Jak jste se dostala do výpravy, která vloni reprezentovala westernové umění Čechů ve Spojených státech?

Díky mým dovednostem, které jsem prezentovala od na různých soutěžích, včetně Mistrovství České republiky, které se koná v Beaver City u Bystřice pod Pernštejnem i Mistrovství Evropy v Rýmařově. Na jedné z takovémto setkání mě oslovili účastníci přehlídky Wild Western show, kteří se jí účastnili již roku 2005, a já jsem jejich nabídku přijala.

Co vás přivedlo k bičům, lasům a westernu?

K bičům jsem se dostala, když mi bylo asi dvacet. Přihlásila jsem se na tematický seminář v Havlíčkově Brodu a od té doby jsem se postupně naučila jak práci s jedním bičem, tak se dvěma, lasy trikovými i pracovními.

Jaké biče a lasa používáte, v jakých disciplínách se soutěží?

Soutěžní biče měří 3,5 metru, ale při exhibicích pracuji i s delšími. S biči se nejčastěji trefují cíle, což bývají kuželky a špalíky, někdy i zapálené cigarety či sirky. Při show se může hrát hudba a k tomu všemu práskat do rytmu. Lasa jsou také o různých délkách, záleží na sestavách triků.

V jakých disciplínách jste reprezentovala v Claremore v Oklahomě?

Kromě soutěže v práci s 15 metrovým lasem a jedním bičem jsem předváděla clogging step s lasem. Samozřejmě jsem vystupovala ve skupinové show, za níž jsme získali ocenění.

Zřejmě jste museli porotu velmi zaujmout, když jste převálcovali soutěžící z Divokého západua získali 1. místoza společnoou show.

Konkurence byla veliká. Zhruba sedmdesát soutěžících bylo z Ameriky, z Evropy nás soutěžilo devět. Dvě Švédky, jeden Němec a nás šest z českého western clubu. Myslím, že jsme je překvapili především tím, jak jsme byli různorodá a zároveň homogenní skupina. Přestože nejmladšímu členovi v té době bylo 17 let a nejstarší si tuto cestu nadělil k sedmdesátinám, jsme byli všichni rovnocennými partnery. Navíc jsme přidali taneční i kouzelnické prvky.

Show znamená podívanou. Co musí tedy obsahovat taková pořádná westernová podívaná?

Není to jen o perfektním ovládání nástrojů a tricích, ale důležitou složku tvoří hudba a kostýmy. Ve Státech jsme vsadili na českou country, která je velmi dobrá, ale zároveň byla pro Američany trochu exotická. Kostýmy si šiji sama, inspirací hledám ve filmech a na fotografiích.

Zmiňovala jste tanec a step.

Externě se zúčastňuji s brněnskou skupinou Karolína tanečních soutěží. Ke stepu jsem se dostala na semináři country tanců, kam patří i country step. Navíc v současné době navštěvuji v Litomyšli do kurzy salzy, což beru také jako formu tréninku.

Taneční trénink si dovedu představit, ale jak se trénuje práce s bičem?

Potřebujete především prostor. Takže trénuji za příznivého počasí venku na louce, před odletem do Států jsem využívala různých hal a tělocvičen. Dokonce jsem trénovala i zde v Divadelním klubu.

Začíná sezóna, kam byste pozvala čtenáře na westernovou podívanou?

Nejbližší soutěž se bude konat 26. dubna v Beaver City u Bystřice nad Perštejnem, kde se koná jarní cena ve westernových disciplínách.
⋌Celý rozhovor a fotogalerie: