VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriál Svitavského deníku: Literární toulky

Svitavy - Přinášíme další díl seriálu Svitavského deníku Literární toulky. Představíme několik míst svitavského okresu, která jsou spjata s osobnostmi české literatury a literárními díly.

22.4.2012
SDÍLEJ:

Josef Kořenský - portrét z Humoristických listů č. 32 z roku 1885Foto: archiv Milana Báči

Cestovatel a spisovatel Josef Kořenský byl oblíbený litomyšlský učitel, podnikl však také cestu kolem světa

LitomyšlMezi významné Litomyšlany patřil učitel, přírodovědec a pozdější cestovatel, fotograf a spisovatel Josef Kořenský. Narodil se 26. července 1847 v Sušně na Mladoboleslavsku. Po absolvování reálky v Mladé Boleslavi, kde se již věnoval paleontologii, dva roky studoval na pražském učitelském ústavu Budeč.

Od roku 1867 pak vyučoval na různých školách přírodopis, zeměpis, fyziku, kreslení a měřičství, němčinu. V roce 1871 se přemístil na základě konkurzu do Litomyšle, kde bydlel na náměstí v domě č. p. 107. Nejdříve vyučoval na chlapecké škole, kde měl neshody s kolegy a okresním hejtmanem, proto se později přemístil na dívčí školu, kde také aspiroval na místo ředitele školy. Nejenže byl výborným učitelem, ale zasloužil se také o doplňování pomůcek a školní knihovny.

Jako violoncellista se v Litomyšli věnoval hudbě, na Litomyšlsku rozvinul také svůj zájem o entomologii (věda o hmyzu). V Litomyšli Josef Kořenský žil do roku 1874. Pedagogickou kariéru ukončil jako ředitel dívčí školy na pražském Smíchově. Kromě paleontologie a entomologie se věnoval dalším přírodním vědám (geologii, mineralogii, botanice). Byl autorem téměř padesátky vědeckých i populárních knih, o přírodních vědách také přednášel, několika sty články přispěl do časopisů. Za zásluhy o popularizaci přírodních věd byl Kořenskému v roce 1927 udělen čestný doktorát na přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity.

Zemřel ve vysokém věku 91 let 8. října 1938 v Praze.

Největším zájmem Kořenského však bylo poznávání dalekých světů. Proslul především jako cestovatel. Po několika cestách po Evropě uskutečnil díky sponzorským darům dvě velká putování poprvé v letech 1893 1894 to byla cesta kolem světa. Se svým přítelem, sládkem z Hrubé Skály Karlem Řezníčkem putoval přes USA, Japonsko, Čínu, Malajský poloostrov, Jávu, Cejlon, Himaláje, Indii až do Egypta. Odtud zpět do Prahy.

Přes Suez…

V letech 1900 a 1901 podnikl cestu přes Suezský průplav do Austrálie, na Nový Zéland, tichomořské ostrovy, Hongkong, Japonsko do Koreje. Odtud se pak přes celé Rusko vrátil domů. Z obou cest, během kterých všechna prostředí důkladně prozkoumával, přivezl mnoho fotografií, přírodnin, tiskovin i předmětů uměleckého a etnografického rázu. Cesty mu poskytly látku na dvousvazkové dílo z konce 19. století Cesta kolem světa nebo knihu Světem a přírodou (1918), první toho druhu v Čechách. Většina jeho cestopisů má především vzdělávací charakter, knížky jsou psány barvitě a svěží až kuriózní češtinou.

Velkou pozornost věnoval Kořenský-spisovatel mládeži, u učitele je to pochopitelný krok. V roce 1878 napsal Rostlinstvo v bájích, pověstech a obyčejích, pro mládež upravil i svůj cestopis Cesta kolem světa, v letech 1901 až 1903 vydaný obsáhlý cestopis K protinožcům přepracoval později v dvanáctisvazkové poutavé dílo pro mládež.

MILAN BÁČA

Autor: Redakce

22.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Litomyšl na překvapení sahala, ovšem nedosáhla

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Litomyšlští dorostenci udolali favorita

Svitavsko – Velmi dobře vstoupili do nadstavbové části své soutěže, ve které jde o účast v baráži o extraligu, hokejoví starší dorostenci HC Litomyšl. Ke druhému kolu přijela na jejich zimní stadion silná Chrudim a domácí celek se postaral o překvapení.

Hrad Svojanov zve na speciální prohlídky

Svitavsko – Adventní období je doslova prošpikováno nejrůznějšími společenskými a kulturními akcemi. Lidé se mohou scházet nejen na jarmarcích a koncertech. Otevřen je například i nejnavštěvovanější hrad Pardubického kraje.

Bowling: „Na soupeře pořád stačíme“

Vidlatá Seč – Čtvrtým kolem skončila v pardubické herně Bowlingzone základní část extraligové soutěže v bowlingu. Hráči z Vidlaté Seče obsadili se dvěma výhrami na kontě šesté místo, celkově skončili sedmí a čekají na ně boje o záchranu v nejvyšší soutěži.

Nepotřebné oblečení může pomoci potřebným lidem

Litomyšl – Máte doma oblečení, které už nenosíte, ale je v zachovalém stavu? Můžete pomoci lidem v obtížné životní situaci. Nepotřebné oblečení, lůžkoviny, obuv i tašky lze odevzdat do kontejneru na parkovišti naproti budově III. základní školy T. G. Masaryka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT