Nová expozice

Před dvěma roky zpřístupnili na zámku v Moravské Třebové středověkou mučírnu. Vloni expozici doplnila alchymistická laboratoř. „Zámek otevřeme v deset hodin všem turistům a občanům města. Prohlédnou si nejen mučírnu a laboratoř, ale také selskou jizbu a expozici měšťanský životní styl. Na nádvoří lidé uvidí dobová řemesla. Navštíví staročeskou krčmu, kde ochutnají boží milosti, cmundu nebo zelňáky,“ přibližuje program Libuše Gruntová, ředitelka Kulturních služeb Moravské Třebová. Zájemci si vyzkoušejí střelbu z luku nebo si zasoutěží v hodu kopí na kance.

Současně připravují novou zámeckou expozici Poklady Moravské Třebové. Ta se věnuje renesanci, kdy město zažilo největší rozkvět. „Zahrnuje nejcennější historické památky, jako jsou medailony Pánů z Boskovic a vlámská tapiserie s vyobrazením Ifigenie na Tauridě. „Expozice respektuje moderní trendy v cestovním ruchu. Bude interaktivní. Trváme na tom, aby si zachovala především svoji historickou hodnotu. Slavnostně ji otevřeme v červnu,“ dodala Libuše Gruntová. V létě naváží na úspěšné noční prohlídky.

Zámek v Moravské Třebové - program na sobotu 28. března:
10:00 slavnostní zahájení turistické sezóny na zámku v Moravské Třebové
10:10 historická hudba Rozeta
10:30 Právo útrpné
11:00 Kouzla, magie, alchymie - alchymista Calligieri se sochou Golema
11.30 Divadlo Studna – vystoupení na chůdách
12.00 Právo útrpné
12.30 Kouzla, magie, alchymie - alchymista Calligieri se sochou Golema
13.00 historická hudba Rozeta
13.30 Ukázky rytířských dovedností na koni
14.00 Divadlo Studna – pohádka Princ Jaromil
15:00 Kouzla, magie, alchymie - alchymista Calligieri se sochou Golema
15.30 historická hudba Rozeta
16:00 Právo útrpné
16:30 Kouzla, magie, alchymie - alchymista Calligieri se sochou Golema
17:00 konec

Hrad otevře král

Na gotickém hradě Svojanov sice na podzim symbolicky ukončili sezonu, ale zájemci se do interiérů podívali i v zimě. Oficiálně zahájí letošní rok jedenáctého dubna. „Přijede družina krále Přemysla Otakara II. Plánujeme vystoupení šermířů a folklorního souboru. Chystáme také velikonoční dílny,“ uvedl kastelán Miloš Dempír. Na turisty čeká na hradě mnoho změn. Správci památky intenzivně pracovali na ubytovně. Pět pokojů upravili ve stylu začátku dvacátého století. „Prostory sloužily jako byty pro úředníky správy panství. Díky spolupráci s památkáři získaly pokoje podobnou úpravu jako v minulosti. Nábytek a veškeré doplňky jsou originály,“ popisuje svojanovský kastelán. Změnila se rovněž hradní restaurace, kterou od letošního roku provozuje střední škola z Poličky. V doh­ledné době interiéry gotického hradu doplní květinové vazby. Ve výstavním sále instalují obrazy holandského malíře českého původu Paula van den Berga – Horáka.

V květnu poté otevřou druhý prohlídkový okruh. Návštěvníci spatří sklepení hradního paláce s výstavou postav z legend hradu, mučírnu, sál domu zbrojnošů s historickými dveřmi z Poličska nebo dobovou hradní kuchyni.

Středověký královský hrad Svojanov - otevřeno je v návštěvní době:
Od ledna do března o víkendech od 10 do 17 hodin. V dubnu a říjnu o víkendech a státních svátcích od 9 do 17 hodin. Od května do září denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin. V červenci a srpnu denně kromě pondělí od 9 - 18 hod.
Poslední prohlídka začíná hodinu před koncem návštěvní doby.
Mimo uvedenou dobu je prohlídka hradu možná kdykoliv po dohodě.

(mapa)