V úterý 5. ledna koledníci obešli ve Svitavách úřady a instituce. „Naše skupinka každoročně navštěvuje pracovníky úřadů ve Svitavách. Všichni nám přispějí. Samozřejmě jsme ale potkali také ty, kteří už darovali příspěvky doma nebo na ulici. Chodí nás totiž více skupin,“ říká ředitelka Charity Svitavy Blanka Homolová. Letos koledníci na Svitavsku vyrazili do ulic se sedmdesáti pěti kasičkami. Peníze vhodil i Vojtěch Polák z Javorníku. „Přišly k nám děti z místní základní školy. Přispěl jsem jim rád. Tříkrálová sbírka je tradiční událost, kterou mám rád,“ řekl Vojtěch Polák. Simona Hájková ze Svitav také ráda přispěje na charitu, protože peníze jdou podle ní na dobrou věc. „Koledníci chodí k nám domů každý rok a my je vždy rádi přivítáme,“ říká mladá žena.

Lidé potkali Tři krále nejen na ulici, s koledou totiž zamířili i do obchodů. „Ano, jsem rád, že existuje charita a vždy přispěji. Líbí se mi, že jsou to peníze pro potřebné a že dobročinnost nemusím aktivně vyhledávat sám, a přesto můžu pomoci,“ uvedl Tomáš Páral z papírnictví na náměstí ve Svitavách. Klienti svitavského centra pro mentálně postižené Světlanka zpívali tříkrálovou koledu, byli veselí a všude rozdávali smích. „I když lidé nemají tolik peněz, vloni to bylo horší. Letos jsme spokojeni, všude nás už znají. Koledování se stalo tradicí. Jsme moc rádi, že nám lidé přispějí,“ shodují se klienti. „Neváhal jsem a hned jsem jim nějaké peníze dal,“ říká František Hečko ze Svitav. Tvrdí, že ví, kam příspěvek pošlou. Také koledníkům důvěřuje, protože je zná již dlouho.

Pomoc holčičce

Výtěžek Tříkrálové sbírky sečtou na městském úřadě příští týden. „Poputuje na několik míst v rámci arcidiecéze. Pomůže dětem bez domova na Ukrajině nebo v projektech diecézního střediska. Část peněz darujeme naší adoptované holčičce z Haiti. Potřebujeme také opravit koupelnu v centru Světlanka,“ vysvětluje Blanka Homolová.

Lidé ve svitavských ulicích přijímali koledníky velmi kladně. Koledovat se bude i v ostatních městech a vesnicích na Svitavsku. V Moravské Třebové začíná sbírka v pátek, v Poličce a na Litomyšlsku v sobotu.

Zuzana Vaňková