ve foyeru a ve třetím patře svitavské Fabriky Svitavy.

Vyvrcholením oslav bude slavnostní koncert, který se uskuteční v sobotu 15. listopadu od 19.30 hodin ve velkém sále Fabriky. Hosty Iuventusu budou členové hudební skupiny Čechomor. U příležitosti svého významného jubilea vydává sbor publikaci nazvanou Iuventus 20, která mapuje dosavadní činnost pěveckého sboru.
Také pro první rok další dvacítky má Iuventus velké plány. V příštím srpnu se sbor chystá na festival ve městě San Juan v Argentině.

PŘEMYSL DVOŘÁK

16.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 23 200 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista - Krmivář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 23200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: ŘP skupiny T podmínkou, NABÍZÍME: pracovní doba: 1. den 4,00 - 11,00/14,00 - 16,00, 2. den 4,00 - 11,00, 3. den volno, 24 dní dovolené, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Zos jedlová, spol. s r.o., 569 91 Jedlová u Poličky. Informace: Jiří Řebíček, +420 731 419 327.

Výroba - Výroba Seřizovači 130 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obsluha obráběcích strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: práce na obráběcích strojích, POŽADAVKY: znalost měření a výkresové dokumentace - výhodou, NABÍZÍME: možnost zaučení, příspěvek na dopravu do zaměstnání, na stravování a penzijní připojištění, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Armaturka vranová lhota, a.s., 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Miroslava Kosíková, +420 461 362 617.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 28 000 Kč

Specialisté v oblasti logistiky Vedoucí týmu v logistice. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: organizace práce a koordinace svěřeného týmu, zastupování týmu na poradách, navrhování řešení vedoucích k optimalizaci činnosti týmu, řešení reklamačních řízení u zákazníků atd., POŽADAVKY: min.SŠ vzdělání, praxe v logistice min.3 roky a zkušenosti s vedením týmu podmínkou,organizační schopnosti, Obsluha PC (Word, Excel), řidičské oprávnění skl. B, znalost AJ nebo NJ, NABÍZÍME: stabilní zázemí české společnosti v oboru automotive, práce v moderním prostředí, pružná pracovní doba, interní a externí školení, jazykové kurzy, 5 týdnů dovolené, dot.stravování, cafetérie, odměny při životních i pracovních jubileích atd.. Pracoviště: Atek s.r.o., Svitavská, č.p. 1599, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Jitka Kocianová, +420 702 186 405.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: správa materiálu a dílců, které musí být řádně označeny a uloženy (FIFO), expedice zboží, příjem zboží, dodržování stanovených procesů společnosti v rámci skladování , POŽADAVKY: platný průkaz na VZV, manuální zručnost, fyzická zdatnost, pečlivost a samostatnost, dochvilnost, časová flexibilita, ŘP sk. B - aktivní řidič, NABÍZÍME: pro naše zaměstnance připravujeme výstavbu bytových domů zásobovány energií z vlastního energocentra za výhodných podmínek, 14 platů včetně mimořádných odměn, příspěvky na stravování, sociální program firmy pro perspektivní zaměstnance, podporu ve vzdělávání a karierním růstu, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Flídr s.r.o., 572 01 Polička. Informace: Erika Hvizdáková, +420 734 817 035.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Toulavá kamera u Litomyšle.

Toulavá kamera točila ve Třebové

Videosouhrn 19. července 2018

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Klus, Lenny i Mládek. Hrady CZ lákají na rozmanitý program

Kunětická hora – Známá jména české i slovenské hudební scény se v pátek a v sobotu představí na pastvinách pod hradem Kunětická hora, kde se bude konat tradiční festival Hrady CZ. Vystoupí například Divokej Bill, Škwor nebo Pražský výběr.

LETNÍ VÝZVA: Posílejte nám své úlovky

Léto je čas výletů, rybaření a začala i houbařská sezona. Pochlubte se s úlovky nejen z cestování, ale také třeba ze zahrádky nebo z lesa.

Komisaři z Evropy zhodnotili Poříčí

Poříčí - Entente Florale neboli Kvetoucí sídla je název prestižní evropské soutěže. Z České republiky se klání v letošním roce účastní pouze Poříčí u Litomyšle, které je držitelem celostátní zelené stuhy za péči o zeleň a životní prostředí.

Čekací doba v domovech pro seniory se stále prodlužuje

Pardubický kraj – Lepší zdravotní péče i vyšší úroveň života, právě díky tomu pořád roste naděje dožití. Zároveň to s sebou ale přináší jeden obzvlášť palčivý problém – stále se prodlužující čekací lhůty na lůžko v domovech pro seniory.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT