Svitavsko: Bitva připomene 1. světovou válku

Mladějov na Moravě - V areálu Průmyslového muzea v Mladějově se chystá bitva. V sobotu se tady uskuteční vzpomínková akce Blosdorf 1915. V krajině ne nepodobné Karpatům se spolu při tradiční bojové ukázce opět střetnou historické jednotky ruské a rakouské armády. Celodenní akce připomene padlé za první světové války. Na návštěvníky této fiktivní bitvy čeká v sobotu nejen bojová ukázka na poli, ale také výjevy ze starého mocnářství, ukázka výstroje a výzbroje historických vojsk, polní četnická stanice, vojenský hostinec a další.

Litomyšl - Čtvrtý ročník hudebního festiválku s účastí pivovarů a minipivovarů z různých koutů republiky se koná v sobotu na Toulovcově náměstí v Litomyšli. Čepovat se bude přes třicet druhů točeného piva a koupit si mohou lidé i piva lahvová z celého světa. Od půl jedenácté dopoledne je připraven i bohatý program, vystoupí folkový písničkář, country nebo rockové kapely. Na své si přijdou i soutěživí jedinci, čeká je pivní štafeta, přerovnávání pivních bedýnek nebo lahváč turbobrkem.

Litomyšl - Občanské sdružení Rybařvoucí pořádá setkání, které přesahuje hranice různých druhů umění. Na Záhradí v Litomyšli se budou odlévat betonové hřiby, vyrábět indiánské lapače snů, péct chleba v přírodní peci. Návštěvníky čeká přednáška o kávě nebo soap opera.

Chrudimsko: Spartaky vyjedou do Železných hor

Hlinsko - V sobotu se na Raisově náměstí v Trhové Kamenici uskuteční tradiční sraz veteránů zn. Škoda Spartak z padesátých let. Sraz je unikátní v tom, že jde o setkání vozidel typu Škoda 440, 445 a 450, vyráběných pouze 40 měsíců. Vozidla jsou proto na našich silnicích vidět jen zřídka. Účastníky čeká soutěžní okružní jízda krajinou Železných hor a Žďárských vrchů. Lidé mohou sledovat i dojezd aut do cíle, který se očekává mezi 17. a 18. hodinou opět na Raisově náměstí.

Hlinsko - V sobotu se v Městském parku DTJ Hlinsko uskuteční 13. ročník jednodenního festivalu folkových skupin Hlinecký folkový špekáček. V programu vystoupí: Slávek Janoušek a Luboš Vondrák, Luboš Pospíšil, Vlasta Redl s kapelou, Žofie Kabelková, Devítka, Neřež a Cop. Festival začíná ve 14 hodin.

Slatiňany - Příznivci koní se mohou v sobotu přijít podívat do slatiňanského zámeckého parku. Národní hřebčín Kladruby nad Labem tu v rámci Dámského dne připravil ukázky drezury, jízdy zručnosti, parkur, freestyle, barokní jízdu a další podívanou. Start soutěží je stanoven na 10. hodinu.

Orlickoústecko: Janouškovo Ústí alias Muzikanti v Cakli

Ústí n. O. - V turistickém areálu Cakle se v pátek a sobotu uskuteční 28. ročník hudebního festivalu Janouškovo Ústí alias Muzikanti v Cakli. V pátek od půl osmé večer vystoupí mj. Bokomara nebo Ivan Hlas Trio, v sobotu od 17 hodin pak například Folk Team a samozřejmě i Slávek Janoušek s Lubošem Vondrákem.

Pastviny - Ti, kdož mají rádi country, bluegrass a folk, zamíří v sobotu do areálu lyžařského vleku v Pastvinách, kde se od 14 hodin koná další ročník Pastvinské noty. Vystoupí mj. skupina Lokálka, Trumf, Country Ladies, BG Cwrkot, Sekvoj nebo Mifo Band.

Bystřec - Z Hostince u Špičáků u koupaliště v sobotu dopoledne startuje 13. ročník turistického pochodu a cyklojízdy Bystřecké kilometry. Nabídne pěší trasy od 6 do 50 km, cyklotrasy v délce od 20 do 100 kilometrů. Bystřeckým kilometrům bude v pátek předcházet první ročník Memoriálu M. Křivohlávkové, který bude mít start v Hostinci u Špičáků v době od 16 do 19 hodin.

