Svitavsko: Kinematograf bratří Čadíků už jede

Litomyšl - Do města opět zavítá Kinematograf bratří Čadíků. Od pátku do úterý se mohou lidé v letním kině na náměstí těšit na české filmy. V pátek to bude Vesničko má středisková, v sobotu Okresní přebor: Poslední zápas Pepíka Hnátka, v neděli Signál.

Svojanov - Divadelní pouť se na hradě koná o víkendu. Divadelní soubory vystoupí na hlavním nádvoří. Připraven bude i řemeslný jarmark. Příznivci divadla si užijí po oba víkendové dny od 10 do 17 hodin.

Hřebeč - Již 11. ročník jednoho z největších punkových festivalů Fest Pod Parou se koná pod tunelem na Hřebči u Moravské Třebové. Na mezinárodní hudební přehlídku se chystají tisíce milovníků punku, ale i špičky punkové muziky. Na programu jsou kapely ze Spojených států, Kanady a Ukrajiny. Festival začíná ve čtvrtek a potrvá do soboty.

Chrudimsko: Keltský festival ve znamení kovu

Nasavrky - Občanské sdružení Boii zve na 7. ročník Lughnasadu, festivalu keltské kultury, který se koná 2. a 3. srpna. Letošním tématem je zkrocení kovu (výroba železa, kovářství, cínovnictví, ražba mincí, tavba a odlévání bronzu).

Košumberk - V rámci Košumberského léta přijede na hrad v sobotu ve 20 hodin Divadlo Do houslí Pardubice s představením Když se zhasne. V roce 2012 byla tato inscenace uvedena na Grand Festivalu smíchu v Pardubicích, který představuje nejlepší komedie uplynulé sezony.

Chrudim - Do 8. srpna chrudimská Galerie ART představuje méně známou, ale významnou část díla světově proslulého umělce Jana Švankmajera. Grafika, kresby či koláže již svým malým rozsahem jako by stály stranou umělcova filmařského díla. Přes to všechno právě práce na papíře jsou důležitou linií jeho tvorby a pozorný divák najde mnohé odkazy na filmovou tvorbu. 

Pardubicko: Žhavé kubánské rytmy u koktejlového baru

Pardubice - Ve velkou Kubánskou párty se v sobotu promění sluneční pláž pardubického aquacentra. Největším tahákem asi bude spojení koktejlového baru u bazénu a kubánské kapely Son caliente, která vystoupí v 21 hodin. Barmani z pardubického Cubana Baru Hany nabídnou hostům koktejly i pravou kubánskou kávu.

Lázně Bohdaneč - Ve společenském sále Léčebných lázní Bohdaneč se v pátek od 19 hodin bude konat diskotéka s DJ Zdeňkem. Na sobotu je od 15 hodin připravena vycházka s názvem Gočárův okruh s průvodcem, v 19 hodin začne taneční večer Pardubická šestka. Rovněž v neděli je na programu vycházka, tentokrát Pardubice po stezce Viléma z Pernštejna, a to od 13 hodin. O hodinu později bude v parku promenádní koncert Živaňanky.

Pardubice - Pardubické letní kino v pátek nabídne dokumentární snímek Heleny Třeštíkové Život s Kašparem. Na sobotní večer je připraveno promítání dramatu 7 dní hříchu. Dobrodružný thriller 127 hodin bude k vidění v neděli. Projekce začínají vždy v jednadvacet hodin a vstup je zdarma. 

Orlickoústecko: Poslední láska Petra Voka v tvrzi Orlice

Letohrad  - V amfiteátru Tvrze Orlice se bude hrát divadlo. V pátek a sobotu zde od 20 hodin sehraje Kulturní společnost Alta Hluboká nad Vltavou představení Poslední láska Petra Voka, košilatou renesanční komedii o šlechtici, který si vysloužil pověst proutníka a svůdce žen.

Ústí nad Orlicí - Rockování v Cakli se uskuteční tuto sobotu ve vodáckém tábořišti u Ústí nad Orlicí. Odstartuje ve 14 hodin, postupně vystoupí řada kapel, například Non idol, Street of dreams, Wasabi nebo Dwě Dawki. Připraven bude i doprovodný program, v němž uvidíte break dance skupinu Deep Skilliz Crew, karatisty nebo hasiče. Zájemci mohou zdolat horolezeckou stěnu nebo se setkat s mistrem světa v práskání bičem Janem Betlachem. Výtěžek akce získá ústecký stacionář.

