Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl letos nabídne rekordní počet operních titulů.

Konat se bude od 9. června do 3. července a jedná se již o 58. ročník.

„Pro Pardubický kraj je to vrchol kulturní sezony. Takových festivalů, jako je Smetanova Litomyšl, v České republice mnoho není," nechal se slyšet hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Operní festival je výjimečný i svým rozpočtem, který letos činí zhruba 30 milionů korun. Sehnat každoročně takové množství peněz není vůbec jednoduché. V posledních dvou letech se naštěstí výrazně zvýšil příspěvek ministerstva kultury, které nyní dotuje festival částkou šest milionů korun. V loňském roce zvýšil svou dotaci o 15 procent rovněž Pardubický kraj, který dá letos na tento hudební svátek 1,65 milionu korun.

Vstupné? Tvoří 
40 procent rozpočtu

„Přežili jsme krizový stav po roce 2008, nyní je situace stabilizovaná. Zhruba 40 procent rozpočtu tvoří příjmy ze vstupného, 30 procent přispějí sponzoři a mecenáši a dalších 30 procent jsou subvence od ministerstva, kraje či města Litomyšl," řekl náměstek hejtmana a předseda správní rady Smetanovy Litomyšle Roman Línek.

V Pardubickém kraji chybí stálý operní soubor a právě litomyšlský festival tento nedostatek z velké části nahrazuje, jelikož tam diváci mohou zhlédnout ta nejlepší operní představení z různých koutů republiky.
„Máme nyní rozpracovanou vizi na roky 2016 až 2024. Smetanova Litomyšl by podle nás měla být alternativou Pražského jara," dodal Roman Línek.

Zámecké návrší v Litomyšli bylo v posledních letech téměř vždy ve stadiu oprav.

„Letos by měl být zámek bez lešení, ale doufáme, že se tam zase brzy vrátí a my budeme v opravách pokračovat," poznamenal starosta Litomyšle Radomil Kašpar s tím, že dramaturgie a organizace festivalu jsou podle něj na vrcholné úrovni.

Po dramaturgické stránce je Smetanova Litomyšl tradičně otevřeným festivalem. „Jsme především svátkem pro milovníky klasické hudby, ale otevíráme se i jiným hudebním proudům," vysvětlil dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský. Proto si na festivalu zahrají třeba i Aneta Langerová nebo skupina Čechomor.

Letos se na „Smetance" objeví hned osm operních titulů, což je festivalový rekord.

Polovina titulů bude přitom úplnou novinkou – na festivalu se dosud v jeho historii nikdy neobjevily.

„Upozornil bych na Smetanovu operu Braniboři v Čechách. Letos je to 150 let od její premiéry a jde přitom o nejméně hranou Smetanovu operu. Přitom obsahuje několik opravdových hitů. Na naši objednávku ji letos nastuduje ostravské Národní divadlo moravskoslezské a v Litomyšli se objeví pouhých devět dní po premiéře," konstatoval Vojtěch Stříteský.

Nezapomínají 
na regionální vazby

Festival nezapomíná ani na regionální vazby, a tak na něm vystoupí umělci s kořeny ve východních Čechách. Patří mezi ně třeba Radek Baborák z Pardubic či Dagmar Pecková, která pochází z Chrudimi.

„V programu se objeví i Komorní filharmonie Pardubice, a to v pořadu Sólo pro 100 smyčců. Součástí festivalu je i představení Hej, Mistře! o Jakubu Janu Rybovi, které uvede Východočeské divadlo Pardubice. V hlavní roli se představí litomyšlský rodák Tomáš Lněnička," sdělil Deníku Vojtěch Stříteský.

Asi nejnáročnější produkcí letošního 58. ročníku se stane Symfonie tisíců Gustava Mahlera, která je na programu v neděli 19. června. Dlouho se hledal vhodný termín pro uvedení tohoto díla a letos to konečně vyšlo.

„Při premiéře v roce 1910 účinkovalo v této symfonii tisíc hudebníků a zpěváků, které sledovaly tři tisíce diváků. My zachováváme poměr účinkujících a diváků, takže v Litomyšli bude pro tisícovku diváků hrát zhruba 300 hudebníků," vysvětlil dramaturg Smetanovy Litomyšle.

Hlavní festivalovou scénou bude tradičně druhé zámecké nádvoří. Klasická hudba bude znít ale i v dalších prostorách.

„Díky opravě zámku se nám otevřely nové možnosti. Vy᠆užijeme třeba zámeckou jízdárnu, kde chystáme tři koncerty a budou tam také lektorské úvody před jednotlivými představeními. Velké finále, které je na programu v neděli 3. července, pak bude přenášeno rovněž do klášterních zahrad, kde si bude tedy možné poslechnout Smetanovu Mou vlast zdarma," řekl ředitel litomyšlského festivalu Jan Pikna.