Mezi hosty se objevila předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, pěvkyně Soňa Červená, sochař Aleš Veselý nebo Olbram Zoubek.

„Byl to úžasný koncert a Smetanova Litomyšl je velkou značkou kultury v zemi,“ řekla po zahajovacím koncertu Miroslava Němcová. Na zámeckém nádvoří zazněla Smetanova kantáta Česká píseň a oblíbená Beethovenova Devátá symfonie s Ódou na radost.

Lístky na festival zatím nejsou všechny vyprodány, a proto pořadatelé nabízejí padesátiprocentní slevu na všechny zbývající. K dostání jsou vstupenky například na málo uváděnou symfonii Babí jar Dmitrije Šostakoviče, Donizettiho operu Nápoj lásky, Dvořákovu Stabat Mater, balet Svěcení jara, ale i koncert České filharmonie. Dramaturgický vrchol slibuje provedení Šostakovičovy Symfonie č. 13 Babí jar na slova básně Jevgenije Jevtušenka, pořad připomene 70. výročí nacistického masakru Židů v rokli Babí jar nedaleko Kyjeva. Na závěr přehlídky pořadatelé nasadili jednu z nejlepších koloraturních sopranistek světa Sumi Jo s doprovodem Pražské komorní filharmonie.

(ik, čtk)