Pardubicko: Závody mopedů i historická dramata

Břehy u Přelouče - Asi šedesát závodníků by se v sobotu mělo sejít v Břehách u Přelouče. Uskuteční se zde totiž 15. ročník závodu mopedů Stadion Cup. První rozjížďky odstartují v pravé poledne a součástí programu bude i vložený závod Fichtl Cup. Doprovodný program nabídne kaskadérskou show, ohňostroj, fireshow… O hudební doprovod se postará skupina Kyvadlo.

Kolesa - Na dostihové odpoledne v Kolesách v sobotu ve 14 hodin, se chystá i mistr světa i Evropy ve skeetu družstev a účastník tří olympiád, střelec Leoš Hlaváček. „Oproti pardubickému závodišti je tam bližší i kontakt diváků s žokeji. Člověk pak může dostihy prožívat intenzivněji," podotkl respektovaný střelec, který se netají láskou ke koním už od útlého dětství.

Pardubice - Pardubické letní kino zve i o víkendu diváky na bezplatné promítání v pardubických Tyršových sadech. Na programu budou vždy od 21 hodin polská dramata. V sobotu to bude historické drama Katyň režiséra Andrzeje Wajdy, v neděli nejnovější polská historická velkoprodukce Polská sibiriáda.

Královéhradecko: Přijďte se podívat, jak se žilo na vsi

Krňovice - Celodenní program s názvem Hospodaření na vsi pořádá o víkendu Podorlický skanzen v Krňovicích na Královéhradecku. „Kdo k nám přijde, uvidí historické stroje a nářadí, jako je žentour nebo mlátička při práci," říká Václav Záruba ze správy skanzenu. Nebude chybět ochutnávka čerstvě upečeného tradičního chleba z historické pece.

Hradec Králové - Rodinné centrum Pohoda pořádá v sobotu první ročník soutěžního odpoledne Pohodiáda pro rodiny s dětmi plné zábavy a her. Nudit se nebude nikdo. Soutěžní odpoledne se uskuteční v sobotu od 14 do 19 hodin na hřišti Plácek před rodinným centrem proti bývalému Kinu Mladých. V průběhu akce si rodiče budou moci zasoutěžit ve volejbalu, florbalu, ping pongu a vyzkoušet si spolu s dětmi několik netradičních aktivit slackline, diabolo, frisbee a další.

Všestary - Další z letních akcí je na tento víkend připravena ve všestarském archeoparku. Tentokrát se týká oblečení. Jak se oblékali lidé v pravěku? Akce s názvem Textil a odívání v pravěku se koná po oba dva dny v běžném otevíracím čase, tedy od devíti dopoledne do pěti odpoledne.

Rychnovsko: Ve Zdelově se bude z lávky do vody padat už podvanácté

Zdelov - V sobotu se na koupališti ve Zdelově uskuteční již 12. ročník Zdelovské lávky. Začátek je ve 14 hodin. Soutěžit se bude tradičně v běhu přes pevnou lávku chlapci, děvčata a muži. Jízda přes pevnou lávku na trakaři ve dvojicích a na konec běh přes plovoucí most na čas, kde 1.cenou je televizor LCD. Moderátorem této tradiční akce bude Petr Svěcený.

Kostelec nad Orlicí - Pro všechny příznivce dechovky a krásných českých a moravských písniček je připraven první ročník festiválku s názvem Na Zahradě. Dechovka rozezní místní Sdružený klub Rabštejn v neděli ve 14 hodin. V letošním zahajovacím ročníku se můžete těšit na nekorunovaného krále české dechovky Pepíčka Zímu a známou dechovou hudbou Choceňačka.

Záměl - Sbor dobrovolných hasičů v sobotu oslaví 130 let od založení. Slavnostní zahájení oslav se uskuteční u hasičské zbrojnice, kde bude ve 13 hodin vysvěcena garáž pro hasičskou techniku. Program bude pokračovat na hřišti pod kostelem sv. Marka od 15 hodin. Vystoupí 1. Východočeská stabilní dechovka, Carmina alta, Zakoplaho dixilend a Badn-a-ska. Taneční zábava začne ve 20 hodin. O hudbu se postará Koplaho band. Během oslav nebudou chybět ukázky vyprošťování osob z havarovaného vozu, likvidace požáru a požární útok předvedou dětí.

