Za vrchol sezony by se dala označit výstava, která byla v sobotu zahájena na litomyšlském zámku. Z neuvěřitelně bohatého sbírkové fondu představuje místní galerie to nejlepší.

„Snažíme se prezentovat nejcennější a nejkvalitnější díla a také ta, která reprezentují umělce z Litomyšle a okolí," řekla pracovnice galerie Zuzana Tomanová. Mezi ta nejcennější patří díla významných českých umělců 19. a 20. století, jako byli Emil Fila, Jan Zrzavý nebo Josef Čapek, jejichž díla jsou srovnatelná s těmi, která jsou například v Národní galerii.

„Rozhodli jsme se vrátit na samý počátek. Výstava zachycuje nejen vývoj výtvarného umění, ale i společnosti v daném místě a jejího vztahu k instituci galerie. Je to výběr toho nejlepšího a zároveň i poděkování těm, kteří se podíleli na budování této instituce," vysvětlil kurátor výstavy Michal Šimek. Připomněl tak mecenáše, kteří věnovali do sbírky, která čítá více než dva tisíce děl, velkorysé dary. Mezi ně patří i sochař Olbram Zoubek, který se osobně zúčastnil vernisáže. Návštěvníci výstavy mohou nejen obdivovat krásu umění. Dozví se také, jak se jednotlivá díla do Litomyšle dostala.

„Je krásná a reprezentativní. Naleznete v ní spoustu příběhů nejenom o galerii, ale i o dílech. Přál bych výstavě, aby se do ní návštěvníci vraceli," pronesl na zahájení starosta Litomyšle Radomil Kašpar.