Konalo se tady první setkání harmonikářů, které by mělo být začátkem nové tradice setkávání hráčů na tento nástroj.

Třicítka harmonikářů potěšila do posledního místa zaplněný sál bývalé orlovny v Korouhvi, která slouží jako kulturní dům. „Myslela jsem si, že rovnat židle na balkon je zbytečnost a divila jsem se, proč to dělají,“ řekla jedna z žen, která pomáhala s organizací celého setkání. Plno bylo nakonec i na balkoně. „V mé rodině sice na harmoniku nikdo nehraje, ale mně se ten nástroj líbí, a tak jsem chtěla uspořádat setkání, jako mají třeba v Olešnici, Poříčí, Kostelci nad Orlicí nebo Osíku,“ vysvětluje pořadatelka setkání Marie Petrásová. Ta chtěla navázat na tradici podobných setkání v sousední obci Telecí, kde už se ale harmonikáři osm let nescházejí.

Nejstarším účastníkem se stal Josef Břenek z Bolešína na Vysočině (foto), kterému je 81 let. Je tak o 74 let starší než Josef Homolka z Jimramova. Ten chodí do druhé třídy základní školy a je mu sedm let. „Já už hraju od pěti let,“ řekl nejmladší účastník. Naopak nejstarší hráč, který přijel do Korouhve, hraje od svých deseti let. „Otec měl harmoniku, a tak jsem si to zkoušel na ní a začal jsem hrát,“ zavzpomínal na své začátky Josef Břenek. V Korouhvi hrál na nástroj, který si nechal před lety vyrobit na míru. Jezdí hrát na všechna podobná setkání v okolí.

Setkání hráčů na tahací harmoniku objíždí také Josef Fryštof z Hradce nad Svitavou, který se s tímto nástrojem seznámil až v pokročilém věku. „Harmoniku jsem dostal k šedesátinám od dětí jako dárek. Takže to je asi tři roky. A je to krásná harmonika,“ pochlubil se harmonikář z Hradce nad Svitavou, který před tím hrál na foukací harmoniku. „Jezdím po všech akcích. Za Znojmo, do Kojetína, Osíku, kde se co šustne,“ dodal.

V ten samý den, kdy se sjeli harmonikáři do Korouhve, se stejná akce konala i v nedaleké Olešnici. „Když jsem to všechno zařizovala, tak jsem nevěděla, že ve stejném termínu to bude i v Olešnici. Rozhodně to není nějaký konkurenční boj,“ uvedla pořadatelka setkání v Korouhvi Marie Petrásová, která chce příští rok uspořádat druhý ročník.

Martin Karlík