Každý, kdo je zkusil zdobit, ví, jak složité bývá „ovládnout“ práci s polevou podle představ. Bezesporu mistryní v tomto oboru je Eva Lišková z Makova. Perníčky od ní ozdobené jsou jako vyšívané či háčkované. Tomuto oboru se věnuje již odmala.

„Jako dítě, asi ve čtvrté třídě, jsem chodila do kroužku v Poličce. Tam jsme jednou perníčky upekli a ozdobili. Od té doby je dělám každý rok,“ vzpomíná na své perníkářské začátky Eva Lišková. Dlouholetá praxe její práci dovedla téměř k dokonalosti. Ovšem zaměstná celou rodinu.

„Manžel zadělává těsto. Využívám jeho sílu,“ přiznává Eva Lišková. Ovšem polevu dělá sama a taktéž ručně.

„Zakládám si na tom, aby vše bylo tradiční,“ sdělila Eva Lišková. Proto nevyužívá žádný šlehač, mixér či jiný přístroj. K vlastnímu zdobení používá speciální sáček zakončený trubičkou. Díky němu výsledek připomíná výšivku. Jeden perníček, třeba menšího koníčka, zdobí zhruba čtvrt hodiny. Větší hvězdu zdobí až třicet minut. Z jejích rukou nevychází jen ploché perníky. Umí vyrobit samozřejmě i perníkovou chaloupku nebo dokonce perníkové baňky na stromeček.

Na trzích, kde se můžete setkat s lidovými a řemeslnými výrobky jako jsou třeba farmářské trhy v Litomyšli, Evu Liškovou poznáte snadno. Její zástěru zdobí, jak jinak, než obrázky perníků. Sladila si i šperky. Náušnice a přívěšek v podobě perníčků pro ni vyrobila známá ze speciální modelovací hmoty.