Prázdné sály, tiché chodby… Regionální muzeum v Litomyšli je vyklizené a připravené na příchod dělníků. Symbolicky začala rekonstrukce včera poklepáním na základní kámen.

Nižší cena

Bývalé piaristické gymnázium z 18. století se změní během jednoho roku v moderní komplex. Rekonstrukce se uskuteční podle projektu českého architekta Josefa Pleskota. „Uspěli jsme s projektem obnovy muzea v rámci regionálního operačního programu a získali jsme na rekonstrukci dotaci sedmdesát čtyři milionů korun," sdělil hejtman Radko  Martínek.

Původní odhad nákladů na rekonstrukci se ale liší od vysoutěžené ceny. Stavební firma ze Žďáru nad Sázavou nabídla cenu 46,6 milionu korun. „Muzeum jsme pro veřejnost uzavřeli v červenci a na začátku září jsme objekt předali stavební firmě. Počítáme, že obnova bude hotová do prosince příštího roku. Otevření muzea plánujeme na jaro roku 2014," uvedl ředitel Regionálního muzea René Klimeš.

Opravené muzeum bude mít nový moderní vstupní objekt. V historické budově vzniknou výstavní a společenské prostory včetně kavárny a zázemí  pro vzdělávací  aktivity. 

Litomyšlské muzeum  bylo založeno v roce 1891 a umístěno v prostorách zrušené městské reálky. V roce 1926 se přestěhovalo do rozlehlé barokní budovy bývalého piaristického gymnázia postavené v letech 1714 až 1718. V této budově sídlí muzeum dosud. Od 90. let 20. století patří pod správu muzea i rodný dům Bedřicha Smetany. V roce 2004 bylo dosavadní městské muzeum přeměněno na regionální s působností pro okres Svitavy a jeho zřizovatelem se stal Pardubický kraj. Základní kámen rekonstrukce v pátek poklepal i starosta města Michal Kortyš a hejtman Radko Martínek.