„Hlavním cílem je ukázat, zejména mladým lidem, že i na malém městě je možné uvádět kvalitní, nekomerční divadelní kulturu,“ říká Jan Jukl, ředitel Mětské knihovny v Poličce.

„Každý druhý pátek v měsíci budeme představovat na jevišti klubu inscenace, které rozhodně stojí za pozornost, neděle pak budou patřit představením pro děti a jejich rodiče.“

Příběh na motivy staroindické báje z Mahábháraty pojednává o lásce a síle princezny Sávitrí, která vysvobodí svého muže ze zajetí smrti. Vizuálně silný obraz barevných pohyblivých stínů na velkém plátně je doprovázen zvukově stylizovaným projevem vypravěče a hudebníka v jedné osobě.

Ten ovládá také soubor originálních, vlastnoručně vyrobených netradičních hudebních nástrojů. Výtvarná složka i zvuk a hudba jsou inspirované orientálním divadlem, ale pouze velmi volně. Vytvářejí původní svébytný tvar.

„Zvolili jsme formu, kterou nikdo z nás v uceleném tvaru na jevišti neviděl. Jediným přímým zdrojem inspirace nám byla pergamenová orientální loutka z muzea a pak jen několik obrázků a dvě, tři strany textu o stínovém divadle.

Nemohli a ani jsme nechtěli vytvořit kopii tohoto divadla, pokusili jsme se tedy porozumět jeho smyslu a přijmout jeho tajemství. A tímto obohaceni vytvořit vlastní dílo,“ vysvětluje režisérka inscenace Pavla Dombrovská.

Stínohra, která vznikala déle než půl roku, měla premiéru už v roce 1999. Od té doby už byla nazkoušena v čtyřech jazykových verzích a úspěšně se účastní evropských festivalů. Nejčerstvěji letos na jaře získala na mezinárodní přehlídce v ruském Velikém Novgorodu cenu za nejlepší představení festivalu.

Nezávislé, profesionální divadlo Líšeň vzniklo v Brně o rok dříve než Sávitrí, tedy v roce 1998. Zaměřuje se na původní a experimentální tvorbu – výtvarné a loutkové divadlo, hudební, zvukovou a pohybovou improvizaci.

Na repertoáru má v současné době kromě stínohry Sávitrí i maňáskový thriller pro dospělé Domovní requiem (zlá hra), loutkovou adaptaci Robinsona a „cikánsko-gádžovskou“ inscenaci Paramisa. Jeho stálým sídlem je Dělňák Líšeň v Brně.