Jičínsko: Pěstitelé vystaví mečíky, jiřiny i růže

Nemyčeves - Čtyřicátá třetí speciální výstava mečíků se koná v sobotu a v neděli v místní škole a je spojena s oslavami 50. výročí založení základní organizace zahrádkářů. Mečíky budou vystavovat přední pěstitelé, členové specializované organizace Gladiris. Kromě mečíků budou k vidění i expozice jiřin, růží a lilií. Doplňkem budou obrazy Jana Kubely. Doprovodný program je spojený se křtem nových semenáčů mečíků, kterého se zúčastní i režisér Zdeněk Troška či herec Josef Dvořák.

Choteč - V obci se koná multiplatformní festival Kočí v Chotči, a to v sobotu od 18 hodin v chotečském hostinci U Šulců. Vystoupí například Betty a Šelma, Zahrádkáři Chotči, Pete Band, Tuzemský rock, NaPrachOff, Nahá sestra či Originál Pacman.

Třebovětice - Sbor dobrovolných hasičů Třebovětice zve v sobotu spoluobčany a příznivce na oslavy 75. výročí založení sboru. Zahájení ve 14 hodin. K tanci a poslechu hraje Javorka. V 19 hodin začíná taneční zábava se skupinou Plastik FIFL.

Trutnovsko: První celosvětová kampaň Den lva

Dvůr Králové - První celosvětová kampaň upozorňující na tíživou situaci lvů začíná v sobotu a v České republice ji pořádá nadační fond WildAfrica ve spolupráci se ZOO Dvůr Králové a cestovní kanceláři Livingstone. Pro návštěvníky je u výběhu lvů připravena velká charitativní a osvětová akce, kde se dozvědí mnoho zajímavého nejen o životě lvů, ale i o hrozbách, kterým musejí ve volné přírodě čelit. Čekají je rovněž hry, soutěže o ceny a dražba předmětů z Afriky pocházejících nebo s Afrikou souvisejících. Ceny a předměty do dražby věnovala cestovní kancelář Livingstone a jsou mezi nimi například ebenová soška Masajky, fotografické knihy o afrických zvířatech či kniha s podpisem Miroslava Zikmunda.

Náchodsko: Mezinárodní závody historických kluzáků

Velké Poříčí - Aeroklub Hronov pořádá ve dnech 10. až 17. srpna na letišti ve Velkém Poříčí už 12. ročník mezinárodních závodů historických kluzáků Hronovské Orlíkovské přeháňky. V sobotu v 10 hodin se uskuteční slavnostní zahájení závodů a vyhlášení prvního letového dne. Po dalších sedm dní, pokud počasí dovolí, bude téměř čtyřicítka pilotů bojovat o cenné body, které jim po sečtení určí celkové pořadí. Pro diváky jsou připraveny také vyhlídkové lety po okolí.

Jívka-Horní Vernéřovice - Už jedenáctá Trabi show setkání majitelů a příznivců vozidel značky Trabant a všech vozů koncernu IFA se uskuteční od 9. do 11. srpna na hřišti v Jívce. Připraveno je vystoupení kapely Bezobav a Trabi disko DJ Flash, děti budou soutěžit s Hitrádiem Magic. V sobotu po poledni účastníci vyrazí na spanilou jízdu do Police nad Metují, kde proběhne výstava a focení všech vozů.

Ratibořice - Státní zámek Ratibořice zve na večerní program s názvem Diplomacie a láska aneb Žárlivý ministr. Letní večerní férie z doby napoleonských válek je pro návštěvníky připravena v pátek a v sobotu od 18 do 22 hodin. Na diváky čeká veselý i vážný pohled do života obyvatel Ratibořic v létě roku 1813 setkání s vévodkyní Zaháňskou, ministrem Metternichem, ruským carem Alexandrem a řadou dalších známých i neznámých postav.

Hronov - Celostátní přehlídka amatérského divadla Jiráskův Hronov v sobotu dospěje ke konci. Zatímco v divadle, sále Josefa Čapka a v sokolovně se uskuteční poslední představení, v parku je připraveno zábavné odpoledne. Slavnostní zakončení divadelního festivalu s ohňostrojem se uskuteční ve 22.15 hodin na náměstí Čs. Armády.

Náchod - Tradiční Svatovavřinecká pouť se bude letos odehrávat na parkovišti za budovou bývalé firmy Tepna. V neděli od 14 hodin je kromě pouťových atrakcí a stánkového prodeje připraven také zábavný program, ve kterém vystoupí třeba Michaela Nosková, Tomáš Savka, kouzelník Mr. Carlo nebo skupina Maxim Turbulenc.