Literární zeď ve Svitavách - šance pro mladé básníky

Na začátku letošního léta ve Svitavách v sousedství podchodu směrem z náměstí k finančnímu úřadu vznikla dílem jako výsledek happeningu, dílem jako promyšlená součást kulturní nabídky ve městě literární zeď.

Autor nápadu, mladý svitavský básník Jiří Sehnal, se nechal inspirovat Lennonovou zdí na pražské malé Straně i obdobnými nápady v Brně. Básně tvořil „do šuplíku“, pro realizaci svého nápadu měl vyhlédnutá tři veřejná místa ve Svitavách, kde chtěl publikovat každý týden jednu báseň.

Nakonec bylo vybráno místo, kde denně prochází mnoho lidí a kde se zájemci o nevšední prezentaci slovesného umění mohou také v klidu zastavit: nedaleko centra města, v blízkosti velkého obchodu a navíc na frekventované komunikaci.

Oslovil ještě několik přátel, také mladých svitavských básníků Roberta Hladila, který má za sebou vydání několika básnických sbírek, Václava Cibulku, který již také jednu knížku veršů pokřtil, Dominika Zezulu, Zdeňka Štěpánka, Evu Mokrou, pro grafické ztvárnění prostor přizval Petra Patočku.

Finančně na realizaci projektu přispěl majitel domu Jiří Krušina. Zeď jeho domu posloužila jako plocha pro verše a pouliční grafiku. Mladí tvůrci se hned v úvodu domluvili na tom, že zeď bude bez cenzury, že musí být živá, že se musí pravidelně aktualizovat, že se autoři nemusí podepisovat (někdy postačí i značka) a že musí budit svou vysokou úrovní respekt, neboť jedině tak odolá devastaci sprejerů.

MILAN BÁČA