Do Tyršových sadů se po loňské odmlce už v pátek 28. června opět vrátí oblíbené Pardubické letní kino.
To se muselo loni z důvodu plánované rekonstrukce přesunout do prostoru vedle skateparku. Rekonstrukce však byla opět odložena, a tak nic nebrání tomu, aby se vrčení promítaček znovu ozvalo právě v Tyršových sadech.

Přípravy vrcholí

„V současné době se konají intenzivní přípravné práce, musíme dočasně areál elektrifikovat, tedy právě pokládáme kabeláž a připravujeme promítací kabinu. Zítra přivezeme lavičky a napneme plátno, abychom v pátek mohli slavnostně odstartovat již osmou sezonu," přiblížil přípravy promotér a „duchovní otec" Pardubického letního kina Jan Motyčka.

Letošní promítání odstartuje kontroverzní dokument o podvodech bezcitných obchodníků a neštěstí zklamaných důchodců – Šmejdi.
Projekce by se měla zúčastnit také autorka tohoto snímku, východočeská novinářka Silvie Dymáková.

Návrat letního kina do Tyršových sadů hodnotí Jan Motyčka jako změnu k lepšímu. „Pardubické letní kino bylo právě pro toto místo v podstatě koncipováno. Tyršovy sady mají neopakovatelnou atmosféru. Není lepší místo pro letní kino než Tyršovy sady," řekl promotér Jan Motyčka.

Toho, že by se s návratem kina do Tyršových sadů objevily stížnosti od obyvatel žijících v centru města, se promotér nebojí. „Stížnosti odpadly už v roce 2011, kdy jsme nechali vybudovat bariéru na schody u Sukovy třídy. Setkávali se tam totiž teenageři, kteří do kina vůbec nešli a na rozdíl od našich ukázněných návštěvníků po skončení projekce neodešli – zřejmě proto, že nezaregistrovali konec filmu. Předpokládáme, že nyní se tam už shromažďovat nebudou, neboť to nebude technicky možné," vysvětlil pro Deník Jan Motyčka.

Areál bude vypadat obdobně jako před dvěma lety, kdy se v Tyršových sadech promítalo naposledy.
„Bude se tam nacházet celkem tisíc míst k sezení, tři bary a velké plátno. Areál bude osvícen, aby se do parku nikdo po setmění nebál," dodal Jan Motyčka.

Staré i nové snímky

Výběr filmů bude vycházet z osvědčené dramaturgie. Ve středu se tak tradičně budou promítat filmy pro rodiny s dětmi, o víkendu  pak především české snímky.
„Opět se bude jednat o kombinaci nových a starých filmů. Novinkou budou čtvrteční premiéry s HBO. Díky spolupráci s touto americkou televizí budeme uvádět i snímky, které se do české kino distribuce ještě nedostaly," prozradil Deníku promotér Pardubického letního kina.

Diváci se rovněž mohou těšit na čtvrtý ročník Polského filmového léta nebo také druhou českou premiéru snímku Pušky, puky pivo, které se zúčastní i jeho autor Jan Novák.
V následujících dnech budou v Pardubickém letním kině k vidění například snímky Hledá se prezident, Anna Karenina, Bídníci, Čtyřlístek ve službách krále, Madagaskar 3 a další.

Kouzlo prostředí

„Film zhlédnutý pod širým nebem má v sobě kouzlo, kterému nemohou konkurovat ani ty nejmodernější multiplexy s kolou a popcornem. Počet lidí, kteří k nám rok co rok chodí, je toho jasným důkazem," konstatoval šéf Pardubického letního kina Tomáš Drechsler.

Lenka Štěpánková