Pomník Komenského byl za německé okupace odstraněn

Pomník Jana Amose Komenského se nachází na Komenského náměstí mezi střední pedagogickou školou a prodejním centrem, nedaleko Smetanova domu v Litomyšli.

Památník Jana Amose Komenského byl poprvé instalován 19. června 1921. Dopoledne se v tento den uskutečnilo za účasti 60 až 70 tisíc lidí odhalení památníku českých bratří na Růžovém paloučku nedaleko Litomyšle. V odpoledních hodinách byl odhalen druhý pomník – Komenského Orbis terrarum v Litomyšli. Autorem obou je Alois Metelák (1897–1980), architekt, návrhář a výtvarník, v letech 1924 – 1948 ředitel Státní odborné školy sklářské v Železném Brodě. Události v Litomyšli se zúčastnila většina hostů z Růžového paloučku. Za německé okupace byl pomník odstraněn.

Na své místo se vrátil až v roce 1967. Osud pomníku připomíná deska s nápisem: „Památník J. A. Komenského postaven v roce 1921. V okupaci odstraněn. Obnoven v roce 1967.“

Pomník Komenského tvoří na podstavci stojící velká koule o průměru 2,5 metru symbolizující Zemi. Je složena z dílů měděného plechu, na kterém jsou především stylizované výjevy ze života Komenského a jeho díla. Dřevěný model pomníku J. A. Komenského v měřítku 1:5, mořený zlatohnědou barvou a tužkou nakresleným návrhem výzdoby, je uložen ve sbírkách Regionálního muzea v Litomyšli.

Alois Jirásek rád chodil do údolí u Benátek

Jiráskovo údolí se nachází mezi obcemi Benátky a Čistá, ve směru od Litomyšle po levé straně. Jedná se o místo oblíbených vycházek Aloise Jiráska, dnes místo, které využívají mimo jiné také příznivci motokrosu.

MILAN BÁČA