Netradiční stavba, kde se mísí gotická architektura s empírem, přilákala stovky lidí. Za posledních šest let prošel hrad rozsáhlou rekonstrukcí. Dnes se mají návštěvníci opravdu na co dívat. I když u vstupní brány stála hradní stráž, nenechali si prohlídku ujít. Lákaly je stylově upravené pokoje v empírovém paláci. V kuchyni zastihli i hospodyňky, které připravovaly dobroty. V salonku se v doprovodu dobové hudby dokonce tančilo.

Obnovený palác, přístupné parkány

„Na Svojanově je to moc pěkné. Pamatuji si hrad ještě z dob, kdy nebyl opravený," uvedl Miloslav Kapras z Poličky. Když Svojanov navštívil naposled, řemeslníci s jeho rekonstrukcí teprve začínali. „Je to opravdu hodně velký rozdíl. Prokouklo to tady," poznamenal Miloslav Kapras. Obnovené jsou nejen pokoje hradního paláce, ale i dům zbrojnošů, kde v minulosti odpočívala hradní posádka. Na nádvoří je kašna, kterou objevili archeologové. Přístupné jsou také parkány kolem hradeb, kde mohou návštěvníci relaxovat nebo se z vyhlídkových altánů rozhlédnout po okolí. Pěšiny jsou vyložené kamením.

Lidé se do zdí, kde na ně dýchá historie, rádi vracejí. „Byla jsem tady vícekrát. Obnovené prostory se mi moc líbí," přiznala Ludmila Kadrmanová. Na Svojanov přijela se svým manželem a s vnoučaty z Ústí nad Orlicí. „Všechny památky by se měly udržovat a pečovat o ně. Je to přece naše dědictví," konstatovala Ludmila Kadrmanová.

Autentické 
zařízení pokojů

Současné vybavení, které mohou v hradním paláci turisté společně s dalším zařízením obdivovat, není rozmístěné náhodně nebo podle losu. Za dnešní podobou hradu stojí celá řada odborníků. „Spolupracovali jsme s Květou Křížovou z Národního památkového ústavu v Praze. Podle dobových popisů určila, která místnost jaký účel plnila, čím byla vybavená," upřesnil kastelán hradu Miloš Dempír. Pomáhala tedy také vybírat inventář. „Pochází nejen ze sbírek městského muzea v Poličce a památkového ústavu. S pomocí odbornice na dobové interiéry část vybavení hrad také dokoupil. „Radila nám, co bychom měli pořídit a jak instalovat, aby pokoje byly maximálně autentické," uvedl Miloš Dempír.

Slavnostní představení nové podoby historického sídla si v sobotu nenechali ujít ani představitelé Poličky, která je vlastníkem hradu, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, exhejtman a současný senátor Radko Martínek a řada dalších hostů.