Několik desítek zájemců se sešlo v Centru Bohuslava Martinů, aby si namalovali masku, kterou třeba použijí do masopustního průvodu.

„Dílna se koná v rámci výstavy Lidové veselí od zimy do jara aneb Od masopustu k Velikonocům. Prvního března budeme v Poličce pořádat tradiční masopust. Na dílničkách si teď mohou děti udělat masky třeba do průvodu, nebo na jakýkoliv karneval," přiblížil Václav Frömmel, organizátor masopustu v Poličce.

Kočka nebo liška

Nejen pro děti organizátoři připravili na sto dvacet kašírovaných masek. „Měli jsme celkem šest kopyt, z toho tři lidská a tři zvířecí. Některé jdou dokonce variovat. Může to být prasátko nebo medvěd, někdo si z jedné masky udělá dědka, někdo rytíře, kočku nebo lišku. Překvapilo mě, že se dnes hodně líbilo prasátko. Ale byla tady třeba dívka, která říkala, že je tu dnes za kočičku," popsal Václav Frömmel.

Kočičku si přišla namalovat i Pavlína Pechancová z Poličky: „Malovala jsem kočku, protože mám ráda kočky. Pak ještě i lišku, ta se mi líbila podle předlohy."

Podle tradice

Plastické masky, jaké si mnoho návštěvníků odneslo z Centra Bohuslava Martinů, jsou pro masopust typické. Výroba tradičních masek lákala. „Přišli jsme s dcerkou, abychom jí ukázali, jak se tvoří masky, a pak ji budeme moci použít na karneval. Chtěli jsme dcerce ukázat tradice," svěřil se David Setnička. Jak sám podotkl, do průvodu se v Poličce nechystají, jsou totiž až z Prahy a možnosti vyrobit si tradiční masku využili během své dovolené.

Obveselení

Mezi tradiční masopustní masky patří medvěd, kobyla, medvědář nebo ras, který vede průvod, ale také třeba žid či babka, která si nese v nůši dědka. Masopust v Poličce, který začne v sobotu v jednu hodinu, bude mít jednu specialitku. „Protože ho pořádáme dohromady s ochotnickým spolkem Tyl, tedy spolu s divadelníky, tak je to taková taškařice nás muzejníků a divadelníků. Mimo medvěda tady budeme mít žirafu. Budeme tedy obviňovat z lenosti a obžerství žirafu. Ale medvěd tu bude také, takže každá dívka, která si s ním zatančí, tak podle tradice bude nadále zdravá a krásná," prozradil Václav Frömmel. Veselí v Poličce tedy naváže na staré tradice, ale přinese i zajímavé novinky.