Poprvé si lidé v Litomyšli vyzkoušeli hříčky z Liberce vloni. Letos se oblíbené hlavolamy a klamy vracejí. „Loňská výstava byla vhodná pro děti i seniory. Ale ta letošní je jiná. Je zaměřená na lidské smysly, orgány a dovednosti, takže předškolní děti tak trochu ostrouhají mrkvičku," říká Bohuš Blecha, produkční výstavy v Litomyšli. Na zámku se nacházejí ovšem i stolové exponáty, hry kuličkové i skládací nebo kovové hlavolamy.

Kromě exponátů, u nichž návštěvníci vydrží i několik hodin, výstava zahrnuje několik panelů, na kterých jsou vyobrazené všechny orgány lidského těla. Objevují se tady také optické klamy, jazykolamy, chytáky a kvízy.

Černá díra

Lidé mají o hlavolamy obrovský zájem. „Oblíbená je černá díra neboli polykač mincí. Je založený na principu odstředivé síly a zužujícím se trychtýři. Mince vypuštěná na dráhu rotuje a její rychlost se zmenšuje se zmenšujícím se průměrem, až dopadne do kasy," vysvětluje Bohuš Blecha. V expozici se zejména děti vyřádí u exponátu Obtiskni své tělo, které je složené z barevných tyčinek. To je opravdu velký tahák, a proto se také objevuje na všech výstavách libereckého parku.

Výtvarník i učitel

V týmu, který vymýšlí nové exponáty, pracují lidé, pro které je to koníček. Bohuš Blecha je původním povoláním výtvarník. „Kolegové jsou technici, učitelé a další profese. Mně tato práce vyhovuje, protože jsem celý život hračička, takže spokojený člověk," dodává Bohuš Blecha. Sám má na kontě několik věcí, které si lidé mohou vyzkoušet v iQparku v Liberci. „Ve stálé expozici mám několik svých exponátů, za které ručím. Je to třeba Fakírovo lůžko nebo Nejvyšší člověk planety, kterého jsem dělal celého včetně modelace hlavy," přibližuje produkční výstavy Blecha.

V iQparku v Liberci se v současné době nachází už stovky předmětů. Centrum má čtyři podlaží a chystá stavbu dalšího objektu.