Tradiční festival se těší dobré pověsti nejen mezi posluchači, ale i muzikanty a hudebními odborníky. Pohled do letošního programu slibuje, že osmnáctý ročník bude opět událostí, která svým významem přesahuje běžné kulturní dění našeho regionu.

Hlavní festivalové koncerty proběhnou v pátek a v sobotu 25. a 26. dubna v Tylově domě. A na co se můžeme těšit? Páteční úvod patří německému pianistovi Viktoru Bürklandovi, jeho triu a energetické maďarské zpěvačce Theo Soti. Po nich následuje známá slovenská kapela AMC trio se zajímavým hostem, americkým kytaristou Markem Whitfieldem. Večer uzavře svérázný pražský big band Šavle Meče, uskupení předních jazzových a rockových hudebníků. Svižná hudba v podání této kapely si umí získat posluchače napříč žánry.

Sobotní program zahájí úspěšný jazzový trumpetista Miroslav Hloucal se svým kvartetem. Pak přijde na řadu Marian Varga, legendární klávesový hráč, muzikant, který vstoupil do dějin české a slovenské hudby fúzí rocku a klasické hudby i strhujícími improvizacemi. Doprovodí ho Moyzesovo kvarteto, které je předním slovenským komorním tělesem. Závěr bude patřit milovníkům jazzových a swingových evergreenů v podání dvou populárních zpěváků, Dashy (Dagmar Sobková, cena Thálie 2010) a Jana Smigmatora, které doprovodí Swinging Quartet.

K festivalu patří i letos doprovodné akce, divadlo a výstava fotografií. V úterý 22. dubna uvidíme v Tylově domě taneční inscenaci Simulante Bande, projekt skupiny současného tance VerTeDance. Tradiční výstava fotografií má tentokrát název Jazz World Photo a představí unikátní kolekci snímků od 44 jazzových fotografů z celého světa.

Nenechte si ujít tuto mimořádnou událost.

JAROSLAV MAREŠ