A to v podání skupiny Staré železo z Jaroměřic.

Nedejte na první dojem, nejde skutečně o partu pánů v letech. Naopak. „Název vznikl úplně náhodou v hospodě v Biskupicích, kde byly na stěně různé staré cedule. Krópin se podíval na zeď a oči mu padly na nápis staré železo, a tak už asi tři roky hrajeme pod tímto názvem,” vzpomíná František Václavek, kytarista a zpěvák kapely. Kromě něho působí ve skupině zpěvačka Lenka Hrušková, klávesák Martin Kryštof a Robin Hádr, který hraje na basu.

„Hrajeme výhradně vlastní muziku. Nikdy jsme se nesnížili ke kopírování. Ani by nás nebavilo hrát, co udělal někdo jiný,” říká Václavek. V současné době dokáží zahrát i čtyři hodiny a jen své kusy. Ale nejde o kapelu, která vystupuje na zábavách, jejich písně jsou spíše poslechové. „Využívali jsme texty staré lidové poezie a kdesi jsem vyhrabal knížku od Kainara Verše na žudro. To jsou nádherné texty. Takhle jsme zhudebnili asi dvacet věcí,” přibližuje repertoár kytarista. Další texty jim složil výtvarník Petr Bernard, se kterým se seznámili při výtvarné soutěži ve škole v Jaroměřicích. Od něho mají asi čtyřicet písní.

Skupinu Staré železo máte šanci slyšet i na našem setkání 15. prosince v Jevíčku na náměstí. „Zahrajeme naši vánoční muziku. Máme asi čtrnáct vánočních písní,” dodává František Václavek.

A my jsme pro vás připravili speciální překvapení. Již dneska máte šanci si poslechnout malou ochutnávku (POSLECHNĚTE SI PÍSNÍČKY)!