Pro některé z místních lidí ale zůstává „tím Němcem“, který koupil statek U Urbanů a Vojnarku. Právě tady pořádá mezinárodní festival Trstěnický faun a odborné sympozium pro skladatele soudobé hudby a hráče na bicí nástroje.

Návrat do Čech
Tomáš Ondrůšek se na počátku devadesátých let vrátil do Čech z Německa, kde studoval. „Festival Trstěnický faun vznikl před třinácti lety, a to na popud mého kolegy ruského režiséra Jurije Vasiljeva, který je uměleckým vedoucím faunu. Původně jsme dělali kurzy pro studenty, potom představení pro lidi z vesnice. Jenže byla škoda, když na vystoupení přišlo třeba jen deset lidí, tak jsme akci rozšířili a zvali hosty ze zahraničí,“ přibližuje vznik festivalu Tomáš Ondrůšek. Trstěnický faun se konal v obci o víkendu už potřinácté. Vystoupili na něm umělci z Kazachstánu, Španělska, Francie, Koree i Číňan, který na akci přijel z Honkongu. „Bohužel nám nevyšla africká slavnost, protože účinkující nedostala vízum,“ dodal Ondrůšek. Sám vystoupil v programu s hrou na bicí.

Perkusionisté
Multižánrový festival Trstěnický faun ale není jedinou akcí, kterou na svých statcích pořádá. Každý rok na přelomu června a července se do vesnice sjíždějí skladatelé a hudebníci a perkusionisté z celého světa. „Jedná se o vyloženě odborné sympozium, na němž vyučují nejlepší profesoři ve svém oboru,“ uvedl Tomáš Ondrůšek.

Před lety zakoupil v Trstěnici dva statky. Oba zchátralé domy s kamarády opravil. „Doslova ruiny jsem pořídil za šedesát tisíc korun. V obci se mi ale žije výborně. Jako perkusionista potřebuji prostor a místo nejen pro své nástroje. Ve statku jsem vybudoval proto také studio,“ říká hudebník, který se věnuje převážně klasické hudbě a na akademie múzických umění vede třídu studentů, kteří se učí hře na bicí nástroje.