Takto mluví moravskotřebovský fotograf Mojmír Bureš o své druhé autorské výstavě, kterou nazval Uvnitř.

Osm velkoformátových fotografií, na kterých tělo ženy odráží myšlenky a nálady, je k vidění v brněnské kavárně Reduta Café Restaurant. Ta má denně otevřeno od jedenácti dopoledne do půlnoci. Jedná se o vůbec první výstavu v těchto prostorách.

Pro název Uvnitř se Mojmír, který fotografii v současné době studuje na Vyšší odborné škole grafické v Praze, nerozhodl náhodou. Přestože by samotné zobrazení vysvlečené ženy mohlo být vnímáno jako výraz odhalení se, skutečné „ona“ se nachází až za nahotou a zůstává po celou dobu uzavřené. Fotografie tak snad mají přivést diváka k zamyšlení, do jaké míry lze z výrazu, postoje, ale i vzhledu obnažených postav číst jejich prožitky a ptát se, co všechno se nachází uvnitř.

Podle autora má každý ze záběrů zachycovat několik vteřin událostí a pocitů. Můžeme se ptát, zda je nahota v tomto případě nástrojem ke zdůraznění psychiky a vnitřního prožívání, zda zbytečně neodvádí pozornost a nebo jestli naopak pomáhá divákovi pochopit tím, že dělá vyfotografovanou ženu přirozenou a zbavuje ji všeho, co její „já“ normálně zakrývá. Jak potvrzuje Mojmír, hlavní námět výstavy je čistě poetický a zaměřuje se pouze na duševní rovinu a její vrstvy, stejně tak na pocity, které se v čase i prostoru prolínají.

Srovnáme-li fotografie s loňskou sérií Umělý člověk, neunikne nám změna nálady jednotlivých portrétů. Hlavním tématem zůstává nehybná osoba, tentokrát pouze jediná modelka, z níž příliš osobitosti nedýchá. Postava však působí intimnější a jakoby zranitelněji. „První výstava byla hodně ovlivněná přesunem do Prahy a změnou života, kterou jsem procházel,“ vysvětluje Mojmír Bureš. Aby vyjádřil kritiku ploché lhostejnosti, snažil se tehdy záměrně přehánět. Interpretaci jednotlivých postav pojal často až kýčovitě.

Série Uvnitř je v tomto ohledu shovívavější. Jakoby se autor rozhodl připustit, že i pod zdánlivě prázdným povrchem se může nacházet láska, nenávist, vzpomínky a jiné známky lidskosti.

Ke zhlédnutí budou fotografie v brněnské Redutě do konce března. Po skončení expozice by však autor sérii Uvnitř rád přesunul do Prahy a následně do své rodné Moravské Třebové.

TEREZA HOLANOVÁ