Nevypínejte počítač, aktualizujeme systém, hlásí festival Jeden svět. Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech míří opět do Poličky a vybízí k aktualizaci systému. „Slovem roku se podle slavného Collinsova slovníku stal výraz fake news. Dezinformace a mediální manipulace jsou jedním z největších problémů současného světa. Život v informačním věku na člověka klade vysoké nároky - rozlišovat, co je pravda a co není, sdílet, komentovat, mít názor,“ říká za organizátory festivalu Marie Jílková. Kromě Poličky probíhá festival v dalších 36 městech po celé České republice.

„Festival zahájíme v pátek v Divadelním klubu dokumentem Náš nový prezident. O praktikách ruské propagandy se v posledních letech mluví čím dál častěji, málokdo ale tuší, jak doopravdy funguje,“ zve návštěvníky na festival Marie Jílková. Po filmu bude následovat diskuze s novinářem Ondřejem Kundrou a bývalým velvyslancem v Rusku a USA Petrem Kolářem.

„První den zakončíme tématem, které se dotýká velmi intenzivně každého z nás, tím jsou sociální média a internet obecně,“ přibližuje Marie Jílková. Je Facebook, Twitter nebo Google doopravdy necenzurovaný? Kdo stojí za tím, že se k nám prostřednictvím sítí nedostanou „nežádoucí videa“? „Autorům snímku Čističi se podařilo vyhledat tzv. čističe neboli moderátory obsahu. Jsou to lidé, jenž působí v utajení a jejich zkušenosti zahrnují otřesné zážitky při setkání s dětskou pornografií nebo se záznamy islamistického vraždění,“ popisuje Jílková.

Bohatý program festivalu tím však teprve začíná. Na návštěvníky čeká šest dní plných českých i zahraničních dokumentů, diskuzí a debat.