„Doba, kdy student byl poeta, ty již jsou dávno pryč. Ale je pravda, že máme mezi studenty žáky, kteří básničky píší a publikují. Dokonce jeden náš student nedávno vydal knížku poezie. Naši studenti také recitují. Víme, že letos je významné výročí narození Karla Hynka Máchy. Uplynulo dvě stě let, což je důvod k tomu, abychom se nad poezií trochu více zamysleli a studentům ji přiblížili,“ uvedl ředitel svitavského gymnázia Milan Báča. Ve škole se proto slaví velké kulaté výročí. Studenti znají především Máchův máj. Každý, když slyší Karel Hynek Mácha, tak si představí úvodní verše Máje: Byl pozdní večer – první máj –večerní máj – byl lásky čas; hrdliččin zval ku lásce hlas, se… mu zdají jako dokonalá líbivá poezie. Jenomže se jedná o báseň dramatickou. „Mnohdy i studenti po přečtení řeknou, vždyť je to horor. Jedná se o vězně, který se chystá na popravu, takže to není jen o těch hrdličkách,“ vysvětlil Milan Báča.

Dílo a život inspiruje

Studenti se ale neomezují jen na nejznámější dílo Máchovo. Podle studenta Lukáše se ostatní díla ale trochu ztrácejí právě ve stínu Máje. Studentka Kristýna mu přitakává: „Máj je dílo, které by měl znát i ten nejhorší student,“ domnívá se Kristýna. Daleko více podle Lukáše inspiruje život Karla Hynka Máchy. „Všechny nás v hodinách zaujal. Určitě se máme inspirovat jeho romantickou duší a pohledem na svět. Alespoň já ano,“ řekl Lukáš. Podle Kristýny odkaz Máchova Máje je založen na romantice. „Dnes už se to ale moc nenosí, ale každý, kdo si to z mých vrstevníků přečte, měl by si z díla něco do dnešní rušné doby odnést. Na chvíli se odpoutat, zanořit se do romantiky, která je zde velmi silná,“ myslí si Kristýna. Podle Lukáše je Máj plný svobody a také anarchie.

Karel Hynek Mácha by dnes oslavil dvousté narozeniny. Svitavští gymnazisté si ho proto připomenou. A stylově. Protože jde největšího romantika, zvolili organizátoři pro oslavu prostředí parku Jana Palacha. Podle ředitele Milana Báči, protože se předem nedá jistě říci, jaké bude počasí, počítají s alternativou. Non stop čtení Máje, kterým Máchovo kulaté výročí oslaví, se při nepříznivém počasí uskuteční v kavárně v parku.

VIERA PAVLASOVÁ,SYLVA HORÁKOVÁ