V Litomyšli došlo k modernizaci během roku 2012. Kromě nového promítacího zařízení je v kině Sokol nové plátno, aktivní 3D a satelitní zařízení, které umožňuje sledování přímých přenosů, ať už kulturních nebo sportovních. Modernizovaný biograf zaznamenal nárůst návštěvnosti  o více jak osmdesát procent.  Kromě nových technologií se změnil za poslední dva roky i promítací plán. Na filmy mohou diváci zajít od úterý do neděle. Jak se digitalizace povedla a co se chystá? Na tyto a další otázky odpověděl ředitel litomyšlského  kina LEOŠ KREJČÍ.

Co je v kině nového?
Kino je přístupné on-line, takže diváci si můžou na stránkách kina zakoupit vstupenku všemi možnými elektronickými způsoby, tzn. bankovním převodem či pomocí služby pay-pall. Lze zaplatit i pomocí mobilu. Dále se v rámci rekonstrukce podařilo vybudovat sociální zařízení, které bylo velkým nedostatkem.  Problémem se mohou jevit staré sedačky, i když musím říci, že to není taková hrůza. Lidé zpohodlněli a vyžadují  stoprocentní komfort, ne vše jde ale hned.

Je v silách kina si na takovou rekonstrukci vydělat?
Bohužel politika distributorů v České republice je pro malá kina  tristní. Zapůjčení jednoho  filmu nás stojí padesát procent výnosu z tržby, DPH a autorské poplatky. Když všechny tyto poplatky sečteme, kinu zůstane pouhých sedmatřicet procent výnosů.   Navíc teď si jako novinku zavedli distributoři  minimální plnění. To znamená, že  chtějí za půjčení filmu zaplatit minimálně 1815 korun.  Provozovat kino bez dotací je tak zhola nemožné.

V loňském roce jste zkusili provozovat občerstvení. Jaká je situace nyní?
Problém stále trvá. Občerstvení nefunguje. Doufám, že to je jen dočasná záležitost. V současné době připravujeme výběrové řízení na nového provozovatele. Rád bych     rozšířil sortiment služeb pro zákazníka, aby se kino stalo pro naše diváky jakýmsi klubovým retro kinem. Chtěl bych, aby přestalo být srovnáváno s multikiny. Kino Sokol je originál, který sice má své mouchy, ale zase je naše. Navíc se snažíme o to, aby patřilo v Litomyšli  všem. Vznikají zde zajímavé projekty, které v minulosti nebyly.

Jak se změnila programová skladba, co nabízíte kromě klasických filmů?
Oproti rokům, kdy ještě nebyla digitalizace, jsme navýšili promítací plán na jedenáct filmů týdně.  Praxe ale ukázala, že nasazování filmů v takovémto počtu je přílišný komfort. Proto jsme v současné době hrací plán byli nuceni trochu ponížit. Kromě klasických snímků  promítáme pravidelně každý třetí čtvrtek v měsíci nabídku z filmového klubu, dále záznamy z koncertů. V březnu nás čeká Elton John  a z dokumentů film Trabantem až na konec světa. Jednou za dva měsíce také v kině promítáme záznamy operních představení z Metropolitní opery. Mé přání vždy bylo promítat přímé přenosy. Bohužel finanční podmínky, které si distributor stanovil pro Českou republiku, jsou velmi nevýhodné. Muselo by dohromady chodit asi šedesát diváků, aby se zaplatily alespoň minimální náklady.

Operu ale  vysíláte…
Zvolil jsem lepší a levnější způsob.  Promítáme záznamy z představení, kde si můžeme vybrat, co a kdy chceme promítat. Ještě jednu perličku. My tady ještě navíc k tomu představení promítáme české titulky a to tím způsobem, že pod velké plátno přiděláme ještě jedno menší. Externím projektorem pak  osobně ze svého počítače pouštím stáhnuté titulky.

Na jaké filmy diváci nejčastěji chodí?
Na prvním místě jsou to české filmy. Na druhém jsou to samozřejmě trháky světového formátu jako Hobit, oskarové filmy a tak dále. Třetí skupinou jsou běžné filmy, u kterých si lidé chtějí udělat hezkou chvilku a zajít si do kina. Na poslední místě  je umělecká stránka kina, dokumenty.  Záleží hodně na typu filmu, ale ti lidé, co přijdou, o filmu vědí. Navíc většinou odcházejí nadšení. Jsou rádi, že ho mohli vidět.

Chodí lidé do filmového klubu?
Dramaturgii klubu pořád ladíme. Zakládali jsme ho  se záměrem promítat staré dobré filmy ze světové kinematografie. Tady jsme narazili velmi rychle na problém s právy. Promítat film, který nemá  v České republice žádné distribuční zastoupení,  je nemožné. Takže nabídka filmu je v podstatě velmi zúžená. Snažíme se tedy promítat aktuální umělecké filmy, které vyhrávají různá ocenění na světových filmových soutěžích soutěže typu Berlinale či Cannes.

Kolik lidí si najde cestu na takový film?
Je to různé. Záleží na titulu. Někdy se stane, že ani nepromítáme. Důvodem je, že  film nikoho nezaujal, nebo nemohl přijít a někdy přijde padesát, šedesát lidí.

Stane se často, že nevysíláte film pro nezájem diváků?
V Litomyšli promítáme i v případě, že přijde jediný divák. Je to sice neekonomické, ale zase pro psychologii  diváka je to velmi důležité. Dokonce se nám stalo, že sem přijelo auto mladých lidí z České Třebové, protože  u nich daný film pro malou účast nepromítali.

Jak vysoká je ztráta, když vysíláte pro jednoho diváka?
Rozdíl mezi tím, jestli budeme nebo nebudeme promítat, je zanedbatelný. Zaměstnanci stejně musí přijít a vše nachystat. Jestliže se nebude promítat, tak se jejich pracovní doba zkrátí, dejme tomu, o hodinu nebo dvě. V porovnání s náklady je to zanedbatelná úspora. I jeden divák by měl mít jistotu, že kdykoli se vypraví do kina, tak si sedne a podívá se na film. To je pro mě důležitější a doufám, že se to i do budoucna vyplatí a diváci místo aby sedli do auta, půjdou do kina u nás.

Mají lidé větší  zájem o filmy vysílané v 3D než o ty klasické?
Řekl bych, že je to tak napůl. Jsou skalní příznivci této technologie a stejně tak i odpůrci.

Co chystá kino Sokol pro diváky mimo běžné promítání a program?
Chtěl bych upozornit diváky, aby sledovali program kina bedlivě. V březnu pořádáme ve spolupráci s městskou knihovnou  zajímavou besedu se spisovatelem Vladislavem Vondruškou. Dále připravujeme Týden s Oscarem. To znamená, že celý týden budeme hrát pouze filmy oceněné touto cenou.  V létě bych chtěl diváky opět pozvat do areálu za sokolovnou, kde plánujeme letní kino. Tentokrát každý pátek kolem deváté hodiny večer.

Takže akce z loňského roku se osvědčila?
Musím říct, že pro nás byla příprava velmi náročná, ale nakonec se všechno stihlo. Myslím, že vše proběhlo velmi dobře. Co mám zprávy, tak diváci si to poměrně oblíbili a jsou rádi, že v Litomyšli máme letní kino stejně jako v okolních městech.

Na závěr – co vzkázat fanouškům?
Přál bych si, aby kino obecně nezapadlo a lidé se naučili užívat si film. Jinak si člověk užije film u počítače a jinak v kinosálu, kde má k dispozici ty nejmodernější vymoženosti doby.