Z obrazů, které byly v Jedlové k vidění, tak vlastnictví změnil třeba portrét apoštola od Petra Brandla. Nový majitel za obraz zaplatil milion čtyři sta tisíc korun. Na poslední aukci byl nejvýše vydraženým a rovněž nevelkým obrazem Zátiší s lahví Cherry od Emila Filly. Za něj zaplatil kupec šestnáct a čtvrt milionu korun.

Nového majitele nenašla díla Josefa Váchala, který vymaloval domek Josefa Portmana v Litomyšli. Figurální kompozici Cesta duše z dvacátých let dvacátého století lidé obdivovali také v Galerii Jedlová. Ke koupi byl za tři čtvrtě milionu korun. Kupce ale tento obraz zatím nemá. V sobotu aukce pokračovala. Nového majitele hledaly Střevíce Jiřího Koláře. Měl za ně zaplatit nejméně třicet dva tisíc korun.
Kopecký i Váchal

V seznamu dražených uměleckých děl byly rovněž obrazy Litomyšlanům dobře známého Bohdana Kopeckého. Obraz Země se otevírá byl k mání za cenu začínající na 290 tisících korunách. Kdo jeho dílo nakonec koupí a za kolik, se Bohdan Kopecký bohužel nedozví. Zemřel v říjnu ve věku dvaaosmdesát let.

Odborníci se shodují, že koupě uměleckého díla jsou dobře uložené peníze. Zájem o aukce obrazů trvá, dokonce stoupá i v České republice. O cenné obrazy však mají zájem také zločinci. Obchodník s uměním Jiří Rybář se nedomnívá, že by významná díla byla kradena takzvaně na objednávku pro nějakého sběratele. „Já si myslím, že je to hloupost, možná tomu dávám pět procent. Ve světě existují organizované skupiny zločinců, které se věnují všem komoditám, drogy, peníze i obrazy. Když zjistí, že je někde slabý článek, třeba v muzeu, kde visí slavný obraz, tak jej prostě ukradnou,“ vysvětlil Jiří Rybář při příležitosti výstavy v Jedlové letos v létě. Podle něj se nakonec zjistí, že se takový obraz najde někde na parkovišti v zaparkovaném kradeném autě. „Co si o tom mám myslet? Podle mého to lupiči ukradnou na objednávku pro mafii. Ta pak žádá výkupné. Ten obraz třeba stojí půl miliardy a oni řeknou: My chceme jen padesát milionů dolarů,“ domnívá se Jiří Rybář.
Sběratel by podle galeristy z takového lupu nic neměl. „Jak se ukradne obraz, tak je jednou pro vždy kradený a nemůžete s ním nikdy vyjít na světlo,“ uzavřel Rybář.

Ukradené umění

Ve svitavském okrese jsou krádeže obrazů ojedinělé. Podle mluvčí svitavské policie Anny Štegnerové policisté řešili za poslední léta jen dva případy odcizených obrazů. Oba se staly na Litomyšlsku. „Jen v jednou se stalo, že se pachatel zaměřil čistě jen na obraz,“ sdělila Anna Štegnerová. Ve druhém případě, který se stal koncem minulého měsíce, lupič přibral k obrazům i měděné korbely.

Poličský galerista Vladimír Vraspír majitelům uměleckých děl radí, aby je měli dobře zdokumentované. „Je důležité, aby si obrazy lidé nafotografovali, a to také ze zadní strany, a změřili je. Jak plátno samotné, tak i s rámem,“ radí Vladimír Vraspír. Tyto údaje včetně informací o výtvarné technice by si měli pečlivě uložit. Při případné krádeži totiž usnadní jejich zachycení nebo alespoň pomůže při vyčíslení škody.
Z oblíbených autorů Vysočiny jsou v současné době ceněná díla krajinářů Františka Kavána nebo Josefa Jambora. Jejich větší plátna mají cenu vyšší než sto tisíc korun.