Lanškroun - Do města zavítal Kinematograf bratří Čadíků, představení začínají na náměstí A. Jiráska ve 21.30 hodin. V pátek to bude film Perfect Days, v sobotu Okresní přebor. Před promítáním se koná soutěž kapel. V sobotu budou od 17.40 hodin hrát skupiny The Name of Cobain, VBB, Bulldock a Chupacabra. 

Náchodsko: Ochotnická divadelní rodina je veliká. A zve do Hronova

Hronov - Jiráskův Hronov, přehlídka amatérského divadla s účastí zahraničních souborů, se letos koná po třiaosmdesáté, a to od 2. do 10. srpna. Slavnostní zahájení festivalu je v sobotu od 15.30 hodin na náměstí Čs. armády. Festival je otevřen všem divadelním žánrům. Jsou tu k vidění inscenace klasické činohry, experimentálního a studentského divadla i malých jevištních forem. Vystupují tu loutkoherci, diváci tu najdou představení tanečního a pohybového divadla i hry pro děti. Součástí přehlídky je bohatý doprovodný program, který nabídne koncerty, taneční vystoupení, výstavy, workshopy, besedy či pohádky pro děti. Více na: www.jiraskuvhronov.cz

Ratibořice - Dvanácté setkání majitelů historických motorových vozidel se uskuteční v sobotu od 13 hodin v zámeckém parku v Ratibořicích. Setkání doprovodí swingový koncert Big Bandu Dvorský ze Dvora Králové nad Labem. Za nepříznivého počasí se akce nekoná.

Červený Kostelec - Vodnické slavnosti největší sraz vodníků, vodnic a ostatní vodní havěti se už po osmnácté uskuteční v areálu rybníka Brodský. Víkend plný vodních her a radovánek začne v pátek promítáním krátkých filmů. V sobotu po příjezdu vodníka Brodíka s družinou jsou připraveny soutěže jako lov dušiček a perliček či krocení vodního býka a další. Chybět nebude vodnický trojboj a můžete vyzkoušet i flyboarding (vznášení nad vodní hladinou). Večer bude zakončen ohňostrojem.

Náchodsko - Vydejte se na nostalgickou jízdu parním vláčkem krajem Babičky Boženy Němcové. Vláček vyjíždí v sobotu v 8.52 a podruhé ve 13.52 hodin z jaroměřského nádraží přes Českou Skalici do Náchoda a zpět do Jaroměře. Druhý výlet můžete absolvovat v neděli krajem hraběte Šporka. Vláček pojede v 8.45 a ve 14.16 opět z Jaroměře po trati Kuks, Dvůr Králové nad Labem, Mostek a zpět. (mt)

Jičínsko: Loukotě a řemeny - stará elegance

Jičínsko  - Trasu dlouhou 390 km ujedou motorová vozidla vyrobená před 1. světovou válkou. Jízda odstartovala v pondělí v Bratislavě. Dnes odpoledne by veterány měly dorazit na Valdštejnovo náměstí v Jičíně. Od 2. do 4. srpna potrvá tradiční akce Loukotě a řemeny pohodová jízda vozidel do roku výroby 1918 a motocyklů na řemenový pohon. Zpestřením bude páteční pohodová noční jízda Jičínem (20.30 hodin) za svitu karbidových světlometů z kempu Rumcajs lipovou alejí a zpět do centra města. Zájemci si mohou vychutnat pohled na krásné stroje i v sobotu na Valdštejnově náměstí od 9 do 11 hodin.

Lázně Bělohrad - Akce Bažantnice ještě žije vznikla jako vzpomínka na legendární letní restauraci v Bažantnici. Každoročně pořádaný cyklus vystoupení se ujal a začal si razit cestu k návštěvníkům. Ti sem chodí nejen za pořady, ale také za atmosférou. Letos se zde představí tři pořady, každý úplně z jiného žánru. První bude v pátek rocková legenda, skupina Blue Effect s Radimem Hladíkem. Večer zahraje skupina Hogo Rock. Na sobotu je připraveno divadelní vystoupení Tři v háji, které uvede soubor Artur podle bestselleru M. Viewegha a H. Pawlovské. Z jiného soudku je sestaven nedělní program. Odpolední dechovkový maraton tří kapel zahájí ve 13 hodin Podzvičinka, na kterou v 15 hodin naváže Táboranka Jiřího Jíny. Vrcholem odpoledne bude moravská krojovaná Švitorka. 

