Už v sobotu se otevřou zámecké komnaty návštěvníkům. Zahájení sezony doplní řada akcí, takže ožije celé zámecké návrší. Kastelánka Jana Sehnalová však přiznává, že letošní sezona bude těžká. Zvyšují ceny vstupného a navíc v létě odstartuje projekt revitalizace zámeckého návrší.

Stát snížil finanční příspěvky Národnímu památkovému ústavu. Cifra, o kterou kastelánka zámku v Litomyšli Jana Sehnalová přišla, je šestimístná. I to je jeden z důvodů, proč sezona nebude tak snadná. Přesto chystá novinky, které přitáhnou návštěvníky. „Jakmile skončí festival Smetanova Litomyšl, začne revitalizace zámeckého návrší a převezme si ho stavební firma. Zámek bude obehnán vysokými ploty a nebude to pro nás jednoduché. I nadále ale budou svatební obřady a prohlídky. Snoubenci vědí, co se bude na zámku dít a připravujeme je na to,“ sdělila Jana Sehnalová, kastelánka zámku v Litomyšli. Návštěvníci budou do zámeckého areálu vstupovat přes francouzské zahrady a poté se dostanou k hlavnímu vchodu. „Nechceme, aby do památky vcházeli nějakými bočními dveřmi. Turista ale bude ochuzen o procházku v anglickém parku. Proto se snažíme zajímavé věci shromáždit do zámku, aby nebyl návštěvník zklamaný,“ uvedla kastelánka. Zatímco přes zimu přijížděli na zámek především turisté z Ruska, v létě to bývali Japonci. Letos to však bude jiné. Japonci nepřijedou. Není to ale kvůli tragické události v jejich zemi. „Souvisí to s nahlášenou stavbou. Japonský turista chce mít všechno perfektní a raději si na to počká,“ vysvětlila Jana Sehnalová.

Sezona na litomyšlském zámku odstartuje již zítra, a to velkou hrou Strčíme nos všude. Do akce se zapojily organizace ze zámeckého návrší. Návštěvník s červeným nosem na gumičce se mimo jiné podívá do hotelu Zlatá Hvězda do zasklené vyhlídky, která je jinak přístupná pouze pro hotelové hosty. O víkendu se navíc mimořádně otevře salet v zahradě, který je během roku pro návštěvníky uzavřený. Duben bude v Litomyšli v duchu příprav na květnovou novinku.

V květnu otevře kastelánka Jana Sehnalová novou prohlídkovou trasu Komu straší ve věži. Tam lidé potkají strašidla, bezhlavého rytíře, marnivou hraběnku nebo krkavce. Na hlavní sezonu připravují pak od června na zámku expozici Hračky s příběhem. „Sběratelka Alena Sládková nám zapůjčí hračky, s nimiž si děti hrály už na začátku devatenáctého století. Většinou se jedná o sběratelsky velmi cenné kousky i za sto tisíc korun. Hračky šlechticů pak doplníme fotografiemi z archivu zámku a z památek z celé republiky. Po Pernštejnech však návštěvníci hračky neuvidí, ti nám toho tady moc nenechali,“ řekla kastelánka Jana Sehnalová. Na zámku v Litomyšli se však nachází centrální depozit, do kterého byly svezeny sbírky ze zámků z celé České republiky.

Hračky budou rozmístěné po celém druhém prohlídkovém okruhu. Lidé je uvidí až do konce srpna. Ani pak ale sezona na zámku UNESCO neskončí. „Pro fajnšmekry chystáme výstavu Život a dílo Miroslava Horníčka. Můj známý Milan Svoboda je sběratelem pozůstalosti po herci a zapůjčí nám jeho osobní věci, nábytek, obrazy nebo rukopisy,“ dodala Sehnalová.

Novinky na litomyšlském zámku se však netýkají pouze expozice. Návštěvníci musí počítat i s vyšším vstupným. „Dostali jsme méně peněz od státu. S prostředky vystačíme do konce srpna, pak si budeme muset vydělat jinak, a to svatebními obřady, jeden stojí 7200 korun, nebo pořádáním kongresů. Vstupné pro dospělého člověka bude letos stát místo devadesáti korun sto dvacet. Děti, studenti a důchodci zaplatí místo šedesáti korun sedmdesát. Výhodné je však rodinné vstupné 310 korun, kdy počítáme dva dospělé a jedno dítě. Každé další dítě má vstup zdarma,“ uvedla Sehnalová.

I v náročné době však kastelánka přijímá brigádníky, ale tentokrát v omezené míře. „Jeden průvodce totiž zvládne za den sedm prohlídek, to je sedm hodin mluvení a na nohou. Navíc třikrát za den vylezou sto šedesát schodů na věž a nebo do podzemí. To vydrží tak měsíc,“ řekla kastelánka.
V současné době shání průvodce do podzemí. Zatím ale marně, takže hrozí, že bude provádět sama.