Orientální tanec není ve Svitavách žádnou novinkou. Dalo by se říci, že město je jedním z center orientálního tance v České republice. V minulých letech zde proběhlo několik Orientálních večerů pořádaných tanečním seskupením Sefa.

Premiéra Gamilly

Letos poprvé se do organizace pustila lektorka a tanečnice Pavlína Skalská ve spolupráci se svou šestnáctičlennou taneční skupinou Gamilla. „Mým cílem bylo nejenom ukázat, že ve Svitavách máme plno skvělých a talentovaných tanečnic, ale také to, že orientální tanec nejsou pouze odhalená bříška, penízkové šátky a svůdné pohledy, jak bývá v Čechách často prezentováno, ale že má spoustu různých podob. Na rozdíl od předešlých Orientálních večerů jsme se snažily také pozvat tanečnice z jiných měst. Naše pozvání přijala Sahar a Tina Ahmed, jedny z předních českých tanečnic, taneční skupina Sahar z Hradce Králové, Petra Langerová ze Svitav a další,“ řekla hlavní organizátorka Pavlína Skalská. Večerem provázel Ondřej Komůrka.

Během pestrého programu se návštěvníkům naskytla jedinečná možnost poznat tance, o kterých možná ani netušili, že existují. Divácky nejúspěšnější byl bezpochyby núbijský tanec, ve kterém tančili muži a ženy dohromady.

Orientální svět

„V Egyptě a v orientálním světě některé tance tradičně tančí muži a ženy dohromady. Bohužel v naší skupině nám pánské osazenstvo chybí. Proto padlo rozhodnutí, že polovina z nás bude tančit v mužských kostýmech, aby tanec působil autenticky. A popravdě odezva publika byla veliká,“ uvedly tanečnice ze skupiny Gamilla.

Dalším skvělým číslem bylo vystoupení tanečnice Sahar. Sešla z pódia a tančila mezi lidmi. Svou bezprostředností strhla celý sál. Tina Ahmed pro změnu zatančila tanec zvaný Shamadan. Tento tanec s devítiramenným hořícím svícnem na hlavě se tradičně tančí na egyptských svatbách. Diváci jej ocenili bouřlivým potleskem. Pohledy diváků upoutal také Khaleegy neboli tanec vlasů z perského zálivu, španělské flamenco, egyptský folklórní tanec Saidi s holemi, indický bollywoodský tanec nebo okouzlující tanec s hedvábnými vějíři.

Pětiletá tanečnice

Kromě skupiny Gamilla se na pódiu představila i další svitavská skupina Yasmin a dětská skupina Anwar Ivy Bártové. Tanečnice roztleskaly obecenstvo již v průběhu svého pohádkového tance se závoji. Nejmladší tanečnici je přitom pouhých pět let.

To nejlepší zůstalo na závěr. S tancem z jižního Iráku nesoucím v sobě prvky tranzovních tanců se předvedla Pavlína Skalská. Při tanci plném divokého točení hlavou a nečekaných záklonů se nejednomu pozorovateli až tajil dech.

První ročník Orient Dance Show se vydařil. Svitavská Fabrika doslova praskala ve švech. Diváci vytvořili nepopsatelnou atmosféru, na kterou nezapomenou určitě ani tanečnice. Všichni se už nyní jistě těší na další ročník této akce.

(pas)