Východočeské divadlo (VČD) sice ještě neskončilo svou osmadevadesátou sezonu, ale už intenzivně připravuje tu další. „Dramaturgický plán počítá s osmi tituly,“ řekl mluvčí VČD Radek Smetana. „V režii Michaela Taranta uvedeme hudební pohádku pro dospělé o lásce dvou mladých lidí ze znepřátelených království Radúz a Mahulena. Petr Kracik pak s naším souborem nastuduje dramatickou baladu o lásce, zradě a smrti s překvapivě šťastným koncem – Jitřní paní,“ sdělil divadelní mluvčí.

„Příběh vypráví o tom, jak muž, jehož zradila nevěsta, najde novou lásku a nevěstina matka novou dceru. Nadčasovou silou Casonova díla je víra v ty nejvyšší mravní principy, kterou předává divákům neotřelými poetickými divadelními obrazy,“ podotkl Radek Smetana.

Dojde i na Hamleta
Domácí režisér Jiří Seydler bude podepsán pod pardubickou inscenací Hamleta. „Jde o nejhranější drama na světě na téma být či nebýt a jak konat v morálním chaosu lidského společenství,“ poznamenal divadelní mluvčí.

„Diváky čeká jeho komornější verze (ovšem dochovaná z autorovy doby). Má dramatičtější spád na úkor filozofických pasáží, ale nikterak neumenšuje téma – souboj mladého člověka se světem, jenž se nechová podle jeho mladistvě idealistických představ,“ pravil Radek Smetana a dodal, že stejný režisér se ujme také inscenace komorního muzikálku na zbojnické téma s pracovním názvem Janek. „Odehrajeme ho v divadelní zkušebně. Jde o další, řadou diváků žádaný autorský projekt osvědčeného týmu, který navazuje na oblíbený minimuzikál Mississippi Blues Ben,“ informoval náš Deník mluvčí divadla.

To svým příznivcům nabídne rovněž divácky atraktivní titul Chicago v režii muzikálového mága Petra Novotného. „Jde o hudební krimi vaudeville, odehrávající se roku 1929 v Chicagu v atmosféře jazzových rytmů. Neomezené možnosti města na břehu Michiganského jezera přilákají Roxie Hartovou, jež sní o kariéře na jevišti a chce být stejně slavná jako kabaretní hvězda Velma Kellyová. Místo na žebříčku slávy se však obě setkají ve vězení, obviněny z úkladných vražd,“ prohlásil Radek Smetana.

Režisér Petr Novotný připraví s herci VČD také Machiavelliho komedii Mandragora. „Pojednává o tom, jak se z ctnostné manželky stane za jednu noc nevěrnice z přesvědčení. Její manžel je přesto šťasten z toho, že bude konečně otcem,“ přiblížil divadelní mluvčí. „Lechtivou komedii renesančního filosofa, jež vznikla jako satira na společenské poměry na malém městě a slepou víru v náboženská dogmata, návštěvníci spatří v komorním prostoru divadelní služebny,“ doplnil.

Nahá s houslemi. To je titul salonní konverzační komedie na téma sporu o dědictví a o „pravé“ umění. „Jak se ukáže, drahý zesnulý svým dědicům žádné peníze nezanechal. Byl však uznávaným malířem a jeho obrazy představují veliké jmění. Spor by tedy mohl začít, jenže právě v té chvíli vstoupí do hry Sebastian – inteligentní sluha věrný svému pánovi,“ popsal stručně děj Radek Smetana.

Komedie potmě
Závěr sezony obstará Černá komedie. „Jde o situační komedii na druhou. Autor P. Shaffer vymyslel situační vtip století. Děj jeho hry se odehrává potmě,“ upřesnil mluvčí VČD, které již měsíc prodává abonentní vstupenky na novou sezonu.

„Jedná se o premiérové předplatné P1 a P2, předplatné na veřejné generálky VG a juniorské abonentky J, L, S, Z, K, M, N a R. O předplatné, které majitelům přináší jisté výhody a slevy, je v současné době velký zájem. Proto žádáme předplatitele o včasné obnovení jejich abonentek. Těm stávajícím budou jejich místa rezervována do pátku. Po tomto termínu budou neobnovené abonentky prodány novým zájemcům,“ upozornil Radek Smetana.

Kromě klasického předplatného nabízí VČD i Kuponové předplatné. „Jde o zvláštní formu předplatného, která umožňuje získat vstupenky se zajímavou slevou a zároveň dává divákům volnost při výběru titulu a dne představení podle vlastního zájmu. Zakoupením bloku s osmi kupony vzniká možnost navštívit osm libovolně vybraných představení (nevztahuje se na premiéry a zadaná představení). Stačí pouze vyměnit kupon za platnou vstupenku,“ oznámil mluvčí pardubických divadelníků.

Ti pamatují i na své nejmenší diváky, pro které připravili Pohádkové předplatné. „Obsahuje čtyři pohádky. Hracími termíny jsou pondělí od 17 hodin a neděle od 15 hodin,“ uzavřel.