Jednou z nich je masopust. Parta nadšenců se ho snaží přimět k životu i v Moravské Třebové.

Od prodejny u kruhového objezdu vyrazila v sobotu ráno na obchůzku městem skupina zvláštních postav. Lidé tak potkávali Červenou Karkulku, vlka, babku s nůší na zádech, ale i kovboje,  princeznu či Číňana na náměstí i v ulicích. „Myslíme si, že bychom se měli vrátit ke zvykům a tradicím. Viděl jsem a taky jsem o tom četl, jak všude lidé prožívají masopust. Tak jsme se domluvili, že by to nebylo špatné, oživit ho i u nás," uvedl jeden z hlavních organizátorů Ladislav Přikryl.

Rozpaky i radost

Někteří lidé byli z masopustního průvodu rozpačití, jiní vítali, že se našli nadšenci, aby ho oživili. „Bylo by dobré, kdyby se podařilo tradici zavést. Myslím si, že se měli dát s někým do spolku, aby jich bylo aspoň dvacet," řekla Marie Ordeltová. Příští rok se možná přidá. „Připravíme se na to. V létě nasbíráme klásky obilí, vyrobíme si kostýmy a bude jich v průvodu hned víc," mínila žena.

S průvodem se vydala i mladší generace. „Dědeček se nás ptal, jestli bychom nechtěli taky jít s průvodem. Přišlo mi to jako dobrý nápad. Aspoň je nějaká zábava. Je to lepší než sedět doma," poznamenal jedenáctiletá Matěj Šmíd.

Pro dobrou věc

I když  někteří lidé radji měnili směr, aby se s průvodem nepotkali, většina se s podivnými osobami pozdravila a za sladkost vhodila příspěvek do kasičky. Masky se totiž rozhodly, že udělají radost dětem z dětského domova. „Děláme to hlavně kvůli nim. Chtěli jsme pobavit lidi a při tom vybrat nějaké penízky pro děti," poznamenala Petra Randisová, co by Červená Karkulka.  Kromě příspěvku na výlet dostali kluci a holky z dětského domova také masopustní koblihy. Ty pro ně připravil pekař Lukáš Moravec.