VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriál Svitavského deníku: Literární toulky

Svitavy - Přinášíme devatenáctý díl seriálu Svitavského deníku Literární toulky. Představíme několik míst svitavského okresu, která jsou spjata s osobnostmi české literatury a literárními díly.

4.9.2011
SDÍLEJ:

První bydliště Šmilkovského v Litomyšli - dům č. p. 139.Foto: Milan Báča

Literát Alois Vojtěch Šmilovský se v Litomyšli necítil dobře

V druhé polovině 19. století zaznamenávalo litomyšlské gymnázium řadu problémů, hrozilo dokonce jeho zrušení. K jeho záchraně pomohlo jeho postátnění v roce 1874 a příchod několika významných osobností do jeho pedagogického sboru. Byli to literáti Antonín Tille (1835 – 1896), Alois Jirásek (1851 – 1930), Alois Šmilauer (Schmillauer, známý pod literárním pseudonymem Alois Vojtěch Šmilovský) a Josef Novák (1847 – 1907), který přímo literátem nebyl, ale přivedl do Litomyšle svou manželku, spisovatelku Terézu Novákovou.

Alois Vojtěch Šmilovský se narodil 24. ledna 1837 v Mladé Boleslavi, kde měl jeho otec obchod s mýdlem. Studoval na místním gymnáziu a na gymnáziu v Praze, kde byl jeho spolužákem básník Vítězslav Hálek. Poté absolvoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, věnoval se studiu věd přírodních, filosofie a slavistiky. Od roku 1860 vyučoval na gymnáziu v Klatovech, kde začal být již literárně činný, byť jeho divadelní hry nebyly příliš úspěšné. V roce 1873 nastoupil jako profesor na litomyšlské gymnázium a od roku 1877 působil jako školní inspektor na Litomyšlsku a Poličsku. Kromě pedagogické a spisovatelské činnosti se věnoval také lidové slovesnosti. Sbíral přísloví, pořekadla, lidová úsloví.

S rodinou bydlel na dnešním Smetanově náměstí č. p. 129 (v letech 1873 – 1882) a č. p. 30 (užíval ještě dva pokoje z vedlejšího domu č. p. 29), kde strávil poslední měsíce svého života. Z iniciativy Klubu československých turistů v Litomyšli byla na domě instalována pamětní deska s textem: „V tomto domě zemřel dne 20. června 1883 Alois Vojtěch Šmilovský - spisovatel.“

Jeho důvěrným přítelem byl Alois Jirásek (ten prý dokonce dlel u smrtelného lože Šmilovského), přátelil se i s Terézou Novákovou. Pro něho osobně však nebylo litomyšlské období zvlášť šťastné. Necítil se tu dobře, onemocněl. Zemřeli mu zde jeho tři synové. V jeho inspekční činnosti se mu také nedařilo. Zejména v roce 1878, kdy mu bylo učiteli velmi vyčítáno, že ve volbách do říšské rady je jako inspektor vyzýval volit vládního kandidáta.

Zemřel 20. června 1883 v Litomyšli. Je pochován na tamním hřbitově. Autorem náhrobku z roku 1894 v podobě vysokého jehlanu je místní sochař a kameník Jiří Jansa. Protože byl Šmilovský oblíbeným učitelem, ještě dlouho po jeho smrti chodívali o dušičkách studenti k jeho hrobu zpívat.

Protože psal Šmilovský především povídky, publikoval většinou v časopisech (Osvěta, Obrazy života, Humoristické listy, Květy, Lumír, Světozor apod.). Byl však také autorem básní a divadelních her. Ve svém prozaickém díle, které z větší části vytvořil v Litomyšli, se často vracel do prostředí Klatovska, Šumavy („Krupař Kleofáš“, „Starohorský filosof“, „Procul negotiis“, „Rozptýlené kapitoly“). Do stejného prostředí je zasazena asi nejznámější a nejlepší povídka Šmilovského „Za ranních červánků“, která vypráví epizodu ze života obrozence Josefa Dobrovského.

Dějištěm povídky „Nebesa“ jsou Sebranice, některé motivy „Krupaře Kleofáše“ a „Kavárenského pana Antonína“ jsou z Litomyšle, „Barona Krušiny“ z Osíka a povídky „Zelený Újezd“ z Dolního Újezda.

Alois Jirásek našel příběh své Vojnarky v Trstěnici

V roce 1901 zavítala slavná herečka Národního divadla Hana Kvapilová do Trstěnice. Zavedl jí sem Alois Jirásek, autor divadelní hry „Vojnarka“. Režisér Jaroslav Kvapil projevil zájem o to, aby se jeho manželka Hana Kvapilová mohla setkat se stařenkou Helenou Benešovou. Byla to právě Kvapilová, která studovala v divadle hlavní roli Vojnarky ve stejnojmenném Jiráskově dramatu. Chtěla se seznámit s ženou, jejíž osudy Jirásek v divadelní hře zaznamenal.

