„Studenty velice oslovila nedotčená krajina, pohostinnost a přátelskost obyvatel, ale i prostředí škol, jež ostře kontrastuje s podmínkami, které mají studenti v naší zemi. V prosinci 2017 proto uspořádali sbírku psacích potřeb, školních pomůcek a literatury do knihovny tamní školy a také finanční sbírku,“ sdělila ředitelka gymnázia Ivana Hynková. Vybraná částka dvacet tisíc korun umožní studentům pořídit kamarádům na Ukrajině dataprojektor.

Setkání s jinou kulturou a další zážitky se rozhodli studenti ztvárnit výtvarnými díly a fotografiemi, které tvoří včera otevřenou výstavu. V rámci vernisáže si také zavzpomínali na své cesty do Koločavy. Zahráli a zazpívali několik písní z Balady pro banditu, která je s tímto krajem spjatá.

DLOUHODOBÁ PODPORA

V oblasti ukrajinské Koločavy pomáhá sanitní vůz, který věnoval Pardubický kraj. „Vyřadili jsme šest let staré vozidlo z majetku naší záchranky,“ uvedl na začátku roku hejtman Martin Netolický. Kraj podpořil také rekonstrukci nemocnice v Koločavě, která by měla být hotova v příštím roce. „Z rozpočtu Pardubického kraje jsme vyčlenili částku 500 tisíc korun. Jsem přesvědčený, že se nám společně s místní samosprávou podaří zlepšit prostředí nemocnice, jež čas od času slouží i českým turistům, kteří oblast Syněvirského národního parku a Koločavy hojně navštěvují,“ dodal hejtman. (pš, len) Foto: archiv města Litomyšl