Trutnovsko: Půlnoční rozhovor obrů zakončí v Hostinném velký ohňostroj

Hostinné - Třídenní lidová slavnost Porciunkule začíná v pátek od 18 hodin v Hostinném se spoustou známých i méně známých osobností, kapel, divadel a vystoupení, doplněných jarmarkovým prodejem všeho možného, adrenalinovými pouťovými atrakcemi, bohatým programem pro děti a samozřejmě také dobrým jídlem a pitím. V sobotu o půlnoci proběhne tradiční Půlnoční rozhovor obrů zakončený ohňostrojem.

Rokytnice nad Jizerou - Areál Rotextile v Rokytnici nad Jizerou bude v sobotu patřit opět zábavnému programu. Od 16 hodinse děti pobaví při pohádkovém představení, soutěžích, kouzlech a atrakcích. První večerní koncert od 18 hodin zajistí kapela Pumpa a Volant a druhý koncert od 20 hodin odehraje Kamil Střihavka se skupinou Leaders.

Kuks  - V rámci Hudebního léta Kuks se v pátek 1. srpna v hospitalu od 18 hodin představí posluchačům sólistka opery Národního divadla Kateřina Kněžíková s cembalistou Vojtěchem Spurným. Vedle Bachovy cembalové Toccaty budou zahrána dvě virtuozní díla pro soprán kantáta Jauchzet Gott in allen Landen J. S. Bacha a proslulé moteto Exsultate, jubilate W. A. Mozarta. 

Královehradecko: Máte rádi jazz? Přijďte na nábřeží

Hradec Králové - V sobotu se můžete projít po jazzovém nábřeží. Letní jazzová pouť na Eliščině a Smetanově nábřeží zve k malé promenádě styly hudby, která ovlivnila 20. století a okouzluje nás i na prahu třetího tisíciletí. První srpnovou sobotu vám zpříjemní muzikanti, kteří upsali svou duši jazzu. Nábřežní jazzová pouť je jednou z akcí oživujících v létě hradecká nábřeží a zařazených do cyklu Calendarium Regina pod záštitou města Hradec Králové.

Piletice - Na Šrámkově statku v Pileticích pokračuje cyklus pátečních koncertů. Tentokrát se prostory mezi jeho budovami rozezní muzikou kapely Marien z Pardubic. Koncert začíná v 19 hodin. Kromě dobré hudby si příchozí mohou prohlédnout i výstavy řezbářského a výtvarného umění v patře roubenky. Samozřejmostí je dobré jídlo, pořadatelé nabídnou grilované speciality. 

Rychnovsko: Skláři v Deštném znovu roztopí Magdalenu

Deštné v Orlických horách - Tradiční sklářská pec Magdaléna, kde se topí dřevem, se opět po roce rozhoří. Od pátečního odpoledne si dají v malebné obci dostaveníčko skláři z různých koutů republiky. Během víkendu se uskuteční už 22. ročník akce Tavení skla dřevem. Skvosty, které tu každoročně vznikají, nekončí ve sbírkách, ale bývají v poslední den akce vydraženy. Ještě předtím se však mohou návštěvníci v areálu za muzeem podívat, jak jednotlivé kousky vznikají a jaké jsou další techniky zdobení skla. V muzeu akci doplní expozice o skle a obalových materiálech. První návštěvníci se mohou přijít k peci Magdalena podívat už v pátek po 15. hodině. V sobotu je program připraven na celý den od 9 hodin. Dražba se koná v neděli v 10 hodin.

Opočno - Tradiční pouť Porcinkule s řemeslnými trhy a bohatým kulturním programem začne v pátek a potrvá až do neděle. Trčkovo náměstí se zaplní atrakcemi a stánky s občerstvením. Z doprovodných akcí vás čeká v pátek představení rytířů a kejklířů, večer Jiří Schelinger revival a Gang. O sobotní program se postarají Quo Vadis, Deep Purple revival a AC-DC revival. Navíc ve 23 hodin uvidíte ohňostroj, následovat budou boje a ohně. V neděli zahrají Karma Makaka a The Apples.