Heleně Benešové (Vojnarce) bylo nepříjemné, že se stala předobrazem divadelní postavy, proto dávala často najevo svůj negativní postoj ke hře i Jiráskovi, na kterého se zlobila. Za jejího života se dokonce nesměla v Trstěnici divadelní hra „Vojnarka“ nikdy hrát. Nepřála si to. Jirásek tehdy Kvapilovi napsal: „S Vojnarkou samou mluvit bude asi nemožno. Nevím teď, po tolika letech, kde je a jak se jmenuje. Sám jsem s ní nikdy nemluvil a jen jednou jsem ji a ještě z daleka viděl. Myslím, že není nutno, aby milostpaní s ní mluvila.“ Jirásek s Kvapilovou nakonec vymysleli lest k setkání. Předstírali, že účelem návštěvy je prohlídka starých krojů a výšivek.

Jirásek v Lumíru v roce 1918 prozradil, že k napsání dramatu „Vojnarka“ ho inspirovala tragická příhoda, kterou zaznamenal v Litomyšli a která se odehrála asi míli na jihovýchod od města: „Tam hodlala selka se znovu provdat. Ženichem byl čeledín, voják, vrátivší se z vojny, její první, ale nešťastná láska. Před samou však svatbou selka se přesvědčila, že není hodný. I zamítla jej. Zavržený ženich se zastřelil.“ Název obce Jirásek neuvedl, jméno selky zkrátil na „B“. Jirásek hru dokončil v roce 1889, premiéru měla 1890. Jaké bylo skutečné pozadí hry „Vojnarka“, které Jirásek vsadil do roku 1860? A kdo byla ona Vojnarka, která se vzepře tvrdým venkovským zvykům a usiluje o naplnění vlastního života?

Helena Benešová se narodila 6. dubna 1831 jako jedna ze tří dcer Františka a Anny Hurychových ze Střenice (v roce 1893 se obec přejmenovala na Trstěnici). V roce 1849, tedy jako osmnáctiletá, se vdala za Josefa Beneše z č. p. 103, který byl o patnáct let starší. Měli spolu pět dcer a jednoho syna Jana. V roce l864 byl Josef Beneš obecním starostou, avšak v roce 1868 zemřel. V dramatu nevystupuje. Děj se odehrává až po jeho smrti. Na statek přišel sloužit syn jeho bratra Jan (v dramatu Antonín), který se právě vrátil z vojny. Mezi ním a vdovou Helenou Benešovou (v dramatu Madlena Vojnarová) vznikl záhy milostný vztah, ze kterého se v roce 1873 narodila nemanželská dcera Kateřina. Poručníkem nezletilých dětí byl Josef Zeman (v dramatu švagr Vojnar), ve skutečnosti to byl manžel sestřenice zesnulého Josefa Beneše. Zeman bránil vztahu i sňatku vdovy Heleny Benešové s Janem, který byl o šestnáct let mladší. Jan se dal na pití. Posílen alkoholem se osudného dne 7. února 1874 nepohodl se synem Benešové, tedy se svým bratrancem Janem (v dramatu šlo o malého Honzíčka; v době, kdy se Jiráskem zdramatizovaný příběh udál, mu však bylo již třiadvacet let), šel domů a tam se zastřelil.

Helena Benešová, Vojnarka, se dožila vysokého věku 92 let a zemřela v roce 1923. Je pochována na místním hřbitově a spolu s ní zde odpočívá i její jediný syn Jan.

V Trstěnici a jejím okolí žije dodnes stále mnoho přímých potomků a blízkých příbuzných, kteří se hrdě hlásí k jejímu jménu. V Trstěnici založil v roce 1997 jeden z Vojnarčiných potomků Adolf Hurych ochotnický divadelní spolek Vojnarka. Nedaleko kostela stojí dodnes statek Vojnarka č. p. 103, ve kterém se již řadu let konají mezinárodní festivaly, například Trstěnický Faun, dále divadelní, hudební a výtvarná soustředění a dílny.

MILAN BÁČA

4.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Představitelé samosprávy Tajemník/ce Městského 22 160 Kč Představitelé samosprávy Tajemník/ce Městského úřadu. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Podrobné informace k výběrovému řízení jsou uvedeny na úřední desce www.moravskatrebova.cz, , POŽADAVKY: státní občanství ČR, v případě cizího státního občana trvalý pobyt v ČR a splnění podmínek dle zákona č. 326/1999 Sb. v platném znění, věk minimálně 18 let, způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost, ovládání jednacího jazyka, splnění předpokladů stanovených zvláštním zákonem č. 451/1991 Sb. v platném znění, nejméně 3 roky praxe (splněné v posledních 8 letech bezprostředně předcházejících jmenování do funkce) a to: jako vedoucí zaměstnanec, nebo při výkonu správních činností v pracovním poměru k územnímu samosprávnému celku nebo při výkonu státní správy v pracovním nebo služebním poměru ke státu ve funkci člena zastupitelstva územního samosprávného celku dlouhodobě uvolněného pro výkon této funkce; vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu nebo v bakalářském studijním programu, orientace v oblasti veřejné správy, schopnost týmové práce a efektivního řízení pracovního kolektivu, motivování jeho členů, schopnost operativně a samostatně řešit problémy spojené s výkonem samosprávy, státní správy a vedením kolektivu, schopnost konstruktivní spolupráce s orgány územní samosprávy, samostatnost, komunikativnost, pečlivost a příjemné vystupování, schopnost samostatného rozhodování a řešení problémů, znalost zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, základní znalosti zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce a zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, zodpovědnost, spolehlivost, časová flexibilita, dobrá znalost práce s PC (zejména Windows, MS Office), řidičský průkaz skupiny B a zkušenosti v řízení., NABÍZÍME: 12. platová třída, příspěvek na stravování (stravenky), 5 týdnů dovolené, indispoziční volno, příspěvek na penzijní připojištění , KONTAKT: osobně, telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Město moravská třebová - měú, Olomoucká, č.p. 178, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Stanislav Zemánek, +420 461 353 127. Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 23 000 Kč Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha čerpací stanice OMV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:vyučen v oboru a praxe,uchazeči s maturitou bez nutnosti praxe,zdravotní průkaz a zdravotní záv. prohlídka, Osobní předpoklady a zručnosti:, -bezúhonnost, -pozitivní přístup k práci, -dobré komunikační schopnosti, -zodpovědnost,loajalita a poctivost, Nabízíme:stravenky v hodnotě 105 Kč,firemní oblečení a výborný pracovní kolektiv, Kontakt:telefonicky,e-mailem, Polák Josef Ing,tel.603503029,omv.svitavy@seznam.cz. Pracoviště: Ing. josef polák - svitavy, Kapitána Jaroše, č.p. 727, 568 02 Svitavy 2. Informace: Josef Polák, +420 603 503 029. Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 18 000 Kč Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) Mechanik provozní údržby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: opravy strojů zařízení, preventivní údržba, práce ve výrobě, POŽADAVKY: vzdělaní střední odborné (vyučen), praxe v oblasti údržby a opravy strojů, manuální zručnost, znalost práce na obráběcích strojích, řidičský průkaz sk. B, svářečský průkaz, elektrikářské zkoušky § 50 , NABÍZÍME: zázemí v úspěšné a stabilní společnosti, příspěvek na stravování, možnost nástup ihned, pracovní dobu 6:00 - 14:30, KONTAKT: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Roltechnik s.r.o., 569 33 Třebařov. Informace: Petra Závorková, +420 461 353 653. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 000 Kč Účetní všeobecní Účetní. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: : účetní znalost podvojného účetnictví a praxi v oboru, schopnost logického uvažování, samostatnost, čistý trestní rejstřík, NABÍZÍME: práci na HPP, možnost pružné pracovní doby, individuální přístup, zázemí rozrůstající se společnosti a příjemný kolektiv, KONTAKT: e-mailem (životopisy zasílejte na stranska@irservice.cz ). Pracoviště: Invest real service s.r.o. - litomyšl (smetanovo náměstí), Smetanovo náměstí, č.p. 15, 570 01 Litomyšl. Informace: Vendula Stránská, +420 734 575 596.

Ilustrační foto

Pozitiva? Nejsou. Opatovec zklamal a ocitl se v kritické situaci

Ilustrační foto

Nováček celkově obstál, bodů však mohl a měl získat přece jenom více

Setkání s hejtmanem Martinem Netolickým již ve čtvrtek

Pardubice - Ve čtvrtek se v budově krajského úřadu skuteční Setkání s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým.

Exploze jako záměr, čerti pod parou a Strach mezi anděly: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 7. až 9. prosince 2018.

Do odvet úspěšně. Svitavy vyloupily Brno a mají další zářez

Svitavy /KOOPERATIVA NBL/ – Nebyl to zápas, na který by se vzpomínalo za dlouhých zimních večerů jako na nějaký úchvatný sportovní zážitek. Úkol ovšem splněn byl, svitavští Tuři si z Brna odvezli svoje osmé vítězství v nejvyšší soutěži. Rozhodující byla druhá dvacetiminutovka.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Svitavy - Díky vstřícnosti svitavské porodnice vám na našich stránkách pravidelně přinášíme fotografie nově narozených miminek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT