Do Svitav přijel rodilý Tibeťan Jigme Tenzin, který do České republiky přijel, aby vyučoval tibetštinu na Karlově univerzitě. Svitavanům představil svou rodnou vlast.
Pomoc Čechů pro uprchlíky z Tibetu představila Karin Majerová, která se rozvojovým projektům sdružení Most věnuje dlouhodobě. Z hlediska svitavského okresu je také zajímavé, že pochází z Moravské Třebové, kde vystudovala gymnázium. Po absolvování vysoké školy učila tři roky v Základní škole v Jaroměřicích. Pomoc, kterou organizuje pro tibetské děti, se týká jak školství, tak podpory celých rodin, včetně nomádů. Karin Majerová posluchačům představila projekt Kmotrovství na dálku, kdy Češi podporují Tibeťany částkou osmnáct korun denně. Pokrývá tři teplá jídla, školní pomůcky a lékařskou péči pro děti uprchlé z Tibetu a odkázané na zahraniční pomoc.
Projekt Koza ProTibet pro změnu podporuje nejchudší tibetské nomádské rodiny žijící u tibetských hranic ve výšce čtyři a půl tisíce metrů nad mořem. Tento projekt podpořila herečka Bára Hrzánová.

SYLVA HORÁKOVÁ