Přesto, že to není tak docela pravda, oslavily jsme Nový rok a mnohé tradice se váží i k tzv. příchodu Tří králů 6. ledna, hlavní maraton bramborových salátů, kapřích řízků a dárečků máme skutečně za sebou.

Jak jsou na tom ale s oslavami v jiných evropských zemích? Například italské děti, pokud pod stromečkem 25. prosince nenašly vše, co si přály, mají ještě naději. „Pokud babbo natale (který nosí dárky v Itálii) nesplnil všechna přání, mohou děti ještě čekat na Befanu,“ vysvětluje Simona Nováková, lektorka italštiny, která velkou část roku pravidelně tráví v Itálii. „Befana je totiž hodná čarodějnice, která v noci z 5. na 6. ledna létá na koštěti nad krajinou a komínem hází dětem drobné dárky,“ dodává Simona. A jak horkokrevní Italové slaví předvečer Nového roku? „Silvestr se v Itálii nazývá Kapo d`Anno. Na rozdíl od Štědrého dne, který je tradičně rodinným svátkem, se slaví hlavně s přáteli. Mnoho Italů také odjíždí strávit poslední den v roce např. na Kanárské ostrovy nebo do jiné takové destinace,“ pokračuje Simona Nováková. Italský temperament se ale přece jen nezapře. „Dříve bylo tradicí, že se na Nový rok vyhazoval z oken starý nábytek. Symbolicky se tak lidé zbavovali starého a dávali prostor novému ve svých životech,“ popisuje. Je tato tradice platná i v dnešní době? „Málokdo si dnes dovolí vyhodit z okna třeba klavír, ale alespoň symbolického kusu nábytku se na mnoha místech země Italové takto zbavují i dnes,“ uzavírá Simona Nováková.

I v další jihoevropské zemi mají děti ještě šanci. Dříve nosili dětem dárky Tři králové v noci z 5. na 6. ledna. I dnes děti 6. ledna drobné dárky dostávají. „Pod vlivem amerických filmů dnes ale hlavní nadílka probíhá 25. prosince, někde dokonce už 24. prosince,“ vysvětluje Pavlína Kalvodová, Češka, která žije a pracuje ve Španělsku. „Ve Španělsku v posledních letech probíhá tvrdý konkurenční boj mezi americkým Santou a našimi Třemi králi. Uvidíme, jak to dopadne,“ usmívá se Pavlína. Tři králové se obecně těší ve Španělsku velké důležitosti. „Například v Barceloně už 5. ledna, v předvečer příchodu Tří králů, pořádá tzv. Cavalgata. Jedná se o velký tříkrálový průvod s alegorickými vozy, který rozhazuje dětem bonbony.“ Alespoň si děti osladí návrat do školy, která se po Vánocích znovu otvírá právě až 6. nebo 7. ledna. Ještě před tím ale i obyvatele Španělska čekají oslavy nového roku. „Všude na světě si lidé snaží pojistit prosperitu a štěstí v nadcházejícím roce. V Čechách se jí například čočková polévka. Španělé jedí přesně o půlnoci hroznové víno. Musíte sníst s každým odbitím hodin jednu kuličku. Tu poslední musíte spolknout s dvanáctým, posledním úderem. Pokud se vám to povede, čeká vás úspěšný nový rok. Není to tak snadné, jak to vypadá. Obchody nabízejí už připravené balíčky s dvanácti kuličkami speciálních odrůd hroznů, které nemají jadérka. Ta by vás mohla o novoroční štěstí snadno připravit,“vysvětluje Pavlína Kalvodová.

A jak to vypadá v sousední Francii, která se v posledních letech zdá být populární novoroční destinací i pro české turisty? „Většina turistů chce strávit poslední den roku v Paříži, zatímco většina Pařížanů utíká někam na venkov,“ říká Kateřina Nosková, lektorka francouzštiny z Hradce Králové. „Pokud už ale v Paříži zůstanou, tradičním místem setkání bývají Martova pole u Eifelovy věže, nebo samozřejmě Champs-Élysées – patrně nejluxusnější třída v Paříži. A ačkoli to není příliš „pařížské“ trávit předvečer nového roku ve městě, vánočně osvětlená Paříž rozhodně za vidění stojí,“ dodává Kateřina Nosková. A jak je to s novoročními pověrami a zvyky? „Francouzi si snaží štěstí v novém roce pojistit až 6. ledna, na Tři krále. Jí se speciální tříkrálový koláč, ve kterém je zapečená malá figurka krále. Ten, kdo ji najde ve svém kousku, bude mít po celý rok štěstí. Za štěstí se dá ale považovat už to, že si o tu figurku nevylomíte zub. Bývá totiž z porcelánu,“ zakončuje své vyprávění Kateřina Nosková.

Ať už jste tedy strávili poslední den roku 2009 kdekoli, ať už uděláte cokoli, abyste si zajistili šťastný rok 2010, přejeme vám, aby tato „opatření“ fungovala a aby nadcházející rok byl pro vás opravdu úspěšný a šťastný.

Markéta Šilarová, Litomyšl