Svitavsko - Taroky stále lákají

Jevíčko - Taroky jsou karetní hra, kterou se lidé baví od patnáctého století. Čertovské obrázky jsou stále populární a mají čím dál více příznivců. Na sobotu pořadatelé připravili už 14. ročník Jevíčského škýzu, kterým pokračuje moravská taroková liga. Dlouholetí praktici vědí, že dobře hrát taroky je umění, ale někdy taky náhoda. Koho zajímá, jak se hrají, může se přijet podívat do města na Malé Hané. Tradiční soutěž se koná v jídelně domova mládeže jevíčského gymnázia od 10 hodin.

Polička - Knihovníci představí veřejnosti další zajímavou osobnost. tentokrát je z oboru české divadelní a výtvarné tvorby. Návštěvníci se mohou těšit Jana Schmida, na jeho divadelní plakáty pro Studio Ypsilon, ale i na výtvarníka osobně.

Jan Schmid je nejen výtvarníkem, ilustrátorem, divadelním pedagogem, ale také autorem několika divadelních her, řady beletristických i odborných knih. Rovněž připravuje a moderuje společně s Janem Lukešem v České televizi Literární magazín 333. Roku 1963 založil soubor, který rok poté dostal název Studio Ypsilon a dodnes je jeho ředitelem a uměleckým vedoucím. „Schmidovy divadelní plakáty pro Studio Ypsilon jsou zajímavým fenoménem. Na české divadelní scéně není druhé divadlo, které by mělo téměř padesát let plakáty z dílny jednoho autora, plakáty, které jsou unikátní jednotným výtvarným názorem a grafickou podobou," řekl jeden z organizátorů výstavy fotograf Pavel Vácha. Výstava je k vidění ve vestibulu knihovny už od soboty 11. ledna.

Návštěvníci se mohou těšit také na besedu o českém divadelnictví. Ta se uskuteční ve čtvrtek 30. ledna v 18 hodin ve vestibulu poličské knihovny s osobní účastí Jana Schmida. „Nezaměnitelný autorův výtvarný rukopis nepopisným způsobem přibližuje divákům charakter inscenace a je trvalou a nezaměnitelnou součástí vizuální podoby Studia Ypsilon. Není divu, že Schmidovy plakáty se staly objektem zájmu řady sběratelů," dodal Pavel Vácha.

Chrudimsko - Zazpívají Klíčenky

Heřmanův Městec - V sobotu v 17.30 se v Rytířském sále zámku uskuteční koncert Dětského pěveckého sboru Českého červeného kříže v Chrudimi Klíčenky. Koncert pořádá Domov pro seniory a Náboženská obec Církve čs. husitské v Heřmanově Městci.

Chrudim - V přednáškové síni Vodních zdrojů Chrudim začíná v pátek od 18 hodin přednáška o Malajsii. Navštívíte i malajskou část Bornea a sultanát Brunej. Přednáší Eva Vítková.

Orlickoústecko - Dvě Hříčky o královnách

Ústí nad Orlicí -Ústecký divadelní soubor Vicena uvede v sobotu od půl osmé večer v Roškotově divadle premiéru představení Hříčky o královnách autora Oldřicha Daňka, nastudovaného pod režijním vedením Jarmily Petrové. Během představení budou uvedeny dvě epizody Dva pokoje ve Versailles a Jeden den velkokněžny.

Vysoké Mýto - V sobotu od 14 hodin bude v Regionálním muzeu Vysoké Mýto pokračovat cyklus Už vím proč, dědo dílem Jak funguje spalovací motor. Do chodu má být během odpoledne uveden stabilák, historická hasičská stříkačka, lištová sekačka nebo traktor

Pardubicko - Pohádka pro děti

Pardubice - Pokud chcete o víkendu nějak rozptýlit své ratolesti, můžete je vzít třeba na představení O Sněhurce a sedmi trpaslících v podání Malého divadélka Praha. Tato klasická loutková pohádka je určena pro diváky od tří do devíti let, kteří se mohou těšit na mnoho krásných písní a živý doprovod na housle, kytaru či zobcovou flétnu a rytmické nástroje. Představení se koná v Kulturním domě Dubina a začíná v deset hodin dopoledne.

Královehradecko  - Cimrmanova pláž letos putuje do Měníku

Skřivany - Před třinácti lety, přesně 6. ledna 2001 parta recesistů otevřela lidovou, veřejnou pláž ve Skřivanech na Hradecku.RECESE: 11. setkání příznivců legrace a fiktivního českého velikána Járy Cimrmana v Mlékosrbech (8. ledna 2011).

A když recese, tak samozřejmě ve jménu Járy Cimrmana. Tehdy přesně v jednu hodinu odpoledne se tedy sešlo pár nadšenců samozřejmě v plážových modelech a užívalo si plážových radovánek.

„Protože Jára Cimrman sám sebe nazýval světoběžníkem, jest také jeho pláž pláží putovní," vysvětluje Mirek Tupec, samozvaný předseda spolku. To, že je pláž putovní, znamená, že za třináct let svého trvání procestovala již několik obcí v okolí Nového Bydžova a stala se velmi populární nejen mezi místními obyvateli. Těší se také pozornosti médií.

Vítáni jsou ti, kdož dobrou náladou obdařeni jsou

Tentokrát se tedy přestěhuje do Měníku nedaleko Skřivan a Nového Bydžova. Na pláž si můžete přijet odpočinout 11. ledna v jednu odpoledne. Spolu s pořadateli tak oslavíte třinácté výročí této sportovně kulturní, společensko zábavné, osvětově naučné, populárně vzdělávací kratochvíle.

„Vítáni jsou ti, kdož dobrou náladou obdařeni jsou a rádi se podělí s ostatními, všichni, kdož laskavým humorem obecnému lidu chvíle zpestří a starosti všední alespoň na chvíli za hlavu hoditi ochotni jsou," zvou pořadatelé.(hod)

Náchodsko - Memoriál Jiřího Řebíčka

Náchod - Oddíl dálkového plavání a sportovního otužování Metujští tygři pořádá v sobotu už 43. ročník Setkání otužilců na Metuji. Memoriál Jiřího Řebíčka o Pohár starosty města Náchoda se letos poplave na jiném místě, a to v Bělovsi nad splavem u lázní. Připraveny jsou tratě na 100, 250, 500 a 750 metrů.

Červený Kostelec - Divadelní soubor Na tahu při Městském kulturním středisku vás zve na derniéru divadelního představení Strakonický dudák, které se koná v neděli od 17.00 hodin. V báchorce o třech jednáních od Josefa Kajetána Tyla se vám představí celá plejáda známých hereček i herců červenokosteleckého souboru Na tahu.

Česká Skalice - Ve vile Čerych se v neděli od 18 hodin koná loutnový koncert ve spojení s akordeonem Doteky strun a kouzla měchů. Skladby jsou vybrány tak, aby vynikly přednosti obou nástrojů. Účinkují: Jitka Baštová akordeon a Jindřich Macek loutna..

Náchod - Beránek Náchod a taneční studio Takt vás zvou na dvanáctý ročník plesu Roztančený Beránek, který se koná tuto sobotu ve 20 hodin. K tanci a poslechu hraje skupina Geny, v programu budou ukázky předtančení a večerem nás provedou manželé Štěpovi.(red)

Tříkrálová sbírka na magistrátu města PlzněRychnovsko - Vánoce končí

Dobruška - V neděli na náměstí F. L. Věka bude slavnostně zakončeno vánoční období. Od 17 hodin vystoupí koledníci Tříkrálové sbírky, která bude zároveň vyhodnocena. Návštěvníci se mohou těšit i na Žesťový kvartet Valanky.

Rychnov nad Kněžnou - První ples Pelclova divadla rozzáří v pátek od 20 hodin Velký sál. Celým večerem provází moderátor Honza Dušek, hrát bude skupina Errori.

Jičínsko - Tříkrálová dílna

Jičín/SedličkyNa sobotu je připravena Tříkrálová dílna ve Valdštejnské lodžii, rodinná charitativní akce na motivy tradičního svátku Tří králů. Na programu je ve 13 hodin tříkrálový průvod od kostela sv. Jakuba přes lipovou alej do Valdštejnské lodžie. Pouť malých a velkých koledníků v převlecích tří králů s všemožnými nástroji spojený s charitativní sbírkou.

Trutnovsko - Uffo zahajuje sezonu

Trutnov - Galerie Uffo v Trutnově zahájila letošní sezonu výstavou děl malíře Josefa Bolfa. Expozice nazvaná Odložené případy bude přístupná do 11. února. Galerie na letošní rok připravila devět výstav. Bolf představuje svá díla vytvořená technikou malby a kresby. Autor se ve svých dílech vrací na místa, která na něj měla jako na dítě či adolescenta výrazný vliv. Další výstavou v Uffu bude například v polovině února expozice obrazů Zdeňka Berana.