O jeho instalaci na radniční věži pak bylo rozhodnuto na základě usnesení městské rady č. 106 z 23. dubna 1907. Stalo se tak v souvislosti s připravovanou výměnou značně opotřebených ciferníků radničních hodin z roku 1817.


Adamec: známý hodinář


Zhotovení hodinového stroje orloje bylo zadáno známému čáslavskému hodináři Karlu Adamcovi. Navržením výtvarné kompozice desky orloje byl pověřen mladý talentovaný umělec, student umělecko-průmyslové školy a následně akademie výtvarných umění v Praze (žák Hynaisův, Dítěte a Preislerův) Antonín Růžička z Čáslavi.


V červenci roku 1907 byly na radniční věži nahrazeny tři zčernalé ciferníky radničních hodin novými bílými, zevnitř osvětlenými; Čtvrtý ciferník byl na západní stranu věže osazen až v roce 1938. Orloj byl instalován do radniční věže v říjnu 1907 a 18. téhož měsíce slavnostně uveden do chodu.

Secesní styl


Ve čtyřech rozích desky orloje ztvárnil malíř Antonín Růžička v půvabném secesním výtvarném stylu na zlatém pozadí čtyři ženské postavy symbolizující všechna roční období.


Mezi figurami na štítcích uprostřed stran čtverce jsou latinské nápisy, jež při čtení ve směru pohybu hodinových ručiček sestavují větu „virtus oMni loco nasCitur, oMnes InvItat serVos reges“. Poměrně kostrbatý překlad textu z roku 1907 nalezneme v litomyšlské městské kronice – „Výtečnost na každém místě se rodí, všecky pozývá, nízké i vysoké“. Doslovnější překlad by mohl znít: Ctnost se rodí na každém místě; všechny vyzývá (vybízí), otroky i krále. Nápis je též chronogramem, neboť větší písmena uvádějí v římských číslicích letopočet 1907.


Ženský akt na desce orloje


Dlužno dodat, že dle původní Růžičkovy skici a průvodního dopisu ze 7. května 1907, měly být ženské postavy zobrazené na desce orloje nahé. Ve zmíněném dopisu Růžička uvedl, že „má-li působit věc ta moderně, nejlépe bude, uplatněn-li bude ženský akt.“ Zároveň ale připustil i jinou alternativu, když v závěru dopisu zmínil, že „všechny čtyři figury se mohou po případě obléci“. Tak se posléze stalo.
Výročí: inspirace a připomenutí


Ciferník orloje tvoří 24 hodin a krom denního času ukazuje také, kterým souhvězdím zvířetníku prochází slunce během roku. Značky souhvězdí jsou umístěny na mezikruží uprostřed orloje a obíhá je zlacené slunce, jehož protipólem je patrně planeta Země.
Veškeré finanční náklady spojené s pořízením litomyšlského orloje činily 795,19 rakouských korun


Svým technickým i uměleckým provedením je litomyšlský orloj jednoznačně jednodušší a méně okázalý, než věhlasné orloje pražský a olomoucký. Přesto je vhodné sté výročí jeho zhotovení, instalace a uvedení do chodu širší veřejnosti